• $13,5473
  • €15,3468
  • 789.756
  • 1979.83
20 Mayıs 2012 Pazar

'Tek Tanrı'ya Müzik

TRT-M iyi işlere devam ediyor. Yıllar öncesinin 'Besteciler Özel'inin yeniden hayata geçirilmesi önemli. Bu ayın ismi Bimen Şen'di. Canlı yayında başbakanlığın önemli isimlerini konuk olarak gördük. Doğal olarak, aralarında TRT Genel Müdürü İbrahim Şahin'i fark ettik. Yapım-Yönetim'de Samim Şenyüz vardı. Şefliği Hasan Esen üstlenmişti. Sunucu Gülşah Banda'nın az konuştuğu programda, yaşayan son Gazelhan -Allah uzun ömür versin- Nurettin Çelik'in -İdman- değerinin verildiği konserle mutlu olduk. Çelik'in ses, Salih Çağlar'ın klarnetle gerçekleştirdiği düet için muhteşem kelimesi hafif kalır.
...
Biraz da Bimen Şen hakkında bilgi verelim. Ünlü müzisyen Bursa'da bir Ermeni rahibin oğlu olarak dünyaya geldi. Daha 14 yaşında keşfedildi. Hepsi birbirinden güzel besteler, fasıl musikimizin ölümsüzleri arasında yer almakta. Doğrusu, Şen'e ayrılan gecede saz ve solistlerin tamamı için başarılıydılar, notunu düşüyoruz. Samim Şenyüz'den de bir ricada bulunmak istiyoruz. Şehnaz beste 'Yallah, haydi, hoppa, hah hah' daha sık repertuvara alınmalı. Genç nesil kısa sürede, marş haline getirecektir.
***
'Tek Tanrı'ya Müzik' TRT-M'in başarılı yayınlarından biri oldu. Avrupa Birliği Bakanı Egemen Bağış'ın ev sahipliğinde, Türkiye'deki dini cemaatlerin temsilcilerinin katılımıyla gerçekleşen konser, Kamu Yayıncısı'nın ekranlarından yankılandı. Ali Ufk”, Bach, Vivaldi, Itri, Marcello, Zekai Dede ve Pergolesi gibi ölümsüz sanatçıların bilinen ve bu proje kapsamında gün ışığına çıkarılmış eserleri 'Tek Tanrı'ya adanmışlıkla ilk defa bir arada icra edildi. Ahmet Özhan, Francesca Lombardi Mazzulli, Valer Barna-Sabadus, Bizans Korosu, Musevi Hazan Yako Taragano ve Korosu, Ermeni Nişan Çalgıcıyan ve Korosu, Süryani Solist Sarah Ego, Chamber Choir of Europe Korosu ve İstanbul Tasavvuf Müziği Korosu, Mehmet C. Yeşilçay yönetiminde bu konser için toplanmışlardı. Beğendik.
***
Azerin'in TRT AVAZ'da yeniden programa başlayacağı haberi sevindirdi. Ali İhsan Sağlam'ın dediği gibi 'Azerin'in hanımefendiliği, Türklük bilinci, yorumu, sanatçılığı herkese örnek olmalı'.
...
İlhami Örnekal Musiki Topluluğu TSM Korosu, geleneksel konserini Caddebostan Kültür Merkezi'nde verecek. Yarın saat 20.30'da başlayacak etkinliğin Yönetmeni Mehmet Özkaya.
...
Y. Doç. Dr. Göktan Ay'ın 'Ülkesini tanımayan sanat öğrencisi olabilir mi?' başlıklı yazısını musikidergisi.net'te okuyabilirsiniz.
...
Altın Kelebek Ödüllü şarkıcı Nazlı, bu defa 'Saygı' adlı single çıkardı. Tek şarkı ve tek klip. Anlayacağınız yaza hazırlık.
***
24'teki 'Ah Güzel İstanbul'un bu sezonki son durağı Pera Müzesi olacak. Bristol Oteli olarak bilinen tarihi yapı, Suna ve İnan Kıraç Vakfı tarafından bugünkü konumuna dönüştürüldü. Programın yemek bölümünde, Beyoğlu'ndaki Fıccın Restaurant işleniyor. Mönünün 'Çerkez Mutfağı' olduğunu söylemeye gerek var mı? Yapımcı Ediz Gülten'in yaz süresince 'Marmara Bitmesin' adında bir sosyal sorumluluk projesine başlayacağını öğrendik. Bugünkü Ah Güzel İstanbul'un başlangıç saati 16.35.

<p>Ezgi Aşık <span style='font-size: 1.6rem;'>soruyor, Sağlık İletişimi Derneği Başkanı Dr. </span><

Omikron ile Kovid-19'un şiddeti azalıyor mu?

Topladığı tahtalardan öyle bir şey yaptı ki...

Son hali hayran bıraktı! Hurdalıktan 2000 dolara satın aldı

Tesla'nın koltuğunu kestiler! Bakın içerisinden neler çıktı