• $16,2318
  • €17,3872
  • 966.161
  • 2438.84
22 Haziran 2011 Çarşamba

Survivor üstüne

'Yarışmanın Delisi' Taner'in  'Yılanlarla, çiyanlarla boğuşup, anakondalarla kapışacaksın' diye tarif ettiği yarışma halk oylamasıyla sonuçlanmamalıydı. Sevsek de, sevmesek de Nihat Doğan 'Survivor'un galibidir'. Adı yaşama mücadelesinden alınma savaşın şampiyonunu SMS'ler belirlememeli idi. Derya Büyükuncu'nun birinciliği, geçen yılkinden farksızdı. Kaldı ki, milli yüzücümüzün etkinliği sadece 'Kulaç atmada'.
...
Kendini Uzakdoğu Felsefesi'ne adayan Nihat Doğan'daki hırs ve azmi kutlamalıyız. Kaybetmeyi kabullenmeyen yapısı ile sürprizi gerçekleştirdi. Bize göre kazandı. Ancak 'Ağzından çıkanı kulağı duymayan' tarzı ile 'Halk oylaması'ndan sıyrılamadı. Pascal kötü. Asena fena. Taçmin itici. Özge takıntılı. Ceyda yaramaz. Ebru dengesiz. Şimdi bu mantık ve değerlendirmeyle 'Sempati toplamak mümkün mü?'. Nihat, herkese kulp takmanın bedelini ağır ödedi. Daha yarışmanın ilk bölümlerinde Flash TV'ye 'Dominik Cumhuriyeti'nde Muş'lu ağa' demiştik. Zamanın haklı çıkardığını gördük. Nihat Doğan'ın mutlaka kendini yenilemesinin şart olduğu görüşündeyiz.
...
Gelelim Acun Ilıcalı'ya. Diploma sayısının önemli olmadığını ispatladı. Her el attığı konuda başarılı. Son yılların en fazla yıldızı parlayanı haline geldi. İzleyicinin nabzını tutmasını biliyor. Sempatik tavırları en önemli artısı. Geleceği çok daha parlak olacak. Eğer, beklenmedik ağır bir hata yapmazsa, onun projelerini uluslararası alanda da izleyeceğiz. Bu falcılık değil. Çünkü ekibini iyi kurdu. Kimleri ekrana süreceğini fevkalade ustalıkla yakalıyor. Acun'u tebrik etmek görevimiz.
***
Erdoğan Tokmakçıoğlu'nun son çalışması 'Kentimizin Adı Nereden Geliyor'. Doğrusu, ele aldığı 581 ismin arasından pek azını biliyoruz. Örneğin Çemişgezek'in 'Dutu bol yer' anlamına geldiğini yeni öğrendik. Giresun'un kiraz anlamında olduğunu ise biliyorduk. Suadiye semtinin adının bir Osmanlı paşasının, veremden ölen Suat isimli kızından kaynaklandığını yeni okuduk. Tokmakçıoğlu'nun çalışması tarih ve coğrafyaya meraklı olanlar için. Kitabın İsim Yayınları'ndan çıktığını not düşelim.
...
'İstanbul Üniversitesi'nin Fotoğraf Yarışması', Benim Karem 2011 yayınlandı. Dereceye giren ve sergilenmeye layık görülenler içinde Siyah-Beyaz hakimiyeti dikkat çekici. Yarışma Birincisi Koray Dindar'ın 'Bir Bakış İstanbul'a Doğru'su da bunlardan.
...
Sabancı Vakfı ve BeşN BirK ekibinin ortak çalışması 'Fark Yaratanlar'ın ikinci yıl değerlendirmesi bu akşam toplum huzurunda. Sakıp Sabancı Müzesi'ndeki etkinliğin başlangıç saati 19.00.

<p>Hepimiz mutsuz olduğumuz belli olmasın diye gülümsemeyi kendimize maske ediniriz. Ama bazen bunu

Neden ‘sahte' güleriz? : Gizli Depresyon

pirinç tanelerini sanat eserine dönüştürüyor! Görenler şaşkınlığını gizleyemiyor

İOS 16 ne zaman geliyor? İşte iPhone'lara gelmesi beklenen yeni özellikler

Çanakkale denizinden çıkarıldı! 1614 adet temizlendi