• $9,5799
  • €11,1236
  • 555.135
  • 1520.79
14 Aralık 2010 Salı

TV'lere ağır cezalar

RTÜK Başkanı'nın Sabah'a verdiği demeci dikkatle okuduk. Hatta notlar aldık. Kendi özel duyumlarımızı katarak, yorumladık. Prof. Dr. Davut Dursun'un Yeni RTÜK Yasası'yla ilgili söyledikleri genelde patronları ilgilendiriyor. Tekelleşme, ortaklık yapısının kimlerden oluşabileceği yine patronaj için önemli. Tabii uluslararası sermayeye öncelik tanınması gerekliydi, yapılıyor. Anladığımız kadarıyla alan genişletilmekte. 'Katı sınırların kaldırılacağı' ışığını aldık. Borsada işlem görülmesi, yeni lisans ihalesi açılması izleyicinin umurunda değil. Reklam gelirlerinden kesilen yüzde 5'in, 3'e düşürülmesi çarpıcı. Fikrimizi soran olursa bu oran dahi yüksek. Yüzde 1 yeterli. Reklamverenlerin çocuğu AGB-Nielsen'in, geleceğinin karardığını satır aralarından anlıyoruz. Görünen köy kılavuz istemiyor; 'TRT ölçümlere hazır'. Demek ki, bu doğru. Ancak Kamu Yayıncımız için kötü haber var. RTÜK, TRT'yi de denetleyecek.


...
Gelelim izleyiciyi ilgilendiren bölümlere. Normal desibelde aldığınız seslerin reklamlarda patlamasına son verilecek. Akışla reklam arasındaki fark kesinlikle kalkacak. Haberlerde 'Dizi efektleri' kullanılmayacak. 'İsteğe bağlı yayını havuza alma' mutlaka uygulanacak. Seyirci, arzuladığı haber ve programı uygun zamanında seyretme imkanı bulacak.


...
Gelelim en tehlikeli gelişmeye. Cezai yaptırımlar sertleşiyor. Bazı ilkelerin ihlalinde 'Uyarıya gidilmeden' doğrudan para cezası kapıda. Sanırız, bu yaptırım şekli epey can yakacak. Tüm bu gelişmelerin geleceği noktayı görüyoruz. 'Görüntülü Medya' yeni kısıtlamalarla ağır denetim altına sokulacak. Buna 'Demokles'in Kılıcı' demek mümkün. Her gün 'İleri Demokrasi' nutukları atıldığı zamanda bu RTÜK Yasası perhizle lahana turşusu benzetmesini hatırlatıyor. Neticede Başkan Dursun'un 'Medyada taşlar oynayacak' mesajı, aysbergin su üstündeki görüntüsü.


***
Gazeteden çıktığımızda izlediğimiz görüntülere şaşırmadık. Otobüsler, minibüsler, tüm toplu taşıma araçları Bordo-Mavi renklere bürünmüştü. Yönleri Olimpiyat Stadı'ydı. Hemen tahminde bulunduk 'Trabzon'u bugün en az 50 bin kişi destekleyecek'. Kesin sonuç açıklandığında bu rakamın 60 bini bulduğunu öğrendik. Bu da doğaldı. Çünkü İstanbul'da yaşayan Trabzon kökenlilerin sayısı, şehirlerindekinin en az iki katı. Çok iyi organize oldular. Lig TV'den takip ettiğimiz kadarıyla yoğun taraftar katkısı ve oyuncuların hırsı 3 puanı getirdi. Bazı ekran yorumcularına baktık 'Penaltı ucuzdu' dediler. Yahu, o pozisyondan 9 dakika önce penaltının babası verilmedi. Siz neredeydiniz? Daha önce de yazdığımız gibi bizim rengimiz ve fikrimiz belli; 'Beşiktaş olamayacaksa, Trabzon şampiyon olsun'. Kartal'a da UEFA Finali kalır. Bu durumdan şikayetçi olmayız.


***
Yetenek Sizsiniz'de salonu dolduranların yeni gözdesi Kübra. Kulisteki yardımcı ne zaman gözükse ortalık tezahürattan yıkılıyor. Yarışma elemeleriyse bildiğiniz gibi. Break Dance'tan Rap'e kadar bir sürü 'Çakma' ortalıkta geziniyor.

...
ÇGHB, en başarısız haftasındaydı. Bayat konular, sakız gibi çekilip uzatıldı. BKM Mutfak'a mutlaka eli sopalı bir teknik direktör şart haline geldi.

<p>Son yıllarda iyice hızlanan uzay  yarışının en önemli sebeplerinden biri de doğal kaynaklar. Ay y

ABD'nin uzay madenciliği hamlesi

Dev kayayı balta ile parçaladı! Ortaya bakın ne çıktı?

Ateş Serbest 2021 faaliyetinden heyecanlandıran görüntüler

Trakya'da 65 yaş üzeri ve risk grubundakilere ''grip aşıları'' evlerinde yapılıyor