• $13,4216
  • €15,1715
  • 792.781
  • 1923.4
23 Mayıs 2012 Çarşamba

Sürgün çocukları

Çerkezlerin anayurtlarından ayrılışının 148. yılı geride kaldı. 1864'te göçe zorlananların arasında Mustafa Şamil-Bergüzar çifti de vardı. İki duraklı sürgün yaşadılar. Onların kızları Şahende ile Seher'di. İşte bizim Ata Nine Fatma Seher. Son durak İstanbul. Ömerli, Üsküdar, İslambey, Defterdar ve Haliç Fener. Münevver'in, sarı saçlı menekşe gözlü Cavit'e abayı yakışı, ailenin muhalefetine rağmen yapılan evlilik ve dünyaya geliyoruz. Kimi okurlarımızın sorularına verdiğimiz cevabı tekrarlayalım; 'Bir yanımız Kabartay, öbür tarafımız Suyun Ütesi'. Baba tarafımız Avşar kökenli. Ata Dedenin Balkanlardaki görevleri demografik özelliklerimizin son halkası. İşte bu noktada İbrahim Tatlıses'in lafını tekrarlamak istiyoruz; 'Babam Arap, Annem Türk; ben ise Türk oğlu Türk'. Çok yaşa sen İbo.
...
KAFFED -Kafkas Dernekleri Federasyonu- Başkanı Vacit Kadıoğlu'nun kısa ama ders niteliğindeki konuşmasını NTV'de dinledik. Dil, gelenek ve kültürel değerleri savundu. Şu sözleriyle bazılarının kafasına adeta çivi çaktı:
'Çerkezler tarih boyunca yaşadıkları hiçbir ülkeye ihanet etmemişlerdir. Kendilerini bağrına basan yeni yurtları için gözlerini kırpmadan seve seve kan döküp, can vermişlerdir'.
Hala öğrenmeyenler için yazalım: Ailemizin altı erkeği Çanakkale Savaşı'nda şehit oldu. Hani şu Mustafa Kemal Atatürk'ün 'Size ölmeyi emrediyorum' dediği 57. Alay'da. Dünyanın dört bir yanına dağılan Çerkezlerden böylesi pek çok örnek verebiliriz. En çarpıcı olanı Ürdün Kraliyet Ailesi'ni koruyan Muhafız Alayı'nın tamamı Çerkez.
...
Oğuz Haksever'in Yakın Plan'ı nasıl yakaladı bizi. Aldı, nerelere götürdü. Konuyu noktalamadan birkaç not daha düşelim. Sülalemizde, asker çok. Bize gelene kadar. Aslında sınava girip, bu hakkı kazandık. İlkokul öğretmenimiz Hadiye Kırhan engelledi. 'İki çocuktan biri zaten subay. Bunu yollamayın' uyarısıyla, geleceğimizi yönlendirdi. İyi de yaptı galiba. Mesleğimiz ve Türklüğümüzle gurur duyuyoruz.
***
Tarafsız Bölge'nin artık sinirlerimizi bozmaya başladığını itiraf edelim. Ahmet Hakan Coşkun'un, kalem çevirmede Fatih Altaylı ile Sergen Yalçın'a rakip çıkmasından söz etmiyoruz. Programa öyle tipler bulup, monte ediyor ki, sanki 'Çağdaş nifak tanrıları -Ya da tanrıçası'. 'Ulus Devlet çöktü' ya da '19 Mayıs niye 1920'de kutlanmadı' diye sorabilen ileri zekalılara tanık oluyoruz. Bunların sloganı ortak; 'Yeni Türkiye'. Ahmet Hakan'a koyduğumuz teşhisi tekrarlıyoruz. Hatta daha ileri götürüyoruz; Mikser. Bir de not düşüyoruz; 'Atatürk Türkiye'si' bize yeter.
...
Korcan Karar'ın 50 Dakika'sında konuk Yılmaz Özdil'di. Doğrusu zevkli sohbet oldu. İki İzmirli ve Göztepe taraftarı, bol bol Uğur Dündar'ın kulaklarını çınlattı. İyi de yaptılar.
...
'I. Türkiye-Azerbaycan İlişkileri Gelecek Perspektifi Çalıştayı' yarın Kızılcahamam'da başlıyor. İki gün sürecek etkinlik Asya Termal Oteli'nde yapılacak. Atatürk Kültür, Dil ve Tarih Yüksek Kurumu Atatürk Araştırma Merkezi Başkanı Prof. Dr. Cezmi Eraslan'a yazılı ve sözlü davet için teşekkür ediyoruz. Başarı dileklerimizi gönderiyoruz.

<p class='MsoNormal'> </p>

Galatasaray kötüye gidiyor

Sırları çözülemeyen birbirinden ilginç fotoğraflar! Gerçek oldukları iddia ediliyor

Kendisi küçük etkisi çok büyük! Kansere savaş açıyor

Bu besinleri birlikte tüketirken dikkat!! Zararını bir bilseniz....