• $13,4726
  • €15,2894
  • 793.592
  • 2011.16
23 Ocak 2011 Pazar

UEFA'nın ışıkları...

Manisaspor'la oynadığımız kupa maçını, gözlerimizi dinlendirerek izlemiştik. İkinci yarının ilk oyunu Bucaspor önündeki Beşiktaş'ı ise soluksuz seyrettik. Bayraklar ve Portekizce pankartlarla donanmış İnönü Stadı bu ülkenin eski kolonisi Macau'yu hatırlattı. Doğrusu maç sırasında önce tereddüt ettik. Bizim çocuklar ikinci hatta üçüncü sıraya düşmüştü. Ne yalan söyleyelim, ortaya konan futbol ve bunun tabelaya yansımalarını görünce mutlu olduk. Lig TV kameralarının sık sık ekrana taşıdığı bir bayan taraftardan farkımız kalmadı. Q7'nin bencilliği olmasa, maç sonu Samet Aybaba'nın istifasını görürdük. 'Son ayların en iyi Kartal'ı' notunu rahatlıkla düşüyoruz. Lig'de en az ikincilik hedefi güzel. Kupayı almak amaçlardan. Hepsinden önemlisi statü gereği daha az sayıda oynayabilecek 'Yeni yabancılarla' UEFA'da finali yakalamak 'Birinci tercih olmalı'. On gün içinde gelinen nokta, ümidimizi arttırdı. Önce Kiev'i eleyip, daha sonra Avrupa'nın en önemli ikinci kupasını kucaklamak rüya değil. Beşiktaş'ın bu havayı yakaladığı gayet net gözlemleniyor.

***
Haber-Türk'te, Osmanlı'dan günümüze içki kayıtları işlendi. İstanbul tarihçisi Turgut Kut'un verdiği, kayıtlara geçmiş örneklere çokca tebessüm ettik. Yıl 1573, yer Bursa- Setüstü. Bir grup, meyhanenin bahçesinde içki içmektedir. Bu mekandakilerden biri ezan okumakta olan müezzine kadeh kaldırır. Sonuç, bu zındık 'Hall'edilir'. Konuşmalardan seçtiğimiz diğer konuyu birebir yaşayanlardanız. 1960 sonrasında Aksaray Meydanı'na ışıklı ve hareketli şarap reklamı monte edildi. Tuhaf olan, içkinin kadehe doluş anları cami” cemaatinin görüş sahasındadır. Hem de secde, yani Kıble yönünde. Bereket yoğun isyan sonucu ağır tahrik görüntüsü kısa ömürlü olur. Oradan kaldırılır.

...
Murat Bardakçı ve Fatih Altaylı'nın da bulunduğu programda eski İstanbul'un ünlü sazları, pavyonları, barları ele alındı. Hatta 'Koltuk meyhaneleri' -Seyyar içki servisi yapanlar- işlendi. Anılarımız depreşti. Altaylı ise yine salladı durdu. Krepen Pasajı'na bile 'Krizantem Pasajı' diyebildi.

***
AJS, müthiş bir iş yaptı. Ünlü şarkıcı Haris Alexiou'nun Akropolis'teki müzik ziyafetini DVD olarak raflara çıkardı. 'Telli Telli, Olmasa Mektubun ve Maskeli Balo' olarak bize intikal eden uyarlamaların sahibi Marios Loizos'un anısına düzenlenen konserin kayıtları müthiş. Tekrar tekrar izleyeceksiniz.

...
Cihan Güçlü 11 şarkıdan oluşan 'Ama' adlı albümünü çıkardı. Güçlü'nün yüksek lisans kalitesindeki gitarını bu çalışmada çok iyi duyacaksınız. Petek Dinçöz'ün son albümü de beğenildi. En önemli yanı Ferhat Göçer'in onunla yaptığı düette -Seni Sensiz Seveceğim- partnerini ezmemesi.

...
TRT'nin Solo Albümler Serisi'nden Zeki Topçuoğlu'nunki piyasaya sürüldü. TSM'ne gönül vermişler için kaynak. Klasik şarkılar arasına yerleştirilen ud taksimi muhteşem. Topçuoğlu'nu kutluyoruz.

<p> </p>

'İBB Engelleniyor' algısı neden yapıldı?

Piton ve timsahın ölümcül mücadelesi! Görenler dehşete kapıldı

Vücudu koruyup virüsleri öldürüyor! İşte o muhteşem besin ve faydaları

Karın ağrısı ile doktora gitti! Midesinden çıkanlar şoke etti