• $7,4403
  • €9,0255
  • 421.859
  • 1471.08
14 Ocak 2012 Cumartesi

Siyaset zor iş

Burhan Ayeri
Burhan Ayeri
YAZARIN SAYFASI

Hayatımızın en az üç döneminde politikanın eşiğinden döndük. Üç kere diyorsak, bunun daha fazla olduğunu itiraf etmeliyiz. Geçmişten günümüze iki kez aday listesine yerleşirken, son anda kaçtığımızı çok iyi hatırlarız. Kendimizle hesaplaştığımızda bu işin bize uygun olmadığını anlıyoruz. Ha, bir tek dönem Meclis'e girseydik, şimdi SSK'dan değil, Meclis'ten emekliydik. Yani, ömrümüzün son yıllarını daha rahat geçirebilirdik. Gelelim dönemin siyaset arenasına. Milletvekili ya da bakan olmayı kartvizit olarak görenler meydanda. Ballı-Börekli hayat için siyaset yapanlarla işimiz olmadı. Olmaz da. Bu sınıfa girenleri de kınamıyoruz. Kızdıklarımızın başında, değişime uğrayanlar gelmekte. Örnek vermek gerekiyorsa, Hüseyin Çelik'in adını verebiliriz. Çiçeği burnunda politikacı iken kimseyi kırmazdı. Hiç kusura bakmasın, AK Parti Genel Başkan Yardımcısı olduktan sonra, sertten öte haşin söylevlerini dinlemekteyiz. Oysa, Suat Kılıç'ta tam tersi dönüşüm gözlemlemekteyiz. Kılıç, partisinin grup başkanvekiliyken, Çelik'in bugünkü durumundan beterdi. Demek ki bakanlık, hele spordan sorumluluk kimilerine 'Terapi yerine geçmekte'. Örneklerin sayısını arttırmak mümkün. İçlerinden biri var ki, ona laf söyletmeyiz. Kim mi? Prof. Dr. Burhan Kuzu. Ara sıra kızsa bile, hiç kini yoktur. Beş dakika sonra kırgınlığı geçer. Kurabiye gibi yüreği vardır. Hocamız ve onun gibilerin Meclis'teki sayıları çoğaldıkça, hoşgörü havası dalga dalga yayılacaktır.
***
48. Antalya Film Festivali'nin 4 ödüllü filmi 'Güzel Günler Göreceğiz'
3 Şubat'ta vizyona giriyor. Kadına şiddeti işleyen yapımın en önemli özelliği, genç bir kadronun kendi olanaklarıyla bu yapımı gerçekleştirmesi. Hatta, tanıtımı dahi bedavaya getirmeleri. Bir kopyasını seyrettiğimiz için rahatlıkla herkese tavsiyede bulunabiliyoruz; 'Güzel Günler Göreceğiz'i mutlaka izleyin'. Kendi adımıza irdelersek, etkilendiğimiz yanlarından biri, İstanbul'un arka mahallelerinin kullanılması. Fener, Balat, Cankurtaran öncelikli, Fatih'in ilk gençliğimizi yaşadığımız yerlerini 'Yeniden hatırlamak' mutluluk verici.
...
'AVRASYA Yıldızı'nın finali bu akşam TRT AVAZ ve TRT Müzik'te. Türkiye, KKTC, Türkmenistan, Kırgızistan, Azerbaycan ve Kazakistan'la yapılacak canlı ortak yayına, TRT Genel Müdürü İbrahim Şahin ile diğer Türk Cumhuriyetleri'nin yetkilileri de katılacak.
...
Lig TV, Smart uygulamayı ilk kez 22 Ocak Pazar saat 18.00'de yapacak. Etkinlikte, Arsenal-Manchester United maçı 3D olarak verilecek.
...
Adım: Tiyatro, Sadık Şendil'in müzikli güldürüsü Kanlı Nigar'la sahne açıyor. 17 Ocak Salı günü saat 20.30'daki gala Profilo Kültür Merkezi'nde gerçekleştirilecek.

<p>ABD Başkanı Joe Biden'ın talimatı ile Suriye'deki İran destekli gruplara hava saldırısı düzenlend

ABD'den Suriye'ye hava saldırısı: Suriye'deki İran destekli gruplar vuruldu

Taksim'deki Atatürk Kültür Merkezi'nde son durum havadan görüntülendi

Dünyanın en büyük tam panoramik müzesi 1 milyon ziyaretçi ağırladı

Mavi vatan nöbetinde geçen yıl 12 bin 655 hayat kurtarıldı