• $16,7196
  • €17,711
  • 986.572
  • 2530.5
1 Ağustos 2012 Çarşamba

Sonunda patladı

'Siyasette 24 saat bile hayli uzun zamandır' lafını ilk kez duyduğumuzda ortaokul öğrencisiydik. Daha sonra pek çok politikacıdan işittik. En çok Demirel kullanır bu sözü. Dört bir yanımız barut fıçısı. Bir de başımıza Cumhurbaşkanlığı seçimi çıktı. Günü, haftası, ayı olsa onay vereceğiz. Sandık başına gitmek için yıllar var. R. Tayyip Erdoğan, Cumhurbaşkanlığı'na aday olacağını son genel seçimin yapıldığı gece açıklamıştı. TBMM Anayasa Komisyonu Başkanı Kuzu Hocamıza 'Burhan Bey, Başkanlık sistemine hazırlanalım' dedi. Bunu 'Zafer sarhoşluğu'na veren oldu, 'Acele etti' diyen de. Dikkat edin, Erdoğan'ın ağzından bugüne kadar ilk ciddi niyet belirtisi bununla kaldı. Sıkıştırmalar, köşeye çekmelere itibar etmedi. Ancak, kendine yakın isimlerin arada bir yaptığı iğnelemelerin Cumhurbaşkanı'nı üzdüğünü anlıyoruz. Hele Genel Başkan Yardımcısı Hüseyin Çelik'in 'Çankaya'nın mevcut sahibine' sevgi ve saygı sunmaları kara mizah. 'Onu üzdüysek, biz de üzülürüz' diyor ama, trafiği otonun içinden yöneten polis gibi 'Ticari, çık aradan' anonslarını yapmayı sürdürüyor. Öyleleri de var ki; 'Seni Cumhurbaşkanı kim seçtirdi? Fedakarlık yapanı unuttun mu?'ları çakıp duruyorlar. Neredeyse Ömer Seyfettin'in öyküsü Diyet'i okutacaklar. Amaç belli; Gül kolunu kesip, Erdoğan'ın önüne fırlatacak.
...
Ahmet Sever'in çıkışını, patronunun onayına sunduğunu biliyoruz. Hatta 'Ahmet yapma' şeklinde hafif itirazı öğrendik. Ancak, Sever'in demecinin Gül'ü deşarj ettiği ve hatta 'Oh be' dedirttiği gerçeğin kendisi. Hayatta bazı karşı çıkışların 'Evet' yerine geçtiği ülkede yaşıyoruz. Şimdilik iki aday adayı 'Zamanı gelince bakarız'ın kalkanını kullanmakta. Kişisel kanımıza göre böylesi 'Tavşan kaç formülü' uygulanmasa, Sayın Gül günü geldiğinde veda selamını çakacaktı. Dedik ya bazı Sadrazamcılar, sinirlerini bozup, işi hırs yapmaya kadar götürdü. Başa dönüp konuyu noktalıyoruz; 'Siyasette 24 saat bile hayli uzun zamandır'.
***
Başbakan, bazı bakanlar ve AK Parti'nin diğer önemli isimlerini TRT Müzik'te gördük. Kültür Bakanlığı'nın 'Devlet Klasik Türk Müzik Korosu'nun dini ağırlıklı repertuvarı canlı yayınlandı. Belli ki, organizasyon Başbakan'ın iftarı sonrası için özel hazırlanmıştı. Tevfik Soyata yönetimindeki programı beğendik. Gazelhan İsmail Coşar, daha ilk icrasında Erdoğan'ı gözyaşlarına boğdu. Başbakan'ın iki defa istek yapmasına tanık olduk. İlki 'Bülbül Kasidesi' idi. Parçalara eşlik edişindeki bütünlüğe şaşırdık. Demek ki, konunun uzmanı.
***
Sema Dede'nin Londra'daki oyunlarla ilgili e-postası, bizi destekliyor:
'Merhaba Burhan Bey. Olimpiyatların açılış törenini ben de beğenmedim. Neydi o insan kalabalığı? Kendi tarihsel gelişimlerinden dünyaya ne? Ünlü şarkıcıların parçaları eşliğinde dans edenler de karman çormandı. Bir tek meşale gösterisi hoşuma gitti. Kim düşünmüşse özgün olay yaratılmış. Bizim Üniversite Oyunları'ndaki açılış ve kapanış daha organize ve göze hitap eden gösteriydi. Benim gibi düşünen birinin çıkmasına sevindim.'
...
Engin Balim'le görüşlerimiz aynı; 'Orhan Ayhan konusunda haklısınız. Ama Ayhan'lar da, aynı Naim Süleymanoğlu örneği, kolay yetişmiyor. Burhan Ayeri'ler gibi...'

<p>AKŞAM  TV'den Can Yıldız anlamlı organizasyona ev sahipliği yapan Beykoz Belediye  Başkanı Murat

PEDALLAR SAVAŞ MAĞDURU ÇOCUKLAR İÇİN ÇEVRİLDİ

Sadece ormandaki malzemeleri kullanarak yaptı! Milyonlarca kişi tarafından izlendi

Bartın'da etkili olan sağanak yağış hayatı olumsuz etkiliyor! caddelerde su taşkınları oldu

Hacı Sabancı - Nazlı Kayı düğününde kıyasıya yarış... Cemiyetin merakla beklediği düğünde şıklık yarışı