• $7,5647
  • €9,0788
  • 412.866
  • 1538.04
01 Ocak 2012 Pazar

Tatlı fırçalar

Burhan Ayeri
Burhan Ayeri
YAZARIN SAYFASI

Hep televizyonları eleştiririz. Bu işi yeni senede ve takip eden yıllarda da devam ettireceğiz. Biz olmasak bile, yerimizi alacakların aynı rotayı sürdüreceklerinden şüphemiz yok. Onlarca ekran arasından yaptığımız tespitler ilginç. İzleyicinin bir bölümü şaşırtıyor. Günlerce, belki de haftalarca telefon başında bekliyor. Sonunda sevdiği sunucu ya da sanatçıyla konuşma imkanı bulunca abuk soruları karşısında şaşırıyoruz. Bu kadar çabanın üstüne sergilenen dil tutulması veya saçma sapanlığı anlamak mümkün değil. Bari kağıda yazın, öyle bekleyin. Böylesi tiplerden birine Medya Kralı'nda tanık olduk. Eski Okan Bayülgen olsa fırçayı basıp 20. saniyede şutlamıştı.
...
Eski yılın son Heberler'inde tabelalar üstünde duruldu. Görüntüye alınan örneklere bayıldık. Eksoz, egzos, eksos, egzoz vs... peş peşe verildi. Sanırız en enteresan taraf hepsinin doğru kabul edilmesiydi. Nasılsa kelime bizden değil. Aynı programda Sinema Yazarı Tiplemesi'nde son ayların popüler Türk filmleri irdelendi. Aklınıza hangisi geliyorsa senaryosu dışarıdan yürütme. İsim isim sıraladılar. Örneğin 'Tom Cruise, Engin Altan Düzyatan'.
...
Beyaz, işin kolayını buldu. Uzun süredir mini konserlerle idare ediyor. Candan Erçetin, Hande Yener derken bu defa konuk solistleri ikiledi. Pınar Aylin'le Gökhan Tepe'ye peş peşe dört parça söyletebildi. Kalan zamanı 'Laklakla doldurdu'. Beyazıt Öztürk'e diğer uyarımız ha babam 'Kaç dakika kaldı?'ları konusunda. Bu tarz 'Bitse de gitsek' havası yaratıyor.
...
'Bugün Ne Giysem?'de birincilik Adana'ya gitti. Yarışmaya emek verenlerin hepsi -Barbaros Şansal hariç- oradaydı. Gecenin en başarısız isminin sunucu Sema Şimşek olduğunu söyleyebiliriz. Olaya kıyafet esprisiyle yaklaşanlara lafımız yok. Ancak bayan basketbol-voleybol takımlarının yönetici ve çalıştırıcılarının dikkatini çekmek istiyoruz. 1.86'nın üstünde -Ayakkabısız-  epey yarışmacı gördük. Bunların vücut esneklikleri de var. Alın size sporcu kaynağı. Üç ay sonra takıma girmezlerse bizi yuhlarsınız.
***
A Haber'in Medikal'inde belki de ilk kez değişik uygulama gördük. Söz bu defa ünlü hastalar ve yakınlarındaydı. Anlayacağınız doktorlar es geçilmişti. Esra Kazancıbaşı, Rasim Öztekin'le kalbini, Zeki Alasya ile diyabetini konuştu. Altan Gördüm eşi Vahide Gördüm'ün kanserle nasıl tanıştığını anlattı. Yaşadıklarını, hissettiklerini bunlardan dinlemek değişik geldi. Millete, hekimlerin anlaşılmaz tıbb” terimler kullanmasından fenalık gelmişti.
...
ÖZEL NOT: Yılbaşı programlarıyla ilgili olarak ekranlar rahattı. Nasılsa ölçüm yok. Herkesin -Biz birinciyiz- palavrasına sığındığı dönem yaşıyoruz. Bir de 'Yılbaşı da neymiş' diyen grup var. Bunların içinde İslamiyet'le ilgili film yayınlayanları fark ettik. Kınayacak mıyız? Asla. Herkes kendi kanalını seçme özgürlüğüne sahip. Henüz İran'daki Devrim Muhafızları'nın denetimine geçmedik.

<p>Bomba arama köpekleri 'Ban' ve 'Tim', Barış Pınarı bölgesindeki sivil halka yönelik büyük bir sal

Barış Pınarı bölgesinde 'Ban' ve 'Tim' büyük saldırıyı önledi

Kahramanmaraş'ta 3 mahalle karantinaya alındı

Türkiye'deki yaban hayatı fotokapana yakalandı

Güneş patlamalarının kaynağı ilk kez belirledi