• $16,192
  • €17,4658
  • 965.283
  • 2438.84
10 Haziran 2011 Cuma

Seçim bitti mi?

Tüm medyada aynı haber; 'Bakan sayısı 25'e indiriliyor. Başbakan Yardımcılıkları dönemi açılıyor'. İlk bakışta rutin haber görüntüsü mevcut. Derin düşününce, Erdoğan ve kurmaylarının 'En önemli hamlesi' olduğunu çözüyorsunuz. Sanki sandıklar açılıp, sonuçlar ilan edilmiş gibi. Müthiş bir kamuoyunu etkileme senaryosu. 'İktidarımız devam ediyor' pompalaması. Hani kızsak da kızmasak da iyi satranç oynuyorlar. 'Kazanacaklarından emin olma havası' kampanyanın önemli parçası.
...
Bu seçimde, uzun yıllar sonra ilk kez muhalefet partilerinin çabasına tanık olduk. Kemal Kılıçdaroğlu, 'Emekli bürokrat' yakıştırmasını yıktı. 'Bir hafta sonra havlu atar' diyenleri şaşırttı. Başbakan'ın 'Bunlar Sivas'ın ötesine geçemez' savını yırttı, attı. 81 ilin tamamını turladı. Doğrusu 'Devlet Bahçeli'yi ateşleyen kişi de oldu diyebiliriz. Helikopter, uçak, otobüs, hatta yaya dolaşan CHP Genel Başkanı'nı kutluyoruz. Çok önceden hazırlanan tur programına, son anda eklemeler yapabiliyor. Örneğin Hopa.
...
MHP Genel Başkanı Bahçeli için de 'Enerjisinin son damlasını bile kullandı' yakıştırması yapabiliriz. Kurulan ağır tuzaklara karşı direnişi olgunluktu. Bahçeli'nin çabası 'Barajaltı tezgahı'nı bozdu. Pazar akşamı ortaya çıkacak sonucun bizi yanıltmayacağına inanıyoruz.
...
Böylesi tempoya dayanmak zor. Kendi adımıza konuşursak, bizim bir hafta katlanmamız mümkün değil. Yapı olarak aktif politikayı sevmiyoruz. Türkiye'de en güç işin herkese ayrı laf anlatmak olduğunu biliyoruz. Mesleğimizin en tepe yıllarında üç defa parlamentoya girme teklifini reddettik. Çankaya'ya çıkana kadar hep Demirel'e oy verdik. Ancak, partisine kaydolmadık. Tuhafımıza giden, birilerinin çıkıp 'Filan partiyi tutuyorsun' bindirmesi yapması. Örneğin dün yine bir e-posta aldık. 'Kalbin ve yüreğin AKP için atıyor. Bundan adım gibi eminim' diyor. Bu zata cevabımız sadece 'Acurun biri' olacak.
***
Çocuklar Duymasın'daki seçim çalışmaları daha güzel. Kemal Amca 'Çılgın projesi'ni açıkladı. 'İki katlı İstanbul' vaadinde bulundu. İsmini ise Hüseyin koydu; 'Duble İstanbul'. 'Ulubatlı Burhan' ve 'Kara Fırat' gibi çarpıtmalar renk unsuru.
...
Kanal-7'deki 'Kumarbazın Karısı' adlı yapıma epey tepki aldık. Tufan Akçen'inkini yayınlıyoruz:
'Dizide ne ararsanız var. RTÜK hiçe sayılmış. Şiddet derseniz, her sahnesi tartışılır. Reklam ona keza. Biliyorsunuz
TEKEL özelleştirildi. Yeni Rakı şişesi masanın üzerinde olduğu gibi duruyor. Hele bir kulak kesme sahnesi var ki evlere şenlik. Kanlar oluk gibi akıyor. Mozaikleme hak getire. Adamın elinde kesilmiş kulak. Ve dizinin finali. Genç kadın çocuğunun böbreğini almak için yolunu kesen adamlarla cebelleşiyor. Adamın elinde silah. 'Şerefsizler, kahpeler' havada uçuşuyor. Şiddetin bini bir para.'
...
ÖZEL NOT: Ankara'dan Vergi Grup Başkanı  Yüksel Duman aradı. 7 Haziran tarihli 'Bu nasıl vergi barışı?' başlıklı yazımızda söz ettiğimiz mağdurların isimlerini aldı. Doğrusu şaşırdık. Onlar adına peşinen teşekkür ettik.


İstanbul'un fethinin 569. yıl dönümü etkinlikleri kapsamında Okçular Vakfı tarafından düzenlenen 10.

150 yıl sonra dikilen ilk menzil taşı

7 bin yıllık buğday Diyarbakır'da boy gösterdi! Çiftçiler 'Buğday sorunu kalmayacak' dedi

Lamborghini Sian FKP 37 modeli İstanbul'da! LEGO'ları kullanarak yaptılar

Azerbaycan'da TEKNOFEST heyecanı! Başkan Erdoğan festivalde konuşma yaptı