• $13,5667
  • €15,3036
  • 804.372
  • 1969.78
5 Ocak 2011 Çarşamba

Türk Müziği emek ister

Önce Prof. Dr. Nevzat Atlığ Hocamızla konuştuk. İlginç bir tesadüf demeye dilimiz varmıyor; gelen ikinci parti e-postalar arasında üç TSM notu çıktı. Y. Doç. Dr. Göktan Ay -İTÜ Konservatuar'ı öğretim üyesi- yılbaşı programlarını Celal Sahir'ın 'Başımla gönlüm' adlı dizeleriyle değerlendirmiş. Bundan kısaca alıntı yapalım:


'Başım dedi: Dinlen; gönlüm dedi: Koş!
Başım dedi: Durul; gönlüm dedi: Coş!
Başım yüreksizdi, gönlüm başıboş;
Varlığım arada oynadı gitti'.
Doç. Ay'ın yorumu 'Çaktılar' anlamında'.

...
Fahrettin Bozkurt'un başına gelen ilginç ve üzücü. Antalya D&R'dan Coşkun Plak etiketiyle Münir Nurettin Selçuk'un 'Geçmiş yıllardan özlenen şarkılar-Kendi sesinden Tereddüt'ünü alıyor. Sebep içindekiler bölümünde çok sevdiği 'Ey büti nev eda' şarkısını görmesi. Eve gelip dinlediğinde, bu bestenin olmadığını anlıyor. Bu sorumsuzluğu yorumlayışı tek kelimeyle 'İnanamıyorum' diyor. Gerçekten skandal ötesi durum.

...
Suat Yıldırım'dan upuzun iç dökme geldi. Tüm samimiyetimizle vurguluyoruz ki, çelişkilerle dolu bir tarz. Saygılı ama, gerçekleri kabullenemiyor. Akşam Sefası'nın şefi, yanlışlarını başkalarına -İsim yazmayacağız- fatura etmemeli. Daha sonra da yakaladık, Yılbaşı Özel'de Quando Guando' ile TSM yayınına başlamak kimin fikri? Atarken ortada kül bırakmayan Nusret Yılmaz, hiç olmazsa susuyor. Yine de biz, 'İyiye iyi, kötüye kötü' demeyi sürdürmekte kararlıyız.

...
Şu örnekler bile Ekran Polisi'nin THM başta, Türk Müziği'nin, en azından ekran sesi olduğunu vurgulamakta. Arada tek tük eleştiri olsa dahi, övgüler olağanüstü. Kolay olmadı bu iş. Yıllar yılı uğraştık, durduk. Sonuçta benimsendik. Bu da övünç kaynağımız.

***
Cem Gökay Gökalp'ın Uşşak, Nihavend ve Hüseyni'ler ayrıcalıklı, TSM sevgisi ve Türkü tutkunluğu önemli. Geçenlerde bir kanalla ilgili ve bizimle alakası olmayan fırçası için özür dilemesine de teşekkür ediyoruz.

...
Dr. Başar Ergün'ün sözünü ettiği araştırmada, Tarhan Erdem'in katkısı olduğu kesin. Bu yüzden Dr. Ergün'ün çıkışının bir bölümünü aktaracağız:
'Sayın Burhan Ayeri, Konda'nın sahibi Tarhan Erdem Bey hükümete arka çıkmada sınır tanımamış. Bu ülkede uzun zamandır okumuş insanlara karşı kasıtlı düşmanlık var. Okumuşlar geri kafalı, statükocu, ülkenin ilerlemesini istemiyor. Baskıcı, darbeci, kimseye saygı duymaz. Her türlü zararlı alışkanlık onlarda. Çünkü hükümetle yıldızları barışmıyor. Şimdi bir de olmayan organizasyonla inançsız kesimle işbirliği yapmışız, çıkıp eğlenmişiz. Ben İstanbul Üniversitesi'nde doktoramı tamamladım. Annemle Kadıköy'deki evimde TV izleyerek yeni yıla girdim. Tarhan Bey neredeydi acaba?'

...
Osman Yaşar Kulaç, yıllar sonra İstanbul'u terk edenlerden. Ancak, bu şehre sevgisi bitmeyecek. Sorularını birlikte okuyalım; 'Balat, eski doku eski yapılar korunarak çok dinli ve kültürlü bir turizm bölgesi olabilir mi? Hatta Ortaköy'den daha fazlası gerçekleştirilebilir mi?'

Doğrusu, 'Keşke'den fazlasını söyleyemiyoruz. İstanbul'u yönetenler isterse, bu iş hallolur.

***
Dostumuz, arkadaşımız merhum Ömer Uluç'un resimlerinden oluşan sergi 8 Ocak'ta açılıyor. Mac Art Galleri'deki etkinlik 31 Ocak akşamına kadar devam edecek.

...
Erol Deran ve Kamil Aslanger'in Resim Sergilerini yarından itibaren ziyaret edebilirsiniz. Doku Sanat Galerisi'ndeki organizasyon 26 Ocak'a kadar sürecek.

<p>İstanbul Ticaret Üniversitesi Ulaştırma Sistemleri Uzmanı  Prof. Dr. Mustafa Ilıcalı araç içinde

Yolda kalan sürücüler araç içinde ne yapmalı?

256 yaşında ölen adamın sırrı açıklandı!

Rusya'nın en korkutucu köyü! Kimse gitmeye cesaret edemiyor

Akbabalar evcil köpeklerin peşine düştü! Korku dolu anlar