• $7,3996
  • €9,011
  • 440.304
  • 1536.25
06 Temmuz 2012 Cuma

Sunucu dediğin

Burhan Ayeri
Burhan Ayeri
YAZARIN SAYFASI

Kimi bacakları, kimi gözleriyle geldi.
Bazıları becerileriyle. Yöneticilerdeki tercih aslında "Hepsi birarada olmalı". Yakın zamanda ilgi alanımıza giren isimlerden biri Bugün TV'deki Ceren Bektaş. Çakma sarışın ama vamp havası güzel. Sunumu fena değil. Ancak "Sallamaları" can sıkmakta. Örneğin Genelkurmay'ın 12 saat önce yaptığı açıklamayı "Son dakika bilgisi" diye aktarıyor. Bu montajları sık sık yapması puanları alıp, götürüyor.

***

En iyisi, yelpazeyi daha fazla genişletmemek. Hüseyin Movit'in "Babasının Yengesini tanımayan sunucu" başlığını attığı e-postasını yayınlayıp konuyu bağlayalım: "Doğa Rutkay, Suzan Kardeş'e soruyor: 'Edirne'nin boyacıları birinci' Trakya türküsü müydü? Türküyü meşhur eden kişi Suzan Yakar Rutkay. Bu kişi Rutkay Aziz'in yani Doğa Rutkay'ın Büyükbabası Fikri Rutkay'ın yengesidir. Halk Film'in sahibi Fuat Rutkay da hem Suzan Yakar'ın eşi hem de Rutkay Aziz'in Dedesinin kardeşidir. Suzan Yakar Rutkay, 1950'li yılların sonunda seslendirdiği bu türkü ile şirketine 'Altın Plak' kazandıracak kadar başarılı olmuştu. Bizde sunucu 'Dedüğün'akrabalarını tanımayacak kadar bilgisiz olur."

ÖZEL NOT: Movit Dostumuza bir soru soralım. Suzan Yakar'ın Adnan Şenses'le yakınlığını hatırlamadı mı?

***

Yeni düzenlemeyle 'Üç başlı' hale gelen yargılama sistemi tartışılmakta. Bu garip uygulama, Özel Yetkililerin görev süresi bitene kadar sürecektir. Yani en az 15 yıl. Kararlar verilecek. O kararlar Yargıtay'ca bozulup, geri dönecek. Anlayacağınız "Dön baba dönelim". Tarafsız Bölge'de belki de ilk kez iktidar yanlıları ile karşıtları bu konuda fikir birliği beyan ettiler. Saatler süren konuşmalar sırasında noktayı Emekli Yargıtay Savcısı Ahmet Gündel koydu; "Özel Yetkili Mahkemeler Kaldırılmadı". İstanbul Barosunun eski başkanı Turgut Kazana göre bu durum cemaatin işiydi.

***

Bunca siyasi içerikli program arasında mükemmel bir sağlık tartışması izledik; "Farkında mısınız?" 24'teki Canlı yayının ev sahipleri Berfu Haşıoğlu ile Prof. Dr. Ahmet Rasim Küçükusta'ydı. Konuklan ise Dr. Yavuz Dizdar ile Dr. Murat Kınıkoğlu. Sağlık ve beslenme ilişkisini ele aldılar.
Sonunda ilgili bakanlığın kampanyasına kadar geldiler. Sade vatandaşın anlayacağı dille yapılan açıklamalar, her kafaya girecek cinstendi. Özetlersek; 'Tükettiğimiz gıdaların cinsi, ömrümüzün süresini etkiliyor'. Ancak çok yaşamanın ana nedeni "Genetik". Ne yaparsak yapalım, "Uzatma süremiz 12 - 15 yıl" Dikkatli beslenmenin asıl amacı, kalp ve kanser gibi öldürücü hastalıkları engelleme. Tedbirlerin başında yürüyüş gelmekte. Burada güzel espri yapıldı; "Postacılar şanslı". Farkında mısınız? mutlaka izlenecekler listemize girdi.

***

Wipe Out'u seyretmeye hazırlananlar, programın ertelendiği sürpriziyle karşılaştılar.
Berat Gecesi'ne uygun görülmemiş. Bir soru sormak istiyoruz; Show TV'nin kurmaylarının takvimi yok mu? Önemli gün ve geceleri bilmiyorlar mı?

<p>Merkez Bankası Para Politikası Kurulu faiz kararını açıkladı. Yüzde 17 olan politika faizi artmad

Yılın ilk faiz kararı

Türkiye'nin yeni nesil yerli silahları

Uludağ'a yerleşen çiftin kentten uzak sıra dışı hayatı

Binlerce su maymunu taşkın nedeniyle Edirne'ye geldi