• $7,5422
  • €9,0323
  • 411.169
  • 1538.04
02 Ocak 2012 Pazartesi

Seksenler

Burhan Ayeri
Burhan Ayeri
YAZARIN SAYFASI

TRT'nin yeni bombası, Seksenler adlı dizi. Doğrusu, bu işin 12 Eylül 1980 Darbesi ile başlayacağı endişesi taşıdık. Sonradan öğrendik Mint-Made in Turkey-
yapımı olduğunu. Yani Birol Güven ve arkadaşlarının imalatı. Komedi ağırlıklı olacağını ilk ağızlardan işitince iyice rahatladık. Tanıtım notları ilginç bir kutuda geldi. Tahin pekmezlerin görüntüsü nostaljik ama tadı aynı. Zaten değiştirilse, klasik ağız tadımıza yazık olurdu. İyi Beşiktaşlı Birol'un satırlarında minik göndermeler vardı. 'Elma şekeri bazı sosyetik pastanelerde hala bulunabiliyor. Ama ne şekeri şeker, ne elması elma. O kadar hormonlu ki, içinde kurt bile yaşamıyor'. Güven kardeşimize birkaç not da biz düşelim. İçinde kurt olan meyve-sebze artık 'Organik' palavrasıyla satılıyor. Adını vermeyelim, bu işleri yapan bir arkadaşımız var. Onun söyledikleri aynen şöyle: 'Eskiden çöpe atılanlar, şimdi en iyi parayı topluyor'. Yolladığı telefon daha ilginç. Görüntü klasik. Ancak, numaraları çeviremiyorsunuz. Tuşlayarak çalışıyor. Anlayacağınız, transseksüel alet. Ama bize kızıp, gücenmesin. Espri yapıyoruz.
...
Yönetmen koltuğuna Müfit Can Saçıntı'nın oturmasına sevindik. Müfit, son yılların en yetenekli komedi uzmanı. Senaryo yazımı da müthiş. Oyuncu kadrosuna baktık, en çok Rasim Öztekin'in yeni haline güldük. Diğerlerini de gözümüz tuttu. 80'ler için en iyi malzeme TRT'nin kendisi. Türkiye'nin tek eğlence kaynağı Kamu Yayıncımız'dı. Çünkü başkası yoktu. Bırakın özel ekranları TRT-2 bile anasının karnına düşmemişti. Sebilhane bardağı gibi dizilmiş korolar. Dizi TRT'de yayınlanacak diye ayrıntılar atlanmamalı. Fareyi gören haber spikeri bayanın attığı çığlıklar hatırlatılmalı. Başarı dileklerimizi yollamayı unutmuyoruz.
***
TRT M, başta Yankılar olmak üzere, birkaç müzik yapımının süresini uzatmadı. Kendi tasarruflarıdır, lafımız olamaz. İtirazımız tek konuda. Sam Ailesi'nden hiç vazgeçilmiyor. Annelerinden kızlarına kadar, TRT'de mutlaka yer buluyorlar. Geçenlerde Leman Sam'ı güvenlik kuvvetlerini şikayet ederken izledik. Ardından büyük kızının Devlet eliyle telife bağlandığı haberini aldık. Demek ki, sıkı arkaları var.
...
Yabancı kanalları taramayı severiz. Project Runway, giyim-kuşam programlarımıza esin kaynağı mı? American İdol müzik yapımlarına katkı sağlamıyor mu? Voles Vous Danses'yi izleyip, etkilenmemek mümkün mü?
...
'ENBE Collection' 3 CD'lik çalışma. Koleksiyon değil, koalisyon. Sevilen müzikler ve yorumcular bir arada. Müslüm Gürses 'Kalbim' diyor. Samuel O. Boateng 'No Woman No Cry'ı söylüyor. Beğendik.
***
Ali Saydam'dan yılbaşı hediyesi geldi. 'TÜRKİYE'DE İLETİŞİMİN EL KİTABI-VAZGEÇMEK ÖZGÜRLÜKTÜR'. Eski arkadaşımız 1 notunu düşmeyi unutmamış. Bu 'Devamı var' demek. Reçetesinde başarı için epey 'Yapma ilaç' mevcut. En önemli tespiti, yaratıcılığı özgür hale getirmek. Remzi Kitabevi etiketli yayını okumanızda yarar var.

<p>İnsanların, hayatı boyunca kilosunu sağlıklı bir düzeyde tutabilmesi kalbin de ilerleyen yaşlarda

Kalp hastaları dikkat! Fazla kilolar kalp sağlığımızı nasıl etkiliyor?

Kahramanmaraş'ta 3 mahalle karantinaya alındı

Türkiye'deki yaban hayatı fotokapana yakalandı

Güneş patlamalarının kaynağı ilk kez belirledi