• $16,3682
  • €17,4656
  • 973.573
  • 2408.06
7 Nisan 2012 Cumartesi

Tip, mekan kurgu aynı

Bazı diziler gerçekten aralarına karbon kağıdı konmuş gibi. Seyir trafiğimizde kesikler oluşunca bu görevi Kutluk Bilge Arıkan'a devrettik. Genç kardeşimiz, üşenmeyip önemli arızalar tespit etti. Biz de küçük ilave ve çıkarmalar yaptık. Bunları, benzeşen yolu takip eden diğer firmalar da iyi okusun. Mesela 'Lale Devri'nin yapımcıları:
'- Focus Film'in şu anda oynayan 3 dizisini biliyorsunuzdur. 'Unutma Beni' ve 'Deniz Yıldızı' Fox'ta, 'Affet Beni' Star TV'de yayınlanıyor. Dizilerin kurgusu, hikayeler felaket. Bu üç dizi de Ankara'da çekiliyor. Mekanlar genelde sokaklar. Kar da yağsa parkta oturmak doğal. Kırkkonaklar'da kiraladıkları bir yer var, içerisini kafeye çevirmişler. O mekan iki dizide kullanılıyor. Aynı otel odası sürekli iki dizide de var. Yapımcılar ya cimri, ya da izleyiciye saygı duymuyor. Deniz Yıldızı'nda, Melih isimli karakterin dairesinin içi yenileniyor, oraya Melih'ten çocuk bekleyen Banu yerleşiyor
-Banu'yu İngiltere'de sanıyor Melih-. Melih tesadüf ya, o daireye alarm takmak üzere geliyor ama o daire artık başka bir semtte yer almakta. Yapımcılar böyle göstermek istiyor da site aynı site, daire aynı daire, sokak aynı sokak.
- Üç dizide de karakterler hemen hemen aynı -Oyuncular farklı olsa da-. Yüzeysel tiplemeler. İlginçtir epey tiyatrocu ve seslendirme sanatçısı yer alıyor dizilerde. Onlarla birlikte genç isimler de görev almakta. Gecekonduda oturan bir grup var. Zengin birkaç aile var. Bu iki grubun yolu kesişiyor. Olaylar çocukça kurgulanmış. Biri cüzdanını düşürür, cep telefonunu unutur, mektup kitabın arasında kalır, hemen düşman kişinin eline geçer. Zamanın popüler Meksika ve Brezilya dizileri bunların yanında ödüllü kalır.
- Yukarıdaki örnekleri uzatmak mümkün, daha komiklerini sıralamak da. Asıl olan ve üzerinde durulması gereken hususlar başka.
- Bu dizilerde, doktorlar sürekli olarak parayla satın alınan, yalan söyleyebilen kişiler. Bir iki değil, özellikle Deniz Yıldızı'nda olaylar sürekli olarak çıkarcı bir grup doktor üzerinden çözülüyor, ya da düğümleniyor.
- Bu dizilerde en kolay şey yalan söylemek. Tüm karakterler özellikle başroldekiler, eşine, dostuna, düşmanına sürekli palavra sıkıp paçayı kurtarmakta.
- Bu dizilerde evlilik dışı hamile kalmak çok doğal. Çocuk aldırmak, düşürmek sorun değil. Nasılsa doktor ikna edilir, en kötüsü satın alınır. Sevgiliye, eşe, anaya babaya kardeşe yalan söyletilir.
- En yakın dostun sevgilisiyle yasak aşk yaşamak ya da üniversitedeki hocasının eşiyle sevgili olmak doğaldır. Yasak aşk yaşayanlar, aşk mağduru havasıyla ön plana çıkarılır. Kişinin iradesi yerlerde, nefsi tepelerdedir.
- Burun kıvırdığımız Güney Amerika dizilerinde kötülerin sürekli galip geldiği, bir süreç vardır; bu, zirve noktasına dek devam eder. Ancak sonrasında iyiler kazanmaya başlar; adalet ve hak, seyredenlere sunulur. Bizim dizilerde öyle bir kaygı yok.
Yukarıdaki hususlar bizim toplumumuzun hassas olduğu, konular değil mi? Arkadaşın aşkı, eşi, sevgilisi bacıdır, kardeştir. Doktorların ayrı yeri vardır, değer verilir. Çocuk ve evlilik kutsaldır. Hak ve adalet vicdanlardan silinirse geriye ne kalır? Ne oluyor da bu senaryolar gözümüze sokuluyor, değerler yok sayılıyor? Toplumumuzun DNA'sıyla oynamak için enjekte edilen 'Alıştırarak kabullendirme' taktiği mi bunlar?

<p>Son dönemlerde teknoloji dünyasına damgasını vuran gelişme, ofise dönüş kararını protesto eden Ap

Çeviri yapabilen gözlük tanıtıldı | TeknoZone #26

Eşek arısının fare avı dehşete düşürdü! Saniye saniye kaydetti

Selçuk Bayraktar'ın kumanda ettiği MiG29 ile kol uçuşu yaptı! AKINCI TİHA'nın Azerbaycan'daki ilk uçuşu

Turistler için cazibe merkezine dönüştü! Çölün ortasında kuruldu