• $13,4265
  • €15,1741
  • 791.579
  • 1910.29
11 Ocak 2011 Salı

Tarihte pide; pastırmalı yumurtalı

Yaklaşık bir haftadır, tek konuya kilitlendik. Bu yüzden, söz etmeye değer epey not birikti. Hiç olmazsa bir bölümünü kayda geçmek istiyoruz. Öncelik Yetenek Sizsiniz'de. Elemelerde en başarılı olanların, ilizyonistler olduğu kesin. Örneğin 0086 numarayla yarışan genç müthişti. 'Dünya çapında' tanımlamasını kesinlikle hak etti. Jürinin espri makinesi Ali Taran'ın yeni saç modeline takılmadan geçemeyeceğiz. Saçlarına kaynakla ilave yaptırması ilginçti. Herhalde Moğollarla ilgili yeni dizide rol almaya hazırlanıyor.

...
Haber Türk'teki tarih sohbetlerini renklendiren önemli unsurlardan biri yiyecek içecek konuşmaları. Fatih Altaylı ile Murat Bardakçı'nın konuyla hiç ilgisi yokken yedikleri pastırmalı-yumurtalı pideden söz etmeye başlamaları, ekran başındakilere 'Şartlı refleks' oluşturuyor. RTÜK korkusundan, adres verilemeyince, ağzımıza geleni söylemekle kalıyoruz. Şimdi sizler de bunları okuyup, bizi kalaylamayın.

***
Biraz da spordan söz edelim. Geçmişin basketbol ünlüleri -Babalar da diyoruz- Sky TÜRK'teydiler. Spor Sergi Sarayı'ndaki maçlar ve ilginç anılarını aktardılar. Hatıralar olağanüstü ve anlatıcılar neşe kaynağı olunca zevkli dakikalar yaşandı. Doğrusu, o salonla ilgili epey yaşanmışı olanlardanız. Bir Türkiye-İtalya milli maçı var ki, unutulmazlarımız arasında. En önemli yanıysa, taraftarın iç içe olmasıydı. Kimi günlerde ise kadın ve çocuk sayısı erkeklerden fazlaydı.

...
Geç kalmadan Galatasaray'ın ara transferlerine değinelim. Madem Colin Kazım'ı aldılar, Serdar Özkan kesinlikle kalmalı. Hatta bunların yanına Ümit Karan ile Necati Ateş'i ekleyip 'Dört kol çengi ekibi' oluşturulabilir. Aynı Galatasaray'ın Hannover 96'yla hazırlık maçını Eurosport'tan izledik. Rezalet yayını ele almayacağız. Altyapıdan gelen gençlerin muhteşem futbolunun yönetime ders olmasını dileyip, konuyu noktalayacağız.

***
Geneen Roth'un 'Kadın, Yemek ve Tanrı' adlı çalışması April Yayıncılık tarafından raflara çıkarıldı. New York Times'ın bestselleri olan kitabın adının 'Tabağımdaki Dünya' olması gerektiğine inandık. 'Fazla kilolardan mutlaka kurtulacağım' diyenler, hemen 'Kadın, Yemek ve Tanrı'yı satın almalılar. Oprah Winfrey'in tespiti olan 'Şişman olmanızın gerçek sebeplerinin adresi bu yayın'.

...
April Yayıncılık'ın yeni yıl eserlerinin diğeri 'Cıva Sanrıları', Dominic Smith'in kaleminden. 'Devrim Sonrası Fransa'sı' fotoğrafçılığın önemli ismi Louis Daquerre'in hayatıyla işleniyor. Bu arada Baudailare, Niepce ve Arago gibi isimlerin size eşlik ettiğine tanık oluyorsunuz. Bohem hayatlar, güzel fahişeler, bilimle aydınlanmış, cıvayla dumanlamış kafalar birarada. 'Işıkla yazılmış, cıvayla mühürlenmiş güzel bir roman'.

<p class='MsoNormal'> </p>

Galatasaray kötüye gidiyor

Hurdalıktan alınan arabanın muhteşem değişimi

Sırları çözülemeyen birbirinden ilginç fotoğraflar! Gerçek oldukları iddia ediliyor

Kendisi küçük etkisi çok büyük! Kansere savaş açıyor