• $17,9623
  • €18,4452
  • 1038.73
  • 2864.25
19 Nisan 2011 Salı

Türk olmak

Başbakan'ın Hasan Cemal'e telefonunu, ekranların 'Köşe alıntısı' bölümlerinden öğrendik. Sonra, bu yazının tamamını okuduk. Erdoğan'ın 'Ankaralılaşmak Yok, Türkiyelileşmek var'ı, epey çağrışım yaptırdı. Önce, 'Türkiyelilik' lafını ilk kez kullanan Erkan Mumcu'yu hatırladık. Üstelik, bunu söylediğinde bakandı. Ardından entel-dantellerin bu 'Türetmeye nasıl sahip çıktıklarını' anımsadık. Gelinen nokta ortada.
...
Üç gün önce, telefonla bir genç bağlandı. Eğitimli olduğunu konuşmasından anladık. 'Okuyucunuzum' dedi ama yönelttiği sorulardan 'Anketör' olduğu belliydi. Hem de iktidar partisi adına. Arada sorgulandık; 'Partilerüstüyüz diyorsunuz ama, MHP'yi savunuyorsunuz-O günkü yazı-'. Anında cevap verdik; 'Hükümetin, açılım politikasından endişeliyiz. Ana sebep bu. Kaldı ki, şu andaki düşüncemiz, MHP'nin bu kadar önem kazandığı seçim dönemini hatırlamamamız'. Sorgucumuz, birkaç soru daha yöneltti. Sonra kapattık.
...
Yine başa dönersek, seçim sonrası gündeme gelecek 'Anayasa değişiklikleri' için 'Endişemiz katlandı' diyoruz. Hatta bunu 'Bölünmekten korkuyoruz' şeklinde değiştirmek mümkün. Hasan Cemal'lerin, Cengiz Çandar'ların arzuladıkları 'Bize ters'. 'Tek Millet, Tek Bayrak, Tek Vatan'dan yanayız. Sayın Başbakan'a kendimizle ilgili örnek vererek konuyu bağlamak istiyoruz. Oğlumuz koleje yeni başlamıştı. Bir gün sordu 'Baba biz neyiz?' Buna neden gerek gördüğünü deştik. Sınıfındaki etnik konuşmalardan bahsetti. Çocuğumuza, 'Türküz cevabın yeterli yavrum' dedik. Asla Türkiyeli olmaya niyetimiz yok. Aşağıdan yukarıya herkese duyurulur. Özellikle de, 12 Haziran'da sandık başına gidecek her Türk yurttaşına.
***
Aldığımız övgüler çığ gibi. İnanın onlarla ayakta kalıyoruz. Ümit Kardaş, Bayram Kaymaz, 'Siz çok yaşayın' diyenlerden Yaşar Yücel, bizi 'Gerçek aydın' diye tanımlayan Adnan Tahaoğlu'na, tüm mesaj yollayanlar adına sevgi ve saygılarımızı gönderiyoruz.
...
Coşkun Telciler'in ilginç seçim tespitlerine bayıldık. M. Kemal Aktoprak'la zaten aynı renkleri paylaşıyoruz. Polis arkadaşımız M.K'nın e-postasına sahip çıkacağımıza söz veriyoruz. İşte bu noktada, dün bir taksi şoförüyle ilgili şikayetimizi yapacak yer bulamadığımız 'İstanbul Trafik Denetleme Şube Müdürlüğü'ne üzüntülerimizi yollamayı unutmuyoruz.
***
Kısa bir televizyon turu atacağız. Lale Devri, sonunda Fox TV'ye rating birinciliğini getirdi. Bu değişimi öngörüp bir kere daha haklı çıkmaktan mutluyuz.
...
ÇGHB, yeni yüz ve kalemlerle iyi yolda. Sadece 'Ege Şivesi' ile oynanan parodiye geçer not vermedik. Yılmaz Erdoğan'ın konuşmalarını azaltmasında yarar olduğu kanısındayız. Bu da bir uyarı.
...
TV8'in Neşeli Pazarlar'ında Nükhet Duru-Ümit Besen ikilisinin uyumu güzeldi. Telefonla bağlanan Neşe Karaböcek'in katkısıyla 'Kaymaklı ekmek kadayıfı'na dönüştü.

<p> </p>

Suriye'ye harekatı kimler neden istemiyor?

İbrahim Kendirci panikledi: Annemden saklıyordum!

Sanki o değil bir başkası! Feride Hilal Akın'ın yaptırdığı estetik yok artık dedirtiyor

Stranger Things'in yıldızı Millie Bobby Brown sitem etti: Benim neyimden nefret ediyorlar?