• $7,2801
  • €8,7848
  • 405.395
  • 1527.45
16 Ocak 2012 Pazartesi

Sevgi içten gelmeli

Burhan Ayeri
Burhan Ayeri
YAZARIN SAYFASI

İnsanlar, geride bıraktıklarıyla anılır. Ya vızıltı gelip, giderler. Ya da tarih yazarlar. İşte ikinci gruba girenleri unutmaz, her zaman saygı duyarsınız. Bu içtendir. Kuzey Kore'deki gibi zorla yaptırılmaz. Dün de değindik ama kimi kayıplar içimize yara olmakta. Örneğin Rauf Denktaş'a son senelerde reva görülenler yüreğimize işledi. Garibimize giden, KKTC'nin Kurucu Cumhurbaşkanı'nı içeri tıkmayı amaçlayan kampanyanın liderleri, yarınki cenaze törenine nasıl katılacaklar? Merak içindeyiz. Böylesine pişkinliği çözemiyoruz. İsimlerini verelim mi diye uzun süre düşünüp, son anda vazgeçtiğimiz üç gazete ve dört televizyon var ki, Denktaş'ı Ergenekon'dan yargılatmak için epey mücadele vermişlerdi. Acaba, şimdi biraz utanıyorlar mı? 'Kıbrıs'ı ver de kurtul' diyenler, araziye uydu. Bu medya kuruluşlarının dışında, işi şahsi mektup yazmaya götürenler mevcut. Mehmet Ali Birand'ın 'Engelleri kaldır da Kıbrıs'ta çözüme ulaşılsın' şeklindeki satırlarını Merhum Denktaş da unutmadı. Hatta 'Hatıralarımı yazacağım. Aralarında senin mektupların da var'ı kameraların önünde söylemişti.
***
Lefter'i ebedi ikametgahına uğurladık. 'Futbolumuzun Ordinaryüsü' Denktaş gibi bir siyasi abidenin gölgesinde kalmayacak değerdi. Düşünün, bizim gibi Beşiktaşlıların, Galatasaraylıların canını çok yakmış birini sevgiyle anabiliyoruz. Açık yüreklilikle ifade etmek gerekirse bu konuda en başarılı ekranlar Kamu Yayıncımızındı. Orhan Ayhan'ın belgeseli, ayrıca bire bir yaşadığı anıları, renk unsuru oldu. Hiç kusura bakmasınlar ama Nebil Özgentürk'ün 'Kes-biç montaj yap'la ekrana sürülen 'Bir Yudum İnsan'ında ne vardı? Bazıları, artık ölümün ticaretini yapar hale geldiler. Kabahat kimin? Bunlara para ödeyenin.
...
Ömür Göksel, daha önceden planlandığı şekilde Haber TÜRK'teydi. Oylum Talu'nun konuğuydu. Ancak, Denktaş ve Lefter'in ölümlerini gerekçe gösterip, şarkı söylemeyi bir başka haftaya erteledi. Her iki kaybımızla ilgili olarak övgü dolu laflar etti. 'Galatasaray forması giydim ama, Fenerbahçeli Lefter'in kaybından büyük üzüntü duydum' diyebildi.
***
TRT'nin organizasyonunda Avrasya Yıldızı Kırgızistanlı genç şarkıcı Gülcügil seçildi. Tesadüfe bakın, finalde okuduğu şarkı, ismine uygundu; 'Gül döktüm yollarına'. Altı Türk Cumhuriyeti'nde aynı anda canlı yayınlanan yarışmayı devam ettirme kararı alındı. Eurovision'da ülkemizi temsil edecek olan Can Bonomo'nun kısa süre de olsa boy gösterdiği gecede, dil birliği konusunda önemli adımlar atıldığından şüphemiz yok. Genel Müdür İbrahim Şahin'i bu konudaki gayretleri için kutlamayı görev sayıyoruz.
***
Güne, aynı türden çalışmalarla başladık. Bora Duran 'Her Sabah'la kulağımızda hoş tını bıraktı. Özgür Kurum iki besteyi, dört kere söylüyor. Israr Et, ad olarak konmuş. Hep Aynı, sanki devam ritmi.
...
Günce Koral, eşiyle düet yapıyor. Bu arada oğlu için şarkı yazmayı unutmuyor. 'Hayat Aşktan Geçer' gerek beste, gerek albüm olarak 2012'de en fazla dinleneceklere aday.

<h3>ÇALIŞANLAR İSTİFA METNİ YAZARKEN DİKKAT!</h3><p>'Kısa Çalışma Ödeneği'nin biteceğinin açıklanmas

Kısa çalışma sonrası çalışanlar nelere dikkat etmeli?

Niğde'de kaçak kazı yapan 4 kişi suçüstü yakalandı

Akkuyu Santrali'nde ikinci ünitenin konsol kirişinin kurulumu tamamlandı

Adıyaman'da ''Gastropod'' nesline ait hayvan fosili bulundu