• $13,4726
  • €15,2894
  • 793.592
  • 2011.16
14 Ağustos 2011 Pazar

Ramazan anıları

Oruç tutmak kutsal görevdir. Finalin görsel bir şölenle yapılması ayrı zevktir. Çok sade bir sofrada dahi olsanız o Süzme Mercimek'in lezzetini İtalyanların dünyaca ünlü 'Fasulye Çorbası'nda bulamazsınız. İftar saati yaklaştıkça başlayan 'Göz açlığı'nı yaşayanlardanız. Bu bölümde bazı Hakk'a yürüyenleri de hatırlayacağız.
...
Tercüman'ın E-5 kenarındaki muhteşem T Binası'ndayız. Burada neredeyse 24 saatimizi geçirdiğimiz dönemler. Babıali'nin ayakta kalanları hatırlar; Gece Amirimiz ünlü Hamdi Koçak. İftara dört saat kala başlar sıkıştırmaya; 'Burhancım ne yiyecez?'. Gazetenin yemeklerini Sirkeci'deki meşhur İstanbul Lokantası'nın sahibi Ali Bey hazırlıyor. Aslında dışarıdan takviyeye gerek yok. Hamdi Baba bu, gözü doymuyor. Şehremini'ndeki çiğ börekçi'den 40 tane siparişi çoktan vermiş bile. Şoför arkadaşa 'Dönerken, 3 kilo kaymaklı ekmek kadayıf ve 3 kilo da Sütlü Nuriye almayı unutma' diye sıkı sıkıya tembihlemiş.
...
Top patlamak üzere. Personel yemekhaneye yürüyor. Söyleniyoruz 'Hamdi Baba dağıt şunları'. Devam ediyoruz 'Bak, Ali Bey de beş çeşit yemek, vişne tirit, iftariyeliklerden oluşan sofra donattı. Bunları bitirmek mümkün değil'. Bağıra çağıra, toplam 6 kilo tatlının 500 gramını verdirdik. 40 Çiğ böreğin 5'ini yolladı. Hala 'Yeriz. Olmazsa sahurda devam ederiz' diyor. Top patladı. Dua edip, kaşığı-çatalı aldık. Su, çay, kola ayran tercihimizi yapmadan başladık. Yarım saat sonra, personel işine dönmeye başladı. O zengin 'Yeriz, yeriz' denilen sofranın yüzde 90'ı durmakta. Bu sefer Baba başladı, içeri girenlerin eline yiyecek tutuşturmaya. Bunlardan biri de AKŞAM'ın İşletmeler Genel Müdürü Selahattin Aslan'dı. Uzatılanı almadı ve sadece 'Hamdi gözünü toprak  doyursun' demekle yetindi. İlahi tesadüf, Hamdi Koçak'ın Karacaahmet'teki cenaze namazını Selahattin Aslan'la birlikte kıldık.
...
Celal Bayar, gazeteye iftara geldi. Kendisini karşılama görevini üstlendik. Devasa asansöre birlikte bindik. Tam ikinci katı geçtik. Çat diye bir ses. Koşuşturmaca başladı. Aradan dakikalar geçiyor, tık yok. Bizde panik, Bayar taş gibi. Panik yaptıkça, o sakinleştiriyor. Herkes seferber ama, hareket göremiyoruz. Ezan sesleri başladı. Yaklaşık 25 dakika sonra makaranın gürültüsü duyuldu. Kemal Bey -Ilıcak- çorbaları bir kez daha ısıttırdı. Baktık 'Celal Hoca' mutlu bir şekilde atıştırıyor. Kendi adımıza, 'Aç kaldık' diyebiliriz. Ayın önemi, bazılarının ruhuna duaları gerekli kılıyor sanırız.
***
Nihal Yazan kardeşimiz ve Atacan Tirnova'nın nazik e-postalarını aldık. Teşekkürler.
...
Modern mimarlığın yaratıcılarından Le Corbusier'nin 1905-1965'i kapsayan sergisi santralistanbul ana galeride açılacak. Etkinlik 7-8 Ekim'deki konferansla başlayacak.
...
UNIVERSAL Channel'ın her salı saat 21.00'de gösterime soktuğu 'Tuesday Reality Show'u devam ediyor. Öneriyoruz.

<p> </p>

'İBB Engelleniyor' algısı neden yapıldı?

Piton ve timsahın ölümcül mücadelesi! Görenler dehşete kapıldı

Vücudu koruyup virüsleri öldürüyor! İşte o muhteşem besin ve faydaları

Karın ağrısı ile doktora gitti! Midesinden çıkanlar şoke etti