• $7,4294
  • €8,982
  • 412.302
  • 1471.39
16 Haziran 2012 Cumartesi

Şaşkına dönmek

Burhan Ayeri
Burhan Ayeri
YAZARIN SAYFASI

Elbe de bir haliçtir' diye yazıyoruz. Hatta, okuyup prufunu alıyoruz. Ertesi sabah geldiğimizde, sözünü ettiğimiz bölümün 'Elbe de Haliç'tir' haline getirildiğini görüyoruz. Kafamızdan aşağı kaynar sular dökülüyor. İstanbul'daki Haliç'tir. Çünkü coğrafi terim özel isimleşmiştir. Büyük harfle başlar. Dünyadaki diğerleri haliç diye yazılır. 'Bu işleri kim yapıyor' derseniz, bizden birileri. Cehalet mi? Evet. Ukalalık mı? Ona da evet. Milletçe iyileşmeyen hastalığımız 'Açıp, bir bilene sormamak'. Hüseyin Movit Dostumuzdan özür dileyelim bari.
...
Kuyt'a karısı bile Kayt diyor. Adam anketlerle kendini temize çıkarma peşinde. Bu konuda sonu gelmeyen hatalar izliyoruz. Yüz seçmekte gecikiyor. Pozisyonları okuyamıyor. Yine de, her büyük organizasyonda görevli. Sanırız TRT'deki en büyük arıza bu. Kamu Yayıncımızın artık cesur kararlar alma zamanı geldi. Hatta geçti. Yanlışlıklardan dönülürken de, 'Türkçe bilmeyenleri, yabancı isimleri telaffuz edemeyenleri' doldurmaktan vazgeçmeli. Bünyamin Gezer'i her dinlediğimizde tüylerimiz diken diken. Uyaralım, belki dinleyen birileri çıkar.
***
Bu örneklere kimi e-posta sahiplerini ekleyebiliriz. Adam, hayali biplerle merhum Sabri Ülker'i karalamaya kalkıyor. Kimi, Mehmet Ağar'la ilgili yazımıza kızıp, 'Kahrolsun faşizm' diyor. Yetmemiş olacak ki; 'Sen de Sedat Peker'i ziyaret et' kamışını atıyor. Bu tipleri muhatap almasak da, 'Tedaviye muhtaç olduklarını' anlıyorsunuz. Hele içlerinden bir tanesi var ki, koca medya grubunda bir derginin sorumluluğu verilmiş. Anlayın, basınımızın acıklı halini.
...
İDO'nun Avşa Hattı'yla ilgili şikayetine yine Tolga Uyar imzalı cevap geldi. Bu da komik yanıtlardan. 'Şehit ve şehit yakınlarına, yaşlılara diğer toplu taşıma kuruluşlarından fazla indirim yapıyoruz' diyebiliyor. Biz ne demişiz 'Uygulanmıyor'. 40-50 kişi kapasiteli salonlarda bekleme yapıldığını yazmışız. Sanırız akla yatkın karşılıkları; 'Yazınızda söz ettiğiniz eksikliği birkaç saat içerisinde giderdik' idi. Neyse, cevap vermelerine dahi teşekkür etmeliyiz. Kimi kuruluşlar gibi 'Kervan yürür' politikası uygulamıyorlar.
...
Kutluk Bilge Arıkan, öğrencileriyle iki youtube kanalı açtıklarını bildirdi. İlgilenenler için yayınlıyoruz:
www.youtube.com/user/Robotic Vehicles
www.youtube.com/FRobLab.
...
Ahmet Ragıp Kardeşimiz geçenlerde sözünü ettiğimiz peynircinin adresini sormakta; Altan Gürel-Vize. Aynı yere fena alıştık. Koyun peynirini Kiler'de bulabilir. Ötekileri sipariş verecek.
...
Hakan Güngör, Oda TV Davası'nın pazartesi günü saat 10.00'da devam edeceğini yazmakta. Müyesser Yıldız, Barış Terkoğlu, Soner Yalçın ve Barış Pehlivan aylardır içeride. 99 gün sonra yeniden hakim karşısına çıkacaklar. Gönlümüz onlardan yana. Bir an önce kurtulmalarına duacıyız.
***
Tansu Sarı, dini ve milli günleri hiç unutmaz. bugünün Miraç Kandili olduğunu hatırlatan e-postasını masamızda bulduk. Tansu başta tüm Türk ve İslam Dünyası'nın mübarek gecesini kutluyoruz. Hayırlara aracı olmasını diliyoruz.

<p>Peki, koronavirüste son durum ne? Aşılarla ilgili yapılan araştırmalar  bize ne söylüyor? Sürü ba

Aşı araştırmaları bize ne söylüyor?

Öğretmenlere koronavirüs aşısının yapılmaya başlandı

Milli Savunma Bakanı Hulusi Akar A-400M hangarını ziyaret etti

Balıkçı ağlarına bin yıllık tekne parçaları ile 13 amfora takıldı