• $7,4294
  • €8,982
  • 412.302
  • 1471.39
03 Ocak 2012 Salı

Tatile devam

Burhan Ayeri
Burhan Ayeri
YAZARIN SAYFASI

Hep böyledir. Ağır topların izinleri hiç bitmez. Ekranlara dikkat edince, emanetçi isimlerin işe devam ettiğini görürsünüz. Ne zaman ki, Babaları fark edersiniz, dönmüşlerdir. Haberlerimiz bu tespitte ilk sırada. 'Tartışma, dövüş' yapımları aynı şekilde. Milletin sinirlerini bozup, ülkeyi kamplara ayıranların gezileri de uzun. Anlayacağınız dünyanın en garip ülkesiyiz. Bağırmak çağırmak, iftira atıp hedef göstermek prim yapmakta. Aynı tespit spor ve eğlence programları için geçerli. Eğer -Örneğin yılbaşı- yeni ve özel bir şey hazırlanmış ise, 'Dön baba dönelim'e dönüşür. Peş peşe verilir. Sonuçta, kalaylananlar arasına katılırız. Suçumuz olmasa bile. Deveye sormuşlar 'Boynun niye eğri?' O da cevap vermiş; 'Nerem doğru ki'.
***
Mesajlar arasından cevap verme gereği duyduklarımızı, kısaca yanıtlayacağız. TRT'nin dizisi Leyla ile Mecnun'u izlemedik diyelim de, 'Hiç yazmıyorsun?'şikayetçileri affetsin. Başarılı olduğunu, çevremizdekilerin övgülerinden anlıyoruz. Biten ya da bitirilen diziler için yorumda bulunmayı sevmiyoruz. Belki yanılıyoruzdur ama gelen şikayetlerin çoğu yapım şirketleri odaklı. Prof. Dr. Ahmet Rasim Küçükusta sorumuzu kibarca cevaplandırmış. 'Haber TÜRK'teki programımızın süresi yeterli değil' diyor. Sonra ilave ediyor; 'Ya müzik yapmamız hoş karşılanmazsa?'
...
Akçalı konulardan da birkaç örnek verelim. Hollanda'dan İbrahim Ural, bedelli askerlik için kendisinin 5112 Euro ödediğini belirtip, oğlundan 10 bin Euro alınacağını söylüyor. Sonunda isyan ediyor; 'Bizler ne vatan haini ne Euro Ağacıyız'. Geçenlerde yazdık ama Yakup Sodan'ın isteğini yerine getirelim. Yüksek öğretim kurumlarındaki personel maaşları arasındaki fark uçuruma dönüştü. Maliye Bakanı ve YÖK Başkanı, ek göstergeyi 3000'e çıkarırsa, bu sıkıntı biter.
...
Muharrem Akduman 'Noel Baba, düzgün adam olsaydı, bacadan değil kapıdan girerdi' diyen Keşan Müftüsü için 'Tanrım aklımızı koru' diyor. Biz ise bu zatı ödüllendirmeden yanayız. Yılın Adamı titri veriyoruz. Ne demişler 'Böyle başa, böyle tıraş'. Ali Saydam'ın, 'Sevgili ve benim 'Eski' ama hala tazeliğini koruyan kardeşim' diyen notunu aldık. Dostumuzun cümlesi 'Super Fresh' reklamı gibi. Teşekkür ediyoruz.
***
2012'de uygulayacağımız prensipler, Yaşar Usluer'den geldi:
Saygıdeğer Burhan Abi,
. Biliyorsunuz 'Duvarı nem, yiğidi gam bitirir'. Dahası Şeyh Edebali'nin Osman Gazi'ye nasihatinden şu satırları hatırlayınız;
'Bundan gayri öfke bize, gönül almak sana.
Suçlamak bize, katlanmak sana.
Kem göz, şom ağız bize, bağışlamak sana.
Öfkenle nefsin bir olup, aklın yener.
Sabretmesini bil, her sözü de üstüne alma.
Haklı olduğuna inanıyorsan,
Mücadeleden korkma.
Yılgınlık gösterme...
Bilesin ki!
Atın iyisine doru,
Yiğidin iyisine deli derler.
Yolun uzun, işin çetin, yükün ağırdır.
Allah yardımcın olsun.'
Bu yüzdendir ki, bazı kaşarlanmışlar, kendi ikiyüzlülüklerini aynada görmeyip hakaret etse bile aldırmayın, dert etmeyin. Sessiz çoğunluk her zaman kazanmıştır. Kendini fasulye gibi nimetten sayanların yok olup gittiğini, sizin de 'Bu gözler neler gördü' dediğiniz gibi biz çok gördük. Bir gün tavan süslerinin gideceğini göreceğinize inanıyor, sağlıklı nice yıllar diliyorum.

<p>Karma komisyona sevk edilen ve çoğunluğu HDP milletvekillerine ait 33 dosyanın ayrıntıları netleş

PKK'nın siyasi uzantısı HDP'lilerin dokunulmazlığı kaldırılacak mı?

Öğretmenlere koronavirüs aşısının yapılmaya başlandı

Milli Savunma Bakanı Hulusi Akar A-400M hangarını ziyaret etti

Balıkçı ağlarına bin yıllık tekne parçaları ile 13 amfora takıldı