• $13,5817
  • €15,3088
  • 794.957
  • 1951.17
27 Ocak 2011 Perşembe

Türkiyeli ilk bakan

Erkan Mumcu'yu uzun aradan sonra ilk kez Haber TÜRK'te gördük. Söz Sende'de Balçiçek Pamir'in konuğuydu. Epey soru ve cevap izledik. 'Politikaya ara verdiğini' açıklayan Mumcu'dan bazı cümleler seçtik:
lTürkiye bağımsız değil.
- Bir gecede çekilecek 20 milyar dolar-Sıcak para- ekonomiyi batırır.
- Su katılmış İslam-Ilımlı- devam edecek.
- AK Parti iktidarının devamı için-Dahili ve harici güçler- çalışıyor. Bu yönetimi kolay kolay düşürtmezler.
- Son hedefleri MHP'yi parlamento dışında bırakmak.
...
Erkan Mumcu ile söyleşinin süresi ilginçti. Cemaat ilişkisi'ne gelince sona erdi. Balçiçek'ten ricamız, konuğunu ikinci kez çağırması. 'Nerde kalmıştık' deyip, devam edebilir. Böylece kafamızdaki pek çok soruyu yöneltme imkanı bulur. Gelelim bizim hatırladığımız en önemli arızaya. Erkan Mumcu, Kültür Bakanı iken öyle bir laf etmişti ki, unutanlara hatırlatmak istiyoruz; 'Türkiyelilik kavramı'. Hatta bunu önermişti. Arkasından pek çok entel-dantel dillendirdi. Tabi” İmralı'dan Kandil'e, BDP'den KCK'ya bu iş iyi sahiplenildi. Anımsatacağımız ikinci arıza, Mumcu'nun Merkez Sağ'daki iki partinin birleşmesini son dakikada nasıl ve neden engellediği. Tam yelkenler şişerken, rüzgarın kesilmesi Okyanus Ötesi'nden gelen talimatla mı gerçekleşti? Bu kaçışın, mevcut iktidarın ekmeğine yağ-bal sürdüğüne inananlar az değil.
- - -
Berlusconi'nin 'Oturak alemleri', adamın oylarını etkilemiyor. İtalya'daki son kamuoyu yoklamalarından çıkan sonuç ilginç. Başbakan'ın oyları yine yüzde 30'un üstünde. Adam, gönül ilişkisi yaşadıklarını danışman, belediye ve il genel meclisi üyesi yaptı. Milletvekilliği, hatta bakanlık koltuğu verdi. Çizme'de yaşayanların umurunda değil. Onlar için ekonominin iyi gitmesi yeterli. Portekiz'de, İspanya'da, İrlanda'da, komşumuz Yunanistan'da işbaşında olanlara bakın. Hiçbiri 'Harama uçkur çözmedi'. Sıra Türkiye'ye gelince durum çapraşık. Yabancı servislerin, yerli işbirlikçilerle ortak ürünü çekimler, Deniz Baykal'ı 'Sade parlamenter' haline getirdi. Kaldı ki, yılların siyasetçisi bir kez bile Berlusconi'nin yerinde olamadı. Yani, 'Başbakanlık koltuğu'na oturamadı.
- - -
Yılların Ud Sanatçısı Ali Osman Güngör aradı. Hem teşekkür etti. Hem de örtülü sitem. Zeki Topçuoğlu'nun albümünü yazarken, ud soloyu yapanı yani, Güngör'ün adını yazmayı unutmuşuz. Düşünün, TSM'ne 40 yıl emek vereceksiniz, isminizin medyada yer almasına hasret kalacaksınız. Ali Osman Güngör'den ve aynı albüme emeği geçen klarnet ustası İsmail Oytum'dan defalarca özür diliyoruz.
...
ÖZEL NOT: Dünkü 'TNT'ye uyarılar' başlıklı yazımız sonrası bu kanalın DigiTürk platformundaki şifresi kaldırıldı. Bu karar TNT yönetiminin talebi üzerine alındı. Doğrusu da buydu.

<p> </p>

İlçe belediyelerine tuz yerine kum mu verildi?

Çay tiryakilerine kötü haber! Öyle bir zararı var ki...

Bizi böyle kandırıyorlarmış! Tüm hileleri ortaya çıktı

Çıngıraklı yılanın kuyruğunda bakın ne var!