• $7,5422
  • €9,0323
  • 411.169
  • 1538.04
07 Ocak 2012 Cumartesi

'Suskunluk Yemini'

Burhan Ayeri
Burhan Ayeri
YAZARIN SAYFASI

Fransız gizli servisinin bir numarası işbaşındaki iktidar tarafından atanır. Bu kuruluşun iki numarası önemlidir. Çünkü, o yere liyakatıyla gelmiştir. Yükü omuzlayan olduğundan, değerlidir. En önemli özelliği ise en yakınlarının dahi onun asıl görevini bilmemesi. Çünkü 'Suskunluk Yemini'ne sadık olmalarıyla ünlüdürler. Bu konuda örnek vermek gerekirse, Fransız telekomunun başteknisyeninin karısı, eşinin 'İki numara' olduğunu tam 22 yıl sonra öğrendi. O da tesadüf sonucu. Gizlilik, tüm istihbarat servislerinin ana ilkesidir. Bu yüzden MİT yıllar yılı 'Siyaset dışı kaldı'. Üst kademeye atamalar, -Mesut Yılmaz'a kadar- hiyerarşik düzende gerçekleşti. Geçmişe dönüp baktığınızda aklımızda kalan tek isim görüyoruz; Emekli Korgeneral Fuat Doğu. Vefatından önce ilk ve son kez karısının Ankara'daki cenaze töreninde ortaya çıktı.
...
Milli İstihbarat Teşkilatı'nın yapısını çözenler bugüne kadar birkaç meslek dalından yararlandığını bilirler. Önemli basın yayın kuruluşlarının yurtdışı temsilciliklerinde çalışanlar, tercih sebebiydi. Şimdilerde bu kaynaktan gelenlerin sayısı azalsa da, yine de 'İki işi götürenler' mevcut. MAH'ın MİT'e dönüşümünün 85. Yılında Ankara'da verilen brifinge katılan gazetecilerin izlenimlerini dikkatle okuduk. Hayatlarında Yenimahalle'deki merkeze, Gölbaşı'ndaki önemli tesise -Elektronik istihbarat- girmeyenler, hatta Serencebey Yokuşu'na uğramamışlar, James Bond filmi izlemiş gibiler. Haydi bu örneği bizdenleştirelim; 'İngiliz Kemal'i dahi seyretmemişler-Hatta okumamışlar- çoğunluktaydı.
...
Yıllar yılı polis-adliye servisleri yönettik. Hep iyi manşetler MİT'ten çıktı. İmza meraklısı olmadığımız için İrfan Ülkü ya da Emin Demirel adlarını
-Ona da selam olsun- attığımızı, birlikte çalıştıklarımız iyi hatırlar. Hani güven duygusu derler ya, bunu vermişseniz sizinle bağlantı kesilmez. Eğer, istenmeyen bir olayı kaleme almışsanız, anında ipleri koparırlar. Ses getirecek, yankılanacak haberin yayını için onay şarttır. Bazen önemli belgeleri masanızda bulursunuz. Bu size 'Değerli notu verilmiş' demektir. Suskunluk Yemini, gazeteci için de geçerlidir.
...
Adanmış Hayatlar'dan vefat edenlerin cenazesine gelen çelenkleri iyi taramak şarttır. Mesela 'Bölge Başkanlığı' yazısı. 'MİT Müsteşarı' hatta adı yazılmışsa, çok kıymetlidir. Yıllar yılı yurtdışı temsilciliklerinde görevli iken öldürülenler, Güneydoğu'da şehit edilenler, iki satırla terör bilançosuna dahil edildi. Bu da 'Mesleğin en acı Suskunluk Yemini'.
...
Geçmişten bir anıyla yazıyı noktalayalım. ASALA'nın önemli ismi Ara Toranyan'ı öldürme kararı alındı. Yollanan özel ekip, arabasını havaya uçurdu ama Toranyan salise farkla kurtuldu. Başarısızlığın iki nedeni vardı. Önce günlük harcırah 125 Frank'tı. Sonra 'Silah kullanmayacaksınız' emriydi. Sebep olarak yakalanma ihtimalinin yüksek olması gösterilmişti. Bir de MOSSAD'dan örnek verelim. Ajanların harcama yetkileri limitsiz. Gerektiğinde en lüks yerde konaklama yapıp, yemek yiyebilirler. Dileriz yeni MİT'te artık böylesi uygulamalar dönemi açılmıştır. Unutmadan Kaşif Kozinoğlu başta kaybettiğimiz tüm değerlere rahmet dileyelim.

<p>İnsanların, hayatı boyunca kilosunu sağlıklı bir düzeyde tutabilmesi kalbin de ilerleyen yaşlarda

Kalp hastaları dikkat! Fazla kilolar kalp sağlığımızı nasıl etkiliyor?

Kahramanmaraş'ta 3 mahalle karantinaya alındı

Türkiye'deki yaban hayatı fotokapana yakalandı

Güneş patlamalarının kaynağı ilk kez belirledi