• $13,4679
  • €15,3722
  • 786.368
  • 2085.76
15 Ağustos 2011 Pazartesi

Rengin önemi

Bülent Arınç, Meclis yerine Diyarbakır'da toplantılar düzenleyen BDP'liler için göndermede bulunmuştu; "Bir araya gelip çay içiyorlar". Bu söylemin ardından cevap Aysel Tuğluk'tan geldi; "Sayın Arınç, yakında ne yaptığımızı görecek". Aslında, Tuğluk'un ne demek istediğini anlıyoruz.
Gerçekler ortada. Son olarak Beytüşşebap'ta kurulan tuzak, kimin ne dediğini, daha doğrusu ne yapmak istediğinin somut örneği. Her yerde Devlet'e saldırı var. Polis, asker ve korucu ilk hedef.
Türkiye için kritik tesisleri, patlayıcılarla havaya uçurma peşindeler. Ana yollar kesiliyor, iş makineleri yakılıyor. Millete hizmet engelleniyor. TSK mensuplan, sağlıkçılar, kaçınlmakta. Haraç vermeyen benzin istasyonu sahipleri öldürülüyor.

...

Daha düne kadar "Açılım, açılım" nutuklan atarsanız, bu sonucu beklemelisiniz.
Saldınya uğrayan polis memuru "Türk Bayrağı açtı" diye neredeyse meslekten atılacaktı. Neden? Bölücüyü tahrik etmiş, ondan. Hiç olmazsa güldürmeyin. Peki "Bunlar çay içiyor" diyenlere ne yapacaksınız? Zıkkımın kökünü içsinler ama Aslan kanı olmasın. Devleti yönetenler, bölücüye malzeme vermemeli. Hainleri kulağından tutup, içeri tıkmayı iyi becermeli.
Hem de boş laf etmeden.

***

Yavuz Asöcal-Radyo Alaturka işbirliğinden muhteşem albüm doğdu. "Yayınlanmamış Kayıtlar-Şarkılar" ile Müzeyyen Senar Türk Sanat Müziği'ne tutkun olanlar için.

11 olağanüstü beste, Senar'ın eski kayıtları elden geçirilerek, bu güne getirildi.

Osman Nihat Akının "Bir ihtimal daha var"ı ile Kemani Serkis Efendi'nin "Kimseye etmem şikayet, ağlarım ben halime"si aynı CD de. "Nihansın dideden" ve "Gelse o şuh meclise" birarada. En sevdiğimiz bestelerden olan Sadettin Kaynak'ın eseri "Gönül nedir bilene, gönül veresim gelir'i, ilk kez Müzeyyen Senar'ın yorumuyla dinleme imkânımız oldu.
Son yılların en büyük sesine sağlık diliyoruz.

...

Yeni CD'ler içinde dikkatimizi çekenlerden de söz edeceğiz, ajs'den üç ayn albüm çıktı. "Sufi-2" bu kez ney ve gitarla. Tam aya uygun. Çağrı-Message-, müthiş bir dörtlü koalisyon ürünü. Ali Keeler'in vokalde, Muhammad Scott'un demberde, Hamza Castro'nun neyde ve Salma Vives'in çelloda fırtınalar estirdiği 'Çağrı' olağanüstü.
Sevda Altun'un Sevda Türküleri-Sunayıda Deli Gönül'ü bizden yorumlar. Tam Anadolu havası. Sadece Türkiye'ye değil, dünyaya sesleniyor.

...

Yıldız Tilbe'den "Oynama" ile Bendeniz'in "Bendenizler"i Seyhan Müzik etiketli. Tilbe meraklılan bayılacak. Bendeniz'inki ise 16 remix'ten oluşmakta.

***

Evliya Çelebi'nin, 400. Doğum Yılı uluslararası kutlanıyor. UNESCO, etkinlikler kapsamına alırken, Avrupa Konseyi, Çelebi'yi "21. Yüzyıl'da insanlığa yön veren en önemli 20 kişiden biri" ilan etti. Bu çerçevede Türk Dil Kurumu Başkanı Şükrü Haluk Akalın, "Seyyah-ı Alem"i yayınladı. Kitap orijinaline uygun. "Evliya Çelebi Haritası" ayrı zenginlik. Türk Dil Kurumu Yayınları'ndan temin edebilirsiniz.

<p>Programda öne çıkan başlıklar:</p><p>AK Parti MKYK Üyesi Emre Cemil Ayvalı:  CHP'nin tüm yandaşla

Başkan Erdoğan'dan Arnavutluk'ta

Emeklilere hangi banka ne kadar promosyon veriyor? İşte banka banka promosyon ücretler...

Gece yarısı çocuk kamerasına takıldı! İşte o anlar

Sosyal medyayı sallayan köpek balığı deneyi! Yürekleri ağızlara getirdi