• $9,6153
  • €11,2367
  • 553.564
  • 1479.93
23 Mart 2012 Cuma

Tablet'teki sakıncalar

Öğrencilere tablet dağıtımıyla ilgili tartışmalar buzdağı. Karşı çıkanların maillerine bakıyoruz. Epey aklı başında uyarı var. Örneğin pek çok çocuk, dersini yazarak çalışırsa başarılı olur. Biz bu sınıftandık. Selçuk Okutan'ın söylediği gibi 'Yazarken, beyin sorgular, düşünür ve farklı çalışır. İzlerken uyuşur'. Tablet'te sadece izler, okursun. Aynen TV gibi. Ne okur olunur, ne de yazar -Bu da Okutan'ın tanımlaması-. Yine onun tespiti ile tamamlayalım; 'Uygarlık yazının icadı ile başladı. Türkiye'de Tablet'le son bulacak'.
...
Sebahattin Dilaver, konunun uzmanlarından. Uyarıda bulunmakta; '84. ayına girmiş çocuklar için hazırlanan programların 60. ayına girmemiş çocuklara uygulanması, telafisi zor yıkımlara sebep olabilecektir. Benzer uygulamayı anaokulunda 36. ayına girmemiş çocuklara yapıyorlar. Kötü sonuçlar meydanda'. Bu uyarılara dikkat. Sonra kaybedilmiş bir nesille saç baş yolunmasın.
***
Yaşar Usluer iki konuda görüş bildirdi. Biz de Nevruz vahşetini yayınlamaya karar verdik:
'. Bölücüler ve yandaşları Nevruz kutlamalarını bahane edip yine ortalığı savaş alanına çevirdi. Son olarak özel harekatçı 6 polisimizi şehit ettiler. Yazık ki sizden başka 'Bölücü, yandaş ve çevre katillerinden' söz eden olmadı. Yüreğinize, elinize sağlık. Bir an düşünelim, kürt sorununu barışçıl reçetelerle çözdük, nasıl bir ülkede yaşıyor olabiliriz? İşte o zaman bu ülke uçar' diye yazanlara şaşırıyoruz. Ama 'Bu reçeteler' ne menem şey açıklanmıyor. Açıklasalar biz de öğrensek.
. Söylediğiniz gibi 'Gültan Kışanak'ın Devlet'e meydan okuması, yandaşlarıyla eylem koyması, bölücülük yapması serbest. Yumurta atana 5 yıl. Dahası, 'Üniversiteler bizimdir' diye slogan atan öğrenciyi 2 yıl ceza istemiyle yargılıyorlar. Bülent Arınç Manisa'ya geldiğinde Celal Bayar Üniversitesi'ni ziyaret etmesini protesto edeni okuldan atıyorlar. Ama Devlet'in, milletin malına zarar veren, ortalığı savaş alanına çeviren, yakıp, yıkanlara sadece su sıkıyorlar. Taş atan sözde çocuklara özel af çıkarıyorlar. İyi de bu bölücü ve yandaşlarının suç işleme özgürlüğü mü var? Değilse, bu tolerans niye?
***
Almanya'nın Keltenkirchen kentinden yazan Mustafa Hasar'ın övgülerine minnettarız. Dile getirdiği 'Twit işine' cevap verme imkanı sağladığı için ayrıca teşekür ediyoruz. O konu çok zaman almakta. Sinir bozmaya açık. Eğer, twitlemeye dalarsak okuma alışkanlığımızı kaybederiz. Ömrümüz oldukça, hiç bulaşmamaya kararlıyız. Böylece, ısrarcı tüm dostlarımıza aynı anda duyurmuş olduk. 
...
Y. Doç. Dr. Göktan Ay'ın 'Yasaklı türküler üzerine Bakanımız Fatma Şahin'e açık mektup...'unu musikidergisi.net'te mutlaka okuyun.
...
Seksenler dizisi sanatseverlere de ilham veriyor. Çekirdek Sanat 15-30 Mayıs tarihlerinde sergi düzenleme kararı aldı. Konsepti '80'lerde çocuk olmak'. Kaynak ise Kadir Aydemir'in aynı adı taşıyan kitabı.
***
İki yeni programdan söz edeceğiz.
TRT-M'deki 'Aynadan Yansıyanlar', adından anlaşılacağı üzere Erhan Güleryüz ve arkadaşlarının. Yayında önemli özellik her hafta bir grubun tanıtılması. Beğendik.
...
Türk'ün Uzayla İmtihanı, iyi başlamadı. Biraz GORA, biraz AROG. Cem Yılmaz gibi konuşmaya çalışmak kurtarmaya yetmiyor.

<p class='MsoNormal'>Fatih'te arıza yapan İETT otobüsü, vatandaşlar tarafından  yaklaşık 300 metre i

İETT otobüsü arızalanınca 300 metre itildi

Nesli tehlike altındaki şah kartal, Ankara'da tüfekle vuruldu

Tavşanlı Höyük'te bölgenin 'endüstrileşmiş ticaret merkezi' olduğuna dair bulgulara ulaşıldı

Kesilen ağaçtan bir anda kan akmaya başladı!