• $9,4793
  • €10,9976
  • 549.125
  • 1506.82
17 Aralık 2010 Cuma

Stüdyoya değil araziye...

Kanal kanal gezenleri tanıyorsunuz. Bunları gruplandırmakta yarar var. Kimi paraları istifleme peşinde. Bazıları ise, siyasi gelecek. Aynı gün, aynı yüzü, dört ayrı ekranda görüyorsunuz. İlginç olan 'Söyledikleri de aynı'. Yemek ya da tuvalet ihtiyaçlarını reklam aralarında giderdikleri kesin. Bu aralar 'CHP'nin çiçeği burnundaları'nın çoğunlukta olduğunu söylemeliyiz. Yeni Parti Meclisi'ne alınacaklar için önerilerde bulunuyorlar. Örneğin 'Bir engelli', 'Bir işçi lideri', 'Bir azınlık' deniyor. Ertesi sabah, bakıyoruz gazetelerde haber halinde. Sanki, Kemal Kılıçdaroğlu'nun 'Akıl hocası'. Bunlardan birisinin, bu işlere ayırdığı zamanı hesapladık. Dudaklarımız uçukladı; tam 16 saat. Bu nasıl hırs, bu nasıl politizasyon? Anlamakta zorlanıyoruz. Sıcak stüdyolarda siyaset yapmak kolay. Sıkıysa, ayağa çizmeleri geçirip sahaya çıksınlar bakalım. Kafalarındaki ülke Küba'yı vatandaşa örnek olarak kabul ettirebilecekler mi acaba? Hani, başkenti Havana'da bile sağlam camı olmayan devlet. Ağabeyden kardeşe geçen idareyle yönetilen diktatörlükten söz ediyoruz. 'Bu yokluk ve sefaleti bize kakalamaya çalışanlar' mı 12 Haziran'da sandıktan çıkacak?


***
İstanbul, Avrupa Kültür Başkenti tacını pazar günü devredecek. Muhteşem Tarihi'ne önemli bir sayfanın eklendiği kentimizle ilgili merasim İstanbul Kongre Merkezi'nde. Görün bakalım, asıl muhalefeti, şimdi başlıyor. Sıra 'Yapamadılar, edemediler, beceremediler' diyenlerde. Bunları iyi tanıyorsunuz. Bu ülkede başarılı her organizasyonu karalamakla ünlüler. Fikrimizi soran olursa, küçük aksamalar önemli değil. Kültür Başkenti apoleti'ni başarıyla taşıdığımız inancındayız. Emeği geçen her kişi ve kurumu tebrik ediyoruz. Eti Burçak reklamındaki sözleri buraya alıyoruz; 'Bu topraklarda doğal kalmış hala bir şeyler var'. Buna ekleme yapalım; 'Bunca çelmeciye rağmen'.

...
Cumhurbaşkanlığı Kültür ve Sanat Büyük Ödülü İstanbul Modern'e verildi. Ekranda Oya-Bülent Eczacıbaşı çiftini dikkatle izledik. Nereden, nereye geldiler. Hırpalandılar, suçlandılar. Mali şubelik dahi oldular. Yine de yıkılmadılar. Sonunda emeklerinin gerçek değerini buldular. Eczacıbaşı'ları yürekten kutluyoruz.

***
Efes Pilsen, Avrupa şampiyonluğu yaşamış Panathinaikos'u son saniye basketiyle yenmeyi başardı. SkyTÜRK'te izlediğimiz maç heyecan fırtınası halinde geçti. 18 sayılık fark kapandı. Tam kaybettik derken Dünya Şampiyonası'ndaki Kerem Tunçeri ortaya çıktı. Belki de, böylesi daha renkli oldu. Burada önemli bir not düşmek istiyoruz. Birtakım takunya kafalılara seslenmek zorundayız; 'EFES PİLSEN'i kapatmayı aklınızdan bile geçirmeyin. Bu kulüp Türk Sporu'nun yüzakı, gurur kaynağı.

...
Beşiktaş, Rapid Wien'i saf dışı bırakıp, bir üst tura geçti. Koca 93 dakikadan aklımızda kalan birkaç enstantane. Quaresma'nın muhteşem golü. Ernst'in parlayan kafası ve genç kaleci Cenk'in müthiş refleksi. Bunlar yola devam için, yeterli mi? Kartal şubata kadar, ara transferleri ve hastane onarımını mutlaka tamamlamalı.

<p>Gençler nöbet tutuyor. Sürücüleri  uyarıyorlar. İstanbul Arnavutköy'de uçuran kasis sürücülere zo

Arnavutköy'de uçuran kasis

Mersin Uluslararası Limanı'nda 60 kilo 950 gram kokain ele geçirildi

Hayvancılıktan sağladıkları gelirle 35 ülke gezdiler

Japonya'da Prenses Mako ile Komuro Kei evlendi