• $16,5659
  • €17,5769
  • 971.896
  • 2529.26
30 Mart 2012 Cuma

Tarafsızlık ölçüsü

Sadece Ahmet Hakan Coşkun için "Tarafsızlık normlarına yakın" notu düşebiliyoruz. Konuklan için aynı yargıya varmak mümkün değil. "Özel yetkili mahkemelerin baktığı davalarda adil yargılama var mı?" sorusuna cevap aradı. Bir tarafta eski baro başkanı Avukat Turgut Kazan ile Balyoz Davası Avukatı Celal Ulgen oturuyordu. Tam karşılarında iki emekli savcı yer almıştı; Ahmet Gündel ile Reşat Petek. Onlar da halen avukatlığa soyunmuş halde. Bu tip tartışmalara meraklı olanlara tanıdık yüzler haline geldiler. Ortak özellikleri, AK Parti'nin tezlerine yakın durmaları. Bu iki isimden Av. Petek için "İlk genel seçimde, R. Tayyip Erdoğan kontenjanından milletvekili adayı olabilir" notunu düşüyoruz. Daha önce birkaç kez seyretmiş ve sakin tavrını tespit etmiştik. Bu kez o kadar çok bağırdı ki, şaşırttı. Demek ki, "Politikaya soyunabilme ilkelerini yeni keşfedip, uygulamaya soktu".


***

Turgut Kazan'da değişim yok. Çizgisi aynı. Kendine göre doğrulan var. Zekeriya Öz için kullandığı şu cümleye dikkat edin; "Geniş yetkiler keyif veriyor. Tehlikelidir. Bu yüzden Savcı Öz'den şikayetçiyim". Kazan’ın ilk şike yasası çıkarken yaptığı uyarıyı hatırlatmada fayda var; "Kabul edilince, Frankeştayn kanunu olacaktır". Bugün gelinen noktaya dikkat edin, aynen söyledikleri. Celal U1gen'in, mevcut yargılamayı eleştirirken ortaya koydukları dikkat çekiciydi; "İtiraz hakkımız yok. Reddi hakim talebimiz dikkate alınmıyor. Bilirkişi raporlarına dahi itiraz edemiyoruz. Buna adil yargılama denebilir mi?" Ahmet Hakan Coşkun un Tarafsız Bölge yi yönetişini tebrik ediyoruz. Rotayı tutturdu. Müdahaleleri yerinde ve objektif. Zaman zaman bazı konukların oturuş biçimleri dışında şikayetimiz kalmadı. Bir not olarak, bunu ilave ettik.


***

Muhteşem Yüzyıl iyi gidiyor. İlk gençliğimizin tek tip anonsları gibi; "Aşk, ihtiras, üçkağıt bir arada". Osmanlı Tarihi'ni değiştirmek mümkün mü? Şehzade Mustafa'nın, Pargalı İbrahim'in ve diğerlerinin sonlarını biliyorsunuz. Senaryo grubu, burada ustalığını gösteriyor. Olayların akışını cilalayıp, veriyor. İyiler.
TRT Haber'deki Kuklagiller i beğenmiyoruz. Her şeyden önce tipler bizden değil. Ekrana sürülenleri 'United Kingdom' bölgesindeki televizyonlarda kullanabilirsiniz. Kaşlar, bıyıklar bizim coğrafya insanından uzak.
Konular daha beter. Ankara'daki alt-üst geçit esprileri ve dilencilerin kötüleşen durumu en berbatlardandı. Amaç Melih Gökçek'i övmek ise, başka yola başvurulabilir.
TRT-M'de Şahin Bey i anma konseri vardı. Gaziantep'in Kahramanı Belediye ve TRT'nin işbirliğiyle yayınlandı. Bilmeyenler için hatırlatalım. Şahin Bey, tam 11 ay Fransızları Antep'in içine sokmamıştı.


***

"Kristal Klaket" Kısa Film Yarışması'nın beşincisi 9 Nisan'da sona erecek. Cemal Reşit Rey Konser Salonundaki ödül töreni saat 21.00'de başlayacak. Gecede Fatih Erkoç ve Kerem Görsev Trio sahne alacak.
3 Nisan'da "Güngör Uras Kitabı" "Saf ve Bakir Anadolu Çocuğu "nun tanıtımı var. Haşim Akman'ın söyleşisi Türkiye İş Bankası Yayınları'ndan çıkıyor.

<h2><span style='font-size: 1.6rem;'>Yonca-Onuk Tersanesi<span style='font-weight: normal;'> ve </sp

ULAQ VE SALVO'NUN ARDINDAN DENİZLERDEKİ YENİ GÜÇ SANCAR!

Gökten buz kültesi düştü! Çoban 'bomba patladığını zannetti

Lise öğrencileri 40 günde yaptı! Tek şarjla 70 kilometre yol yapabiliyor

35 ton etil alkol ele geçirildi! Ankara'da sahte içki baskını