• $7,5693
  • €9,0771
  • 412.403
  • 1538.04
21 Nisan 2011 Perşembe

Sevr'den Turkcell'e

Burhan Ayeri
Burhan Ayeri
YAZARIN SAYFASI

Birinci Dünya Savaşı sonrasında Osmanlı İmparatorluğu'na kabul ettirilen anlaşma hala tartışılmakta. 10 Ağustos 1920'de Paris'in hemen dışındaki Seramik Müzesi'ndeki 'İhanet belgesi'ne imza atanları unutmak mümkün mü? Damat Ferid Paşa, Hadi Paşa. Reşid Halis ve Rıza Tevfik tarihe geçtiler. Ne şekilde olduğuna, siz karar verin. Topraklar yabancı ülkelere paylaştırıldı. Diğer maddeler arasında ikisi çok önemliydi. 'Kapitülasyonlar müttefik devletlerin vatandaşları lehine yeniden düzenlenecekti'. Ayrıca 'Türk Ticaret Hukuku' başta, tüm idari düzen, deniz, demiryolu trafiği onlara bırakılıyordu. Tabii, dönemin haberleşme imkanları da.

...
10 Ağustos 1920'de kafamıza çakılan, 24 Temmuz 1923'te Lozan'la yırtılıp atılanları 21 Nisan 2011'de niye hatırlattık, dersiniz? Bugün yine dış güçlerin 'Mini Sevr'i dayatması gündemde. Adları Türk, nüfus kağıtları TC olan birtakım isimlerin olduğu, Atatürk'ün deyimiyle 'İç ve dış çıkar odakları', yeni oyunlarının sonucunu alma aşamasına geldiler. Otel odalarına 'İçi dolu zarflar' bırakılanları tanıyoruz. 'Rüşvet'i, iş takibi komisyonu adıyla tahsil edenleri biliyoruz. En acıklısı, sporcu kimliğiyle dolaşan birinin, 'Ruslara danışmanlık yaptığını' öğrenmiş olmamız. Bu sacayağına omuz verenlerin deşifre olacağı günler çok yakın.

...
Rüşvet, yolsuzluk, dolandırıcılık hiç bu kadar içiçe girmedi. Hem de pervasızca. İletişim Danışmanlığı kamuflajıyla Türk Milleti'ni kazıklama tezgahı son aşamada. Bunların unuttukları, Devlet'in yönetim ve denetiminde 'SŽvres'deki MusŽe National de CŽramique'teki imzayı basanlar yer almıyor'. Bu ülke çok şükür sahipsiz değil. İnanıyoruz ki, toplantıdan Lozan değil, 'Talancılara Tokat' çıkacaktır. Çünkü tezgahlanan basit bir GSM şirketinin yönetimi olayı zannetmeyin. Milli Kuruluş Turkcell'i yutma operasyonu.

***
'Siyasi çelişkiler' yaşayan ülkeyiz. Adam, ekrandan haber sunma yerine 'Dağa çıkın çağrısı' yapıyor. Yetmiyor, köşesinden 'YSK, Meclis'e gelmeyin, dağa gidin, dedi' şeklinde seslenen kafadaşını ağırlıyor. Tuhaf olan, Sayın Başbakan'ın bunlara 'Özel telefonlarla arayacak' kadar önem vermesi. Yahu bu 'Alttan oymacılar'ın AK Parti'ye oy verdiğini mi sanıyor? 12 Haziran geldiğinde mührü yine BDP Bağımsızları'na basacaklar. Hani durum bunların çok sevdikleri şarkıdaki gibi; 'Bu ne yaman çelişki annem'.

...
ÖZEL NOT: Yoğun kutlama mesajları arasında kalmak mutluluk verici. Ancak yer verememek içimizi acıtmakta. Daha güzel olan 'Artık düzenli okurunuzum' diyen Aylin Urkan gibilerin artması. Halil Zeki Göncü'nün şu satırlarını, övgülere sözcü seçtik:
Sayın Ayeri, gazeteleri artık okuyamaz hale geldik. Okudukça geriliyoruz. Basında sizleri bulamasak sağır ve kör olacağız. Bizler de sonuna kadar Türk olacak, öyle kalacağız. Bölünme korkusunu yaşıyoruz, yaşatanlara lanet okuyoruz. Saygılar sunuyor, başarılı çalışmalarınızın devamını diliyorum.

<p>Ermenistan üzerindeki küresel güç mücadelesinin uzun süreceğini söyleyen Altınbaş Üniversitesi Öğ

Ermenistan'daki durum kimi, nasıl etkileyecek?

Kahramanmaraş'ta 3 mahalle karantinaya alındı

Türkiye'deki yaban hayatı fotokapana yakalandı

Güneş patlamalarının kaynağı ilk kez belirledi