• $8,2834
  • €10,0166
  • 482.797
  • 1427.73
20 Mart 2011 Pazar

Tencereden 3-D'ye...

Burhan Ayeri
Burhan Ayeri
YAZARIN SAYFASI

TRT'nin 1968 yılında düzenli yayına geçişini hatırladık. Göz açıp kapayıncaya kadar, biterdi. Bayrak çekilip İstiklal Marşı okunduğunda yat borusunu hissederdik. Cuma akşamı bir milad yaşandı. Galatasaray-Fenerbahçe maçı Türkiye'nin
3-D teknolojisiyle aktarılan ilk derbisi oldu. Digitürk-Sony ortaklığına Co-production diyoruz. Biri insan ve beyin gücünü koydu. Öteki teknolojik imkanlarını. Hani bir laf vardır 'Koalisyonlardan hayır gelmez'. Bu yorum siyasette geçerli. Yayıncılıkta değil. Akıl edenleri, emek verenleri alkışlıyoruz. Çocuklar Duymasın'ın 'Seyyar Tayyar'ının 'Ben icat ettim' dediği balkona-bacaya takılan tencere kapaklarından bugünlere geldik. 18 Mart'ı artık sadece Çanakkale Zaferi'yle hatırlamayacağız.
...
Gelelim maça. Galatasaray'ın Baros'u, Balotelli'nin M. City'e attığı kazığın birebir kopyasını yarattı. Çek futbolcu, gölgesine bile çalım atıp kimseye pas vermedi. Sonunda egoistliğinin faturasını hakeme kesmeye kalktı. Kırmızı kartı haketti. Hagi'nin durumuna gelince, gönderilmesi için kaleyi 'Viva Zapata'ya teslim etmesi yeterli Cim-Bom'un durumu Beşiktaş'tan beter. Bizim hiç olmazsa Türkiye Kupası şansımız sürüyor.
...
Mutlaka birileri İbrahim Tatlıses'in kulağına 'Kanarya kazandı' müjdesini fısıldamıştır. İyi Fenerbahçeliler arasında en akıllı yine Beyazıt Öztürk çıktı. Her zaman olduğu gibi rakip taraftarı kızdıracak laf etmedi. Bu noktada bir kişi üstünde durmak istiyoruz; Altan Tanrıkulu. Sarı-lacivert aşkına lafımız yok. Ancak kullandığı cümleler bir yana, yüz mimikleri tehrik edici. Hiçbir zaman objektif olamamasının yanı sıra konuşma özürlü de. Ayrıca holigan gibi sırıtıyor. Ona köşe yazarlığı yapmasını öneriyoruz. Bunda da Alaattin Metin'in daha önce yazdıklarını -Mesela, Galatasaray'dan kimi alırsınız?- tekrar ısıtmamasını şart koşuyoruz. Altan, 'Asla ekran yüzü olamaz'.
- - -
'Genç Sanatçılar ve Sanatseverler Derneği'nin seçtiği başarılı isimler 26 Mart Cumartesi akşamı ödüllendirilecek. Bunlar, TV dalında İrfan Aslanhan -Velet Dada-, radyoda Serdar Gökalp -Best FM-, dizi oyunculuğunda Dağhan Külegeç -Kavak Yelleri-, müzikte Murat Evgin ve tiyatroda Serhan Arslan.
...
MEYRA'nın son CD'sini de tuttuk. 'Ağladın Ya' ve 'Beni Sensiz Düşünme'de Cemil Demirbakan'ı unutmamış. Bir başka düet Mario Frangoulis'le Vincero Perdero'da. En çarpıcı yanlardan biri fotoğraflar. Meyra'nın göz rengi dahil, baştan aşağı değişimi fark ediliyor. Kalbim Bir Pusula favorimiz. Ne de olsa gençliğimizin hiti.
...
OSSİ Müzik'ten iki yeni CD geldi. NERHAN'ınki 'Bir Özet Bu' adında.
10 şarkının tamamında Bregoviç'in etkisi var. Boşnak kökenlilere tavsiye ediyoruz. Yakup Ekin'in '4 Dörtlük' çalışması güzel. Çıkış şarkısı kesinlikle KÜPE.
...
Katre'nin yönetmeni Haldun Karabudak ile Ah Güzel İstanbul'un yapımcısı Ediz Gülten'in e-postalarına teşekkür ediyoruz.

<p> Zeytinburnu'nda, daha önce boşaltılan 5 katlı bina çöktü. Alınan bilgiye göre, Sümer Mahallesi'n

Zeytinburnu'ndaki binanın çökme anı saniye saniye kaydedildi

Yusufeli Barajı gövde inşaatında sona gelindi

Kahramanmaraş'ta heyelan sonrası oluşan Turkuaz Göl, turizme kazandırılacak

Mudanya Yat Limanı deniz salyasıyla kaplandı