• $13,4694
  • €15,3475
  • 785.636
  • 2085.76
7 Ocak 2011 Cuma

Protesto doğal hak

Bir tarafta 'Hür Adam'ı, öbür tarafta 'Muhteşem Yüzyıl'ı kınayanlar. Show TV'nin dizisi için 'Tutar' yorumu yapınca kara deftere yazılanlardan olduk. Hemen açıklayalım, bir internet sitesi tarafından. Bunlar elmayla ayvayı aynı kefeye sokmuşlar. Malzemeleri yok ya, maksatları, 'Listelerini uzatabilmek'. Oysa aynı gün üç ayrı gazetenin köşe yazarı bize destek verdi. Medya Tava, ilgili yazımızın tamamını yayınladı. Tıpkı dün sabah Haber TÜRK'ün 'Rahşan Affı'na rahmet' başlıklı yorumumuzu aynen aktarması gibi. Bunların hepsi doğal. Göbekten ya da etekten bir yerlere bağımlı değilseniz, övgü gibi protestoyu da kabulleneceksiniz. Yeter ki, kafanıza ayakkabı, takım elbisenize yumurta isabet etmesin.

...
Gelelim merakla beklediğiniz konuya. Dizilerde ilk bölümler önemlidir. Hele işlenen tema şahsiyetler üstüne kuruluysa. 'Aşk-ı Derun' bu özellikte. 'Padişah sevişmez, hatta tuvalete gitmez' tabucularının engelleme çabalarına rağmen, ekrana gelen ilk bölüme 10 üstünden 8'i rahatlıkla verdik. Bir iki, ülkeden ülkeye, şehirden şehire hızlı atlama dışında kusur yoktu. Hatta, Osmanlı'nın yönetim tarzı ve Saray'ın prensipleri için 'Yumuşatılmış' demek mümkün. Kimi şartlanmış kafaların, gerçekleri örtme çabalarını, kısmen de olsa bu yapımda gördük. Devşirme Pargalı İbrahim Paşa ile Kanuni Sultan Süleyman'ın yakınlığının oldukça süzgeçten geçtiğini anladık. Padişahların Tanrı olmadığı niçin kabul edilmiyor? Onlar da birer insan. Üstün yetenekleri kadar zaafları olması doğal. Örneğin Kanuni'nin Şehzade Mustafa'yı öldürtmesi bir kadının iktidar oyunu. Yardım isteyen, 'Baba kurtar beni' şeklindeki feryadını duymamak için kulaklarını kapatması, 'Yükseliş Dönemi'nin sonu oldu. Ardından Sadrazam Sokullu ile 'Duraklama başladı'. Göçüş yılları geldi. Tüm dünyanın tarih uzmanlarına göre 'Şehzade Mustafa' tahta geçseydi, üç hilalli sancak kutuplara dikilmişti.

...
Sonuçta, Muhteşem Yüzyıl'ın girişi hasarsız atlatıldı. Bundan sonrası rahat gelir. Israrla tekrarlayacağız; Birtakım kafalardan korkulmasın'. Sonuçta izlenme payı iyi yerlerde kalacaktır. Yurtdışına pazarlanma şansı da büyük. Birkaç küçük notla bu haftayı tamamlayalım. Pargalı'yı oynayan Okan Yalabık ile Hürrem'i canlandıran Meryem Sarah Uzerli'nin ilk bölümün başı ve ikinci yarısındaki performansları farklıydı. Kısa sürede üstlerindeki gerginliği attıklarını gözlemledik. Bu da artılardan.

***
Show TV, +18'le yeni komedi yapımı başlatıyor. Paşhan Yılmazel ve Aysun Kayacı'ya itirazımız yok. Ancak,  Seray Sever'in fanlarındanız. Bu da açık itiraf. Kim seyreder ya da etmez bilmiyoruz. Kendi adımıza, biz izleyeceğiz.

...
CHP'de beklediğimiz tasfiye hız kazandı. Berhan Şimşek İstanbul İl Başkanlığı'nı pazartesi günü resmen bırakacağını beşNbirK'da açıkladı. Gerekçe 'Üst yönetimin emri'.

...
Tahliyelere tepkilerde Hizbullah listebaşı. Vatandaş Fikret Yolaçan'ın önerisi şöyle; 'CHP, Sezgin Tanrıkulu ve Muhammet Çakmak'ın yanına Hizbullah'tan da bir-iki transfer yapabilir ise iktidarın en favori adayı olur'.

<p>Programda öne çıkan başlıklar:</p><p>AK Parti MKYK Üyesi Emre Cemil Ayvalı:  CHP'nin tüm yandaşla

Başkan Erdoğan'dan Arnavutluk'ta

Emeklilere hangi banka ne kadar promosyon veriyor? İşte banka banka promosyon ücretler...

Gece yarısı çocuk kamerasına takıldı! İşte o anlar

Sosyal medyayı sallayan köpek balığı deneyi! Yürekleri ağızlara getirdi