• $15,5469
  • €16,2266
  • 907.405
  • 2390.79
15 Nisan 2012 Pazar

Sen yaptın oldu mu?

İnsan, onca emek verilmiş ve paralar saçılmış ürünü yermeye üzülüyor. Sertab Erener'in son CD'si 15 parçadan oluşmakta. Tamamı Türk Sanat Müziği. Hem de 'Klasik' dediğimiz tarzdan. Sertab'ın soprano yapısına uygun olmayan ne kadar şarkı varsa birarada. 1930'ları yansıtan kılık-kıyafet ve fotoğraflardaki mekan başarılı. Önemli olan geçişler maalesef zayıf. Eurovision onurumuzun sırf adı geçiyor diye listesine aldığı 'Ey Şuh-i SERTAB, ey durr-i Nayab'ın icrası felaket. Şaşırdığımız önemli detay Timur Selçuk'un verdiği izin. Yıllar önce 'Olmamış' deyip Gökhan Tepe'nin albümünden çıkarttığı beste 'Rindlerin Akşamı' -Dönülmez Akşam'ın Ufkundayız- mahvedilmiş halde. Münir Nureddin Selçuk yaşasaydı, oğlunu mahkemeye verirdi.
...
Bu çalışmayı bir sıçrama tahtası yapma arzusunu anlıyoruz. Anlayamadığımız, repertuvar seçimindeki hatalar. Segah, Rast ve Uşşak makamları, Sertab'ın sesine uygun değil. Kaldı ki Türk Sanat Müziği kolay değildir. 'Ben yaptım, oldu' mantığı geçmez. 'Bakalım Ey Şuh-i Sertab'a kimler övgü yağdıracak. Birkaç tanesini tahmin edebiliyoruz. Bilgisiz ukalalar ilk sırada. Onları tanıyorsunuz. Hatır gönül işi yapanlar.
***
TRT-M'de Soner Özbilen'in 46. Sanat Yılı kutlandı. Türk Halk Müziği'nin bestecisi, araştırmacısı ve icracısı olan sanatçıyı 30 Yıl önce 'Pirlepe'liler gecesinde tanımıştık. Balkanlar'da bir Türk şehri olan Pirlepe hakkında biraz bilgi verelim. Bu kent, Osmanlı çekildikten iki asır sonra dahi 'Sancağı dalgalandırmıştır'. Hatta, geceleri kaplumbağaların üzerine mum yerleştirerek Sırpların ele geçirme saldırılarına karşı tedbiriyle, savaş tarihine yazılmıştı. Eski Eyüp belediye başkanlarından Eyüp Uçak Pirlepe'lidir. Soner Özbilen, o gece Uçak'ın davetlisiydi. Bulup, çıkardığı ecdat yadigarı 'Suyun Ütesi' ezgileriyle herkesi hayran bıraktı. 'Bir Ömürlük Türkü' adı verilen organizasyonun başarısını da atlamayalım. Şef Zafer Gündoğdu yönetiminde TRT'nin pek çok ağır topu oradaydı. Soner Özbilen'in kızı Aslı'yla yaptığı düete bayıldık. Hani derler ya; 'Armut dibine düşer'.
***
Bakan Taner Yıldız'ın gündüz aynı konuda basın toplantısı yapması, Taha Akyol'a golü yedirdi. Ancak, bir enerji uzmanını tanıdık; Y. Doç. Dr. Şule Ergin. Bu akademisyen her ülkeye gerekli. En başta Türkiye'ye. Alternatif, zehir saçmayan kaynaklar konusunda gerçek bir değer. Yoksa, satış fiyatının yüzde 65'i vergi olan doğalgaz ve akaryakıtın faturası nasıl geri çekilsin, bilemiyoruz.
...
Hüseyin Çelik, işine geldiği gibi konuşuyor. Şahıs onlardansa, kulağını çekip affediyor. Eğer değilse, çullanıyor. AK Parti Genel Başkan Yardımcısı'nın marangozluk tecrübesi var mı? Neden derseniz, 'Nalıncı Keseri'ni iyi kullandığı meydanda'.
...
Beyaz Show bant olarak da yayınlanmadı. Geçen hafta yazdığımızı tekrarlayalım; 'Beyaz, yağmuru nerede görürse küpünü oraya götürüp, dolduruyor'.

<p><b style='font-size: 1.6rem;'>Röportaj: Yasemin İlan</p><p>Arabesk müziğin önemli tems

Ümit Yaşar'dan polemik yaratacak sözler... 'Veliaht yok, taklitler var'

Haftanın yalanları deşifre edildi! İşte haftanın yalanları

Yetkililer doğruladı! Atom bombasından daha büyük

Kargalar boş evdeki duşakabini bakın ne hale getirdi! Eve gelince gözlerine inanamadı