• $15,9137
  • €16,7757
  • 924.96
  • 2394.83
7 Kasım 2011 Pazartesi

Soran yok mu?

Böyle bir günde hep iyi işler konuşmak ve de yazmak isteriz. Hatta, 'Geçmiş zaman bayramları'ndan söz etmeyi arzularız. Fener'le Balat'ı birbirine bağlayan Vodina Caddesi'ndeki dinlerarası 'Müthiş İmece'yi anlatmak mutluluk verir. Mavi gözlü 'Meri Teyze'ye 'Toprağı bol, mekanı cennet olsun' demek, bize huzur verir. Senede bir kez değindiğimiz gibi Katos'un Kaynanası'nın Şalom'dan Selam'a uzanan bağırışlarıyla açılan kutlamalar yok artık. Arada eski dostlardan gelen zamane bayramlaşmasıyla avunuyoruz. Dün sabah Belçika'dan aldığımız mesaj anılara taşıdı; 'Sevgili Burhan Abim, bayramını kutlar, huzur dolu nice bayramlar dileriz. Miran-Figen Akcar'.
...
Bazılarına inanmak zor gelir ama yıllar sonra İstanbul'u terk edenleri hatırladıkça burnumuzun direği sızlar. Bu duygu sadece başka ülkelere gidenlere özel değil. Yaşanmaz hale gelen İstanbul'u terk edip, Doğu Karadeniz'e yani ata topraklarına dönüş yapanlar için de geçerli. Geçenlerde Fatih Türkmenoğlu'nun programında, tam 33 yıl sonra Gökçeada'ya geri dönen bir Rum vatandaşımızı dinlerken de, dudaklarımızdan 'Anılar' bestesi döküldü. Kurban Bayramı'nın ikinci günü, sağa sola vurmayı istemiyoruz. Ancak, Beylikdüzü'nde -Yanan Migros'un önündeki E-5 bölümü- geçişi 'Huniye çevirip, tek araçlık hale getirenlere' gelin de saygı sunmayın. Bu şehri yönettiğini zannedenler de mi görmüyor, bu rezilliği. Anladık hayırlı iş yapılıyor. Ancak, iki karayağız işçi gelip ellerindeki Kırmızı-Beyaz şeritleri çekiyorlar. Ondan sonrası felaket. Binlerce araç tek sıra. Yok mu bu işkenceye engel olacak birileri.
***
Yaşar Usluer dostumuz, bu defa Fahri Trafik Müfettişliği üstüne upuzun e-posta yolladı. İçi, baş ağrıtacak ve uğraştıracak örneklerle dolu. Bize övgüleri ve bu bölümleri sansürleyip, kalanları paylaşmayı arzuladık:
'. Fahri Trafik Müfettişliği çıktığında 40 yaşını doldurmuş en az 10 yıllık ehliyetli ve üniversite mezunu olmak gerekiyordu. Bir yıl eksik ehliyetten kaçırdım. Sonra bir daha almadılar. Şimdi eskisi kadar etkili değil ama olsaydım günde iki ceza makbuzu bitirirdim. Eskisi kadar aldırılmadığı için trafik canavarları bu kadar çoğaldı maalesef. Bu yüzden 'Yasadışılıklarla mücadelenin ancak cezayla mümkün olabileceği, bunun ana yöntemi Fahri Trafik Müfettişleri'nin çabasını desteklemekten geçmekte' şeklindeki görüşünüze aynen katılıyorum.
. Tezgah aynı tezgah. Herkes görevini yaparsa, ne motosikletli, ne ticari araç, ne özeller kural ihlali yapabilir. Fahri Trafik Müfettişleri yeniden aktif hale getirilip sayıları artırılmalı. Artık teknoloji var. 'Ben o gün orada değildim, kasti yazmış' itirazlarını önlemek için de fotoğraf çekilip tutanağa eklenmelidir.'
***
Bildiğiniz Gibi Değil'i baştan sona izledik. Çünkü Ali Saydam ile Nilgün Belgün'ün konukları Yeşim Salkım ile Hulusi Derici'ydi. Marka reklamın sahibi ve Wadaların babası Derici, uzun zamandır beklediğimiz patlamayı yapan kişi oldu. Saydam'a 'Ali baba, izin ver de, şu lafımı bitireyim'i çaktı. Doğrusu SkyTÜRK'teki programın en önemli sürprizi Hulusi Derici'nin söylediği şarkılardı. Eskilerin deyimiyle 'Sesi terbiyeli'. Zeki Müren ile Tanju Okan koalisyonu. Fedon'un yolundan giderse, şarkı söylemeyi hobiden öteye taşıyabilir.
...
Yetenek Sizsiniz'de her zamankinden fazla sayıda, başarılı gördük. İlüzyonistlerin kalitesi yükseldi. Animatörlerin hemen hepsi yetenekliydi. Hülya Avşar didişmeyi sürdürürken, Sergen Yalçın'daki yırtılma, mükemmel.

<p>Earle Dickson, 1920'li yılların başında genç ve oldukça sakar bir kadınla evli olan bir şirket ça

Yara bandı nasıl icat edildi? | İcat Çıkarma #7

Perlit'e talep yağıyor! Dünyadaki rezervinin yüzde 75'i Türkiye'de

Çinliler sonunda bunu da yaptı! Kendi kendine giden yemek arabasıyla yemek hizmeti başladı

Bakan Kurum'dan Atatürk Havalimanı ile ilgili açıklama