• $13,463
  • €15,3891
  • 788.062
  • 2093.01
18 Ağustos 2011 Perşembe

Saygı duyarız

Hiç solcu olmadık. Ancak, saygı duyduğumuz kişilerin listesini yapsak, yarıya yakını Marksist-Leninist. Bunların sakın 'Komünizm Ticareti' yapanlar olduğunu sanmayın. Yani, Altan Ailesi gibi. En başta bir tiyatrocu var. Adını vermeyelim, 12 Eylül 1980 döneminde onun için yırtındık. Vefat eden iki gazeteci aynı şekilde. Niye bunlara destek olduk, biliyor musunuz? Çünkü düşündükleri gibi, fikirleri gibi yaşadılar. Ya da yaşıyorlar -Allah uzun ömür versin-. Biz bugün baştacı yapılan ve 'Dini bütün' diye tanıtılan öyle ünlüler tanıdık ki, her gün altılı ganyan oynarlardı. Bu konuda şahit olarak Servet Kabaklı'yı tanık gösterebiliriz. İşte bu tipler de 'Sağ'ın malını götürdü'. Şimdi bunlara nasıl saygı duyalım? Diderot'nun dediği gibi; 'Hoşumuza giden yalanları avuç dolusu yutarız da acı gerçekleri yudum yudum içeriz'.
...
Mihri Belli 'Uç solumuz'un önemli isimlerindendi. Bilindiği gibi 95 yaşında öldü. Cenazesi bugün kaldırılıyor. Onu yıllar önce Mustafa Tuna adlı arkadaşımız tanıştırdı. Sohbetine, özellikle hayatını içeren anılarına bayıldık. İlginçtir, pek çok ünlü marksistimiz gibi -Behice Boran dahil- Amerika'da komünist oldu. Cezaevine tıkılmalar, sürgüne gönderilmelerin gerekçelerini 2011 şartlarında değerlendirirseniz komedi ile rezillik arası şeyler. Belli'nin en önemli katılımı, Yunan iç savaşı. Bu ülkeye gidiyor ve komünistlerin safında çarpışıyor. Hani bizdeki Fransız şarabı, İskoç viskisi, Amerikan sigarası ve finalde Küba purosu içenlerden değil. 'Sonuna kadar eylemci'. Mihri Belli'nin en şaşırdığımız yanı 'Tanrı isterse'yi sık kullanmasıydı. Bazıları kızacak olsa da, ona rahmet diliyoruz. Çünkü inançlıydı.
***
Önceliği Arsenal-Udinese maçına verdik. Tatsız, tuzsuz oyun oldu. Yine de CNN TÜRK'ün izlenme payını yükselttiği kesin. Cem Yılmaz'ın anlatımı fena değildi. Maç bitimi 'Burada Laf Çok'a takıldık. Arada, Burcu Esmersoy'un konuklarını izlediğimiz gibi. Rasim Öztekin, bize her zaman çarpıcı gelmiştir. Cin gibidir. Esprilidir. Canan Anderson'dan çok kemanlarıyla ilgilendik. Voleybolcu babanın voleybolcu kızı Arzu Göllü'nün de ağzı iyi laf yapıyor. Haber TÜRK'te Oylum Talu TSM'nin önemli sesi Melihat Gülses'i misafir etmişti. TSM olsun da, ne olursa olsun. Hele böylesini başımızda taşırız.
...
Ertem Şener'i bangır bangır bağırmaları ve çocukluğumuzun nane şekeri satıcıları gibi tanıdık. Aynı Şener'i Spordan Sorumlu Bakan Suat Kılıç'la röportaj yaparken görünce, değişimi anladık. Şener, geç de olsa başarıyı yakaladı. Eski deyimle 'Artık oturdu'. Bu konuda, gelişimini daha kısa sürede tamamlayan biri daha var. NTV'ye geçen Seda Öğretir. Haber sunumu dört dörtlük hale geldi. Her ikisini de kutluyoruz.
...
Engin Balim ve Seyit Tosun (www.halkinhabercisi.com) adlı haber portalı kurdular. Amaç, CHP ve DSP'li gençlerin sesini duyurmak.
...
ÖNEMLİ NOT: Son olarak Hakkari-Çukurca'dan gelen saldırı haberi yine yürekleri dağladı. Ocaklar yıkıldı, evler yasa büründü. Sayın Başbakan'dan ricamız, ne yapacaksa bir an önce uygulamaya geçmesi. Yetti artık...

<p> </p>

Hisar O+ neden önemli?

Yıllar sonra ağacın gövdesinden çıktı! Dehşete düşürdü

En sağlıklı 50 yiyecek belli oldu! İşte o liste

Efsane geri döndü! Hurda aracın hayran bırakan değişimi!