• $8,4604
  • €10,2819
  • 500.711
  • 1441.33
10 Mart 2011 Perşembe

Şeytan marka giyer

Burhan Ayeri
Burhan Ayeri
YAZARIN SAYFASI

Son günlerin bomba ismi İklim Bayraktar'ı izledikçe 'Bunu bir yerlerden tanıyoruz' saplantısına girdik. Haber TÜRK'teki Teke Tek'i seyrederken, neredeyse çıldıracaktık. Geç saatte, sorumuza cevap araya araya, yattık. Sabah AKŞAM'ı elimize alınca hah dedik. Bizim ekip, birinci sayfaya öyle bir resim koymuş ki, Meryl Streep. Bu büyük oyuncuyu tüm dünya Sofi'nin Seçimi-Sophie's Choice- ile tanıdı. Oysa ilk filmi Julia'ydı. 1977'de oynadı. Bizdeki benzeri İklim'in 1971'de doğduğunu öğrendik. Fatih Altaylı'nın karşısındaki konuşmaları sanki oynar gibiydi. Hatta, benzeri Meryl Streep'in ödüllü rollerinden birinde yer alabilir miydi, diye düşündük. Sonunda İklim Bayraktar'a en yakışanı bulduk; Şeytan Marka Giyer-The Devil Wears Prada-. Doğrusu Türk hatta dünya sinemasının önemli bir oyuncu kaybettiğine yürekten inanıyoruz. Biraz politika, biraz entrika ve biraz yer cimnastiği bu iş tamamdı. Yine geç kaldı diyemeyiz. Yerli malı Profumo Skandalı ya da Turkish Mandy hiç fena durmaz. Görün bakalım o zaman Mata-Hari'nin 2011 versiyonunu.

***
Şu sözlere dikkat edin; 'Biz de savunmamızı, iddialar gazetelere düştükçe hazırlayacağız'. Bunları söyleyen 'İmamın Ordusu' adlı kitabı hazırlayan Ahmet Şık'ın avukatı; Tora Pekin. CNN TÜRK'ün sabah yayınında söyledi. Cep telefonundaki konuşmaları zaman zaman bozuldu. 'Önemli bir şeyler eklemek istiyorum' deyince bağlantı tamamen koptu. Şimdi herkese seslenmek istiyoruz; bu nasıl hukuk düzeni? Bu nasıl ileri demokrasi? 'Başka deliller var' diyerek, sadece sözle insan tutuklanır mı? 'Savunma hakkı kutsaldır' diyen yasalar rafa mı kalktı? Şık'a yöneltilen 26 soru ÖSYM için miydi? Bütün bilgiler sadece savcının çekmecesinde mi? Bir kopyasının Başbakan'a iletildiği kesin. Grupta yaptığı konuşmada 'Gözaltılar, gazetecilik faaliyetinden dolayı değil' derken, açıklanmayan delilleri -Her neyse- öğrenmiş vaziyette. Yine Erdoğan'ın o konuşmasına değinecek olursak, içeri atılma gerekçelerini sıraladığı gazeteciler arasındaki 'Cinsel Tacizci' lerden birini tanıyoruz; dün tahliye olan Hüseyin Üzmez. Hani 'Şu dilinden dört kere nasır aldırtan yaşlı köşe yazarı'. Bu suçtan tutuklanan başkaları var mı, merak ediyoruz. Bu konuda, Sayın Adalet Bakanı bile bilgi verebilir. Bekliyoruz.

***
TRT Müzik Ödülleri'ne değinmek istiyoruz. Bir kategori hariç, hepsini beğendik. Sıla, Emre Aydın, Mustafa Ceceli, Manga, Volkan Konak, Sabahat Akkiraz, Melihat Gülses, Gökhan Sezen 'Tamamdır' diyoruz. Onur Ödülleri mükemmel seçimdi. 'Kuzeyin Oğlu' ile Show TV'nin kazanması, objektifliği pekiştirdi. Kurumunun adına müzik sembolü heykelciği alan yakışıklı Caner Erdem'i de atlamayalım. Onu, özel olarak kutluyoruz.

<p>Bedir Acar: </p><p>'Kur'an'da iki yerde geçen ve Hz. Ya'kūb'un ikinci adı veya lakabı olan İ

Vicdan öldüğünde geriye ne kalır?

Milli Eğitim Bakanı Selçuk, emekli öğretmenlerle çevrim içi bayramlaştı

İşgalci İsrail, içlerinde hamile bir kadınında bulunduğu ailenin tüm fertlerini öldürdü

Mehmetçiğin dikkati Doğu Akdeniz'de faciayı önledi