• $7,4126
  • €9,0363
  • 441.833
  • 1542.45
11 Eylül 2011 Pazar

TÜRK'lük üstüne

Burhan Ayeri
Burhan Ayeri
YAZARIN SAYFASI

Emekli Korgeneral Suat İlhan her şeyden önce 'Baba dostumuz'. Daha sonra meslektaşımız Erkan Yiğit'in eniştesi. İlhan'ın Ordu'daki son görevi Genelkurmay İstihbarat Başkanlığı idi. Emekli olduktan sonra, kendi oluşturduğu 'Atatürk Kültür, Dil ve Tarih Yüksek Kurumu'nu 9 yıl yönetti. 1995-2006 yıllarında -19 Dönem- Milli Güvenlik Akademisi'nde 'Türkiye'nin Jeopolitiği' dersi verdi. Çok sayıda eser-araştırma hazırladı. İlginç olan Şubat 2009'da yayınladığı 'Türk Olmak Zordur-Kimliğimizin Kaynakları-' adlı çalışmasının Fransa'da büyük ilgi toplaması. Hatta 'Perstectives Libres' adlı dergi Türk Olmak Zordur'a tam 10 Sayfa ayırdı. 'Rus Yenilenmesi, Umut ve Tehlike' başlıklı incelemede en önemli alıntılar Suat İlhan'dan. Olay bununla kalmıyor. Derginin editörü, İlhan'a mektup yazarak övgülerini dile getiriyor. Düştüğü not gurur verici; 'Görüş ve önerilerinize aynen katılıyorum'.
...
Türk Olmak Zordur'un son baskısı yine ALFA Yayınları etiketleriyle raflarda. Ortadoğu'nun ve hatta Doğu Avrupa'nın gerildiği şu günlerde böylesi analizi 'Hükümet etme konumundakiler' mutlaka okumalılar. Bu önerimiz Türk Silahlı Kuvvetleri yönetimi için de geçerli. İçinde bulunduğumuz jeopolitik ortam, uygarlıklar arası çatışma olasılığını her geçen gün arttırmakta. Bu da tavsiyemizin ana sebebi.
***
April, yine önemli kitap yakaladı. TÜRK, bir araştırma. Batı ve Doğu... Hıristiyanlık ve İslam... Türk kimdir? Kime denir? İnsanlık açısından önemi nedir? Bu soruların cevabı Margaret Meserve tarafından verilmekte. Araştırma, yüzyıllardır süregelen tartışma ve sorgulamalara bakışı irdeleyen başucu kaynağı TÜRK. Harvard Üniversitesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Cemal Kafadar'ın -Taha Akyol sayesinde tanıdık- değerlendirmesi şöyle:
'Özenli bir araştırma. Zengin kaynak kullanımı sonucu ortaya çıkmış etkileyici çalışma. Rönesans, Ortaçağ, Osmanlı, Türk ve İslam üzerine araştırma yapanlar ile Avrupa'nın kendisi dışındaki toplumlara bakışını öğrenmek isteyenler için eşi bulunmaz kitap'.
New York Üniversitesi Öğretim Üyesi John Monfasani'ye göre de TÜRK zaman geçtikçe Türklerin anlaşılmasında en etkin kaynak haline gelecek.

<p>Peki, yeni gelen aşılar nasıl uygulanacak? Toplum  Kovid-19’a karşı ne zaman bağışıklık kaz

Kısıtlamalar kalkıyor mu?

Türkiye'nin yeni nesil yerli silahları

Ankara'nın simgelerinden Kuğulu Park buz tuttu

MİLGEM Projesi'nin 5'inci gemisi denize indi