• $16,1569
  • €17,3374
  • 968.056
  • 2375
31 Temmuz 2011 Pazar

Sevgi ve barış ayı

Bu gece teravih ve sahur var. Peygamberimizin 'Ayların en güzeli' diye tanımladığı Ramazan geldi. Bizim gibi 'Nüfus kağıdı eskimişler'in geçmiş taramasında aklına getirdikleri hep tatlı anılardır. Özel mönüler, unutulup 'Kaçamak yenilen şeyler' bunlar arasındadır. Bu kutsal ayın en önemli yanı 'Sevgi ve barışa vesile olmasıdır'. Dargınlar barışır. İmkanı olanlar, olmayanlara destek verir. Gariban sofralarına katkıda bulunulur. Fitre bile bu yüzden verilmektedir. İşte bu noktada Türkiye'nin getirildiği durumu aklımıza getirmek istemiyoruz. Olumsuzlukları ele almakta zorlanıyoruz. Her şeye rağmen ülkenin 'Ramazanın fikir ve düşünce zenginliğine uygun geçmesini diliyoruz'. Kin ve garezlerin unutulması dileğimiz. Sağlıklı olup orucunu tutanlara gıpta ile baktığımızı itiraf etmeliyiz. Çeşitli nedenlerle bundan mahrum kalanlar ise üzülmemeli. İhtiyaç sahiplerini kucaklamak onlar için en büyük sevap. Tüm okurlarımızın mübarek ayını bir kez daha tebrik ediyoruz.
- - -
Hükümet ile TSK arasında yapılan 'Bilek güreşi'nde iktidarın üstünlüğü belirginleşti. Parlamenter sistemden yana olanlar için yadırganacak bir şey yok. Ancak, bazı medya mensupları var ki siyaset dışı kalmışları bile sinir etmekteler. Koca bir günden aklımızda kalanları özetlemek istiyoruz:
Mehmet Altan: O kadar mutlu ki oturduğu yerde dahi göbeğindeki titreşimler fark edildi. 'Hükümetin B Planı vardı' diyebiliyor. Şimdiki derdi, Ordu'yu Milli Savunma Bakanı'na bağlamak.
Nazlı Ilıcak: 'İlker Başbuğ'un TSK'ni dizaynı geçen Şura'da zaten engellenmişti. Bugünkü durum artçı. Silvan'da öldürülen 13 kişiye sahip çıksaydınız diyor vatandaş'.
Kanal 24: Mehmet Akif Beki 'Bundan böyle asker, siyasetçinin rolünü çalamayacak. Onun yerine karar veremeyecek' şeklinde görüş bildirdi. Apoletsiz medya diye başlamışken Fuat Kozluklu devreye girdi. Kulağını çekip 'İşşallah'ı patlattı. Sonra da parmağını masaya vurdu.
Bunlara ekleyeceğimiz o kadar çok isim var ki yer işgaline değmeyecekleri kanısındayız. Bunların alayını toplayıp iftardan sonraki 'Köçekçeler' programında kullanmamız en doğru karar olur.
- - -
Önce kapak mizanpajı -Düzenleme- gözümüze çarptı. İskender'in yazılışı artık sayıları azalan 'Mürettiphane'den kalanların anladığı dildendi. Kapağı kaldırıp 3. sayfaya geldiğimizde Elif Şafak'ın notunu okuduk. Aşk'takiyle aynıydı; 'Dostlukla, sevgilerimle'. Gelelim romana. Elif Şafak yaşlı değil, ancak Austin Montego otomobili çok iyi anlatıyor. Bu tek örnek dahi araştırmacılığının başarısını belgeliyor. Tesadüfe bakın devletin istihbarat biriminde önemli üst görevlerde bulunmuş bir büyüğümüzün de Austin Montego'su vardı. Hatta kullandık bile. Sahibi öleli 6 Seneyi geçti. Araç kim bilir hangi hurdalıkta. Direksiyondan vites sistemini unutmamız mümkün değil.
...
İskender'de bizi çeken bölümler fazla. Örneğin kahramanlardan Pembe ile aynı ay ve yılda doğmuşuz. Devlet görevinde olan bir babanın çocuğu olarak ilden ile gezmişiz. 5 Yıllık ilkokul bile 3 ayrı kentten sonra tamamlandı. İskender'deki göçler çok daha kapsamlı. Daha fazla anlatıp lezzetini bozmayalım. Siz en iyisi kitabı alın, okuyun. Beğeneceksiniz.
- - -
ÖZEL NOT: Eski Balat'ın sembol isimlerinden Ali Seyidoğlu'nu kaybettik. Arkadaşımıza rahmet, ailesi ve yakınlarına başsağlığı diliyoruz.

<p>Ezgi Aşık <span style='font-size: 1.6rem;'>soruyor, Doç. Dr. M</span>ehmet Yalçın Yılmaz <span st

İsveç, Stokholm Sendromu'ndan kurtulabilir mi?

Vahşi doğanın en acımasız canlıları! İşte korkutucu özellikleri

NASA tarih verdi! Dünya'ya doğru hızla yaklaşıyor

Sadece ormandaki malzemeleri kullanarak yaptı! Her anını kaydetti