• $15,984
  • €16,9433
  • 949.073
  • 2391.39
30 Temmuz 2011 Cumartesi

Pastane cinayetleri

Bu yazıyı kaleme alma kararımızı 'Aşk Tarifi' filmini izledikten sonra aldık. Hani Kanal-D'de oynayan ve orijinal adı 'No Reservations' olan yapım. Catherine Zeta Jones, Aaron Eckhart ve Abigail Breslin üçlüsünün oyun gücünü sergilediği hoş romantik komedi. Önce Show TV'deki Master Chief'i hatırladık. Daha sonra, Türk Mutfağı'na hakim olmaya başlayan 'Dış etkenleri'. Başaşçı Kate'in yapmaya çalıştığı ve yakma şekerden oluşan üst kısmının son anda parçalandığı pastanın aynını, Show TV'deki yarışmada görmüştük. Bizdekini başaran, olayı birincilikle noktalamıştı. Uzatmayalım Kate, yardımcısı Nick ve küçük Yeğen Zoe üçgeni, dünyanın dört bir yanının harmanı olan ABD Mutfağı'nda geçiyor.
...
Aynı sabah bir pastane grubunun evimize en yakın olanına gittik. Hedefimizde 'Kıymalı kol böreği' almak vardı. Bir bloku paket ettirip, parayı öderken mağaza şefine sitemde bulunduk; 'Soğansız kol böreği olur mu?' O da önce sustu sonra saçmaladı; 'Müşteri öyle istiyor'. Bu diyalog sırasında, poğaça için gelen bir müşteri devreye girdi. 'Beyefendi haklı. Ben de aynı gözlemi yapınca, artık vazgeçtim' dedi. Bu grubun Genel Koordinatörü'nü tanıyoruz. Gazeteye gelmişti. Hastane serüvenlerimizde dahi unutmadı. Çalıştığı müesseseyi mükemmel hale getirdi. Ancak, Londra eğitiminin kötü yanlarını da aldı. Soğanın önemini fark etmiyor. Hepsinden önemlisi, önümüz Ramazan. Güllaçları hep fındıkla yapılmakta. Cevizsiz güllacı, hatta baklavayı düşünmek imkansız. Genel Müdürümüz Nermi Karacabeyli de bu konuda kırk defa şikayet etti. 'Ceviz pahalı, fındık daha ucuz mantığı' geleneksel ağız tadımızı yok ediyor. Demirhindi şerbeti kayboldu. Birkaç yerde kaldı. Pastada frambuaz modası, ebola virüsü gibi yayıldı. Vişneli tatlılar sizlere ömür. Sakızlı muhallebiler, dondurmalar hani? Zeytinyağlı, ezine peynirli poğaçaları yiyen var mı?
...
Bunların sebebi yine ekranlar. Vedat Milor Antakya'nın künefecilerine parmasan peyniri kullandırma çabasında. Yetmiyor, Lombardiya'nın kurutulmuş etlerini pastırma yerine ikameye uğraşıyor. Ortaokul yıllarımızda Divanyolu Semti'nde bir katmerci vardı. Parmaklarınızı yerdiniz. Kayboldu, gitti. Bunların yerine pizzacılar yerleşti. Hani orijinal pizza yapılsa razıyız. Özel peynir, yine özel, dolmalığa benzer biberler hani? Adını sanını yeni duyduğumuz birtakım abuk fabrikasyon tatlılar raflarda. Ağız tadımız can çekişiyor. Mutfağımız batıyor. En büyük suçluları ortada. Şu pastane zincirleri. Para uğruna Türk Mutfağı'nı yani Ağız Tadımızı mahvediyorlar. Seri cinayetler işliyorlar.
- - -
Bir tarafta 'Artiz Mektebi', öbür yanda 'Huysuz Virjin'le Dans Eder misiniz?'. Üstüne üstlük, yayın saatleri çakıştırılmakta. İzlenme paylarına bakıyoruz, ilk 10'a giriyorlarsa, mutlular. İki kanalın jürisini toplayın ortada sadece Müjde Ar var. Osmantan'a cevap veriyor 'Beni mutlu edecek olan yatak dansı. Onu da seninle yaparım'. Erkır, mahcup kaçacak delik arıyor. Müjde, bu trafik düzeninde Seyfi Dursunoğlu'nu solladı, gitti.
...
'Engin Balim'in e-postası güncel:
'1980 Darbesi'nin ardından Kenan Evren ne yaptı? Ne yapacak, şikenin kralını. İkinci Lig'deki Ankaragücü'nü özel bir emirle Birinci Lig'e çıkarttı'.

<p> </p>

“Havalimanı yıkılıyor” yalanı

Yavrusu için kendini feda etti! Vahşi doğanın acımasız yüzü

ABD 50 yıl sonra UFO'ları konuşmak için panel düzenledi

Doğu Karadeniz'in zorlu yolları havadan görüntülendi! Yolculuk yapmak cesaret ister