• $15,8769
  • €16,8435
  • 942.556
  • 2372.35
28 Kasım 2011 Pazartesi

S. Rüşdü'ye kızanlara

Bakıyoruz yazılı ve sözlü medyamızın tüm entel ve dantelleri Ekşi Sözlük'ün savunmasına geçti. Neden buna ihtiyaç duydular? İşte bu konuyu açmak lazım. Mesele o kadar basit değil. Sedat Kapanoğlu ve Başak Purut'un sahibi olarak gözüktüğü bu siteye yazılanlar ve bunların herkese servis edilmesine aldırmadık. Hatta aleyhimizde
-Genelde yapılan bu- yazılanlara bile. Ancak, bir süredir bölücülerin sesi haline geldiler. Yine boş verdik. Hızlarını alamadılar. Tanrı'ya inananlar, yani dinibütün olanların kutsal değerlerine 'Sövmeyi serbest kıldılar'. Felsefeleri belliydi. Şahıslar ve kurumlara saldırılara itiraz halinde 'Buyurun mahkemeye gidin'le yıllar yılı müracaat yeri olarak adliyeyi gösterdiler. Peki en yüce değerlere hakaret ne oluyor? Şeytan Ayetleri'nin yazarı Salman Rüşdü'ye karşı çıkanlar arasında Türk halkı yok muydu? Yepyeni ve taptaze örnek vermek gerekirse CHP'nin eski genel sekreteri Önder Sav için 6 aydan bir yıla kadar ceza istenmiyor mu? Gerekçe ise bir hacıya söylediği laflar. Peki Kapanoğlu-Purut ne olacak? Senelerdir gencecik çocuklara hakaret içeren yorumlar yazdırıp, bunları adaletin önünde yalnız bırakanlar kimler? Açıkça belirtmek gerekirse Ekşi Sözlük artık bardağı taşırdı. Tavırlarına çeki düzen verip, yayınladıklarını denetimden geçirmeleri şart. Kutsal inançlara, değer yargılarına hakaret, sonunda hak ettiğini bulur. Uyarması bizden. Yine de bildiklerini okumayı sürdüreceklerse olasılıkları iyi düşünsünler.
***
Yetenek Sizsiniz'deki kan kaybı belirgin hale geldi. Nedenleri anlamaya çalıştık. Aklımıza ilk gelen, adayların içinden yeterli sayıda ilgi çekenin çıkmaması. Haftanın üç günü aynı ekibin benzeşen yapımını izlemek de seyirciye bıkkınlık verebilir. Hatta, Hülya Avşar'ın iki yarışmada da jüri koltuğuna oturması dahi sıkıntı yaratabilir. Kaldı ki, Avşar Kızı'nın TNT'deki fiyaskosu acı gerçeği ispatlamakta. 'Hülya'nın sütünden, etinden, derisinden yararlanıla yararlanıla geriye bir şey kalmadı' diyenlerin sayısı çoğaldı. Bu düşüncedekilere göre 'O artık, tenis oynayıp, bugüne kadar biriktirdikleriyle idare etmeli'.
...
Bu kez Disko Kralı'nı sonuna kadar izledik. Meyra, Önder Açıkalın, Hepsi Grubu ve Tuğba Ekinci'den oluşan konuklar ilgimizi çekti. Kamuoyu araştırması yapmakla görevli 'Satanist Adamlar'ın elde ettiği sonuçlara bayıldık. 'O şimdi asker' Tuğba'ya da not düşeceğiz. 'Son şarkıyı ben söyleyeceğim' kavgası, her zamanki hali. İsmini gündemde tutabilme politikası. Okan bunu yemeyerek, iyi yaptı.
***
Bizi tanıyanları şaşırtacak bir itirafta bulunacağız. Hayatımızda belki de ilk kez futboldan nefret ettik. Bir gecede 15 maçın naklen yayını gerçekleşti. Bu listeye kaçırdıklarımız dahil değil. Bir tek oyunda üzüldük; Real Madrid-Atletico Madrid. Arda Turan'ın Mesut Özil'le kıyaslamasını yapanlar, gitsinler lunaparkta balon şişirsin.

<p> Fonetik  kısaca konuşulan dili oluşturan sözcüklerin ses yapısı bakımından incelenmesi,  ses bil

TÜRKÇE'DE FONETİK

Akıncı Toyu 2022 Uluslararası Atlı Okçuluk Yarışması başladı

Türkiye'nin en pahalı Tofaş'ı! 250 bin liraya satıldı

Türkiye'nin kültürel mirası 35 bin eser dijitalle dünyaya açılacak