• $7,4788
  • €9,073
  • 442.095
  • 1565.01
17 Mayıs 2011 Salı

Parçala Behçet

Burhan Ayeri
Burhan Ayeri
YAZARIN SAYFASI

Strauss Kahn'ın uçaktan apar topar indirilişi dünya gündemine bomba gibi oturdu. IMF Başkanı'nın medyaya yansıyan 'Zamparalık öyküleri' fazla. En ünlüsü, Dünya Bankası'nda çalışan bir macar bayanla ilişkisiydi. Sonuçta 'Özür diledi' ve konu kapandı. Yaşının 62 olmasına bakmayın. 'Yukarıdan aşağıya' her tarafı çalışıyor. Son polisiye vukuat 'Etkinliğin devam ettiğinin' işareti. Merak ettiğimiz konu Strauss Kahn'ın, kadını içeri çağırıp, banyoda hazırlık yapması. Belli ki, ortada 'Planlayarak, suç işleme' var. Ünlü zenci fıkrasındaki gibi, 'Yakalarsam' yazısıyla dolaşmadığı kesin. Bu konuda fikrimizi soran olursa, İbrahim Tatlıses'in, Clinton'ın
Monica ile ilişkisini yorumlayışını tekrarlardık: 'Tebrik ederiz, tebrik ederiz'.
...
Daha üç gün önceye kadar başkanlık için kesin favori gösterilen Fransız Solu' nun adayı birinin 'Elize Sarayı rüyası' sonlandı gibi. Aslında Sarkozy'yi sevmesek de
D. Strauss Kahn da nefret ettiğimiz tüm IMF başkanlarından. Hepsi yıllar yılı 'Ebemizi kovalayıp, durdu'. Hatta '50 sente
muhtaç konuma' düşürdüler. Yerine konacak Fransa başkan adayını henüz bilmiyoruz. Ancak IMF'in tepesine kimin geleceği değil de 'Karakterinin özelliklerini' az çok tahmin edebiliyoruz. Bizden benzetme yaparsak Behçet Nacar-Parçala Behçet-ya da Nuri Alço tiplemesi olacaktır.
...
Biraz da, konuyu 'Tarihin Arka Odası' ndan irdeleyelim. Yaşıtlarımız gibi 'İyi zamparalardan' Adnan Menderes'i tanıdık. Arada, şimdilerde hatırlanmayan birkaç bakanın marifetlerini ıskalamadık. En büyük gürültü, döneminin içişleri bakanı Hasan Fehmi Güneş' te kopmuştu. Magazinci deyimiyle 'Yakın arkadaşı' Aynur Aydan
hala bu 'Yer hareketleri'nin şöhretiyle idare ediyor. Bildiğiniz gibi, 12 Haziran seçimi için AK Parti'ye adaylık başvurusu bile yaptı. Sonunda Hülya Avşar'ın sözüyle 'Şutlandı'. Bir Meclis başkanı hatırlarız ki, icraatları Süleyman Demirel'in kulağına kadar gitmesine rağmen, siyasi kariyerini devam ettirdi.
...
'Kaseti çıkanlar', 'Kasete düşenler' ortada. Bunlara özel arşiv açtık. İsmi 'Uçkur      Dosyası'. Oysa, bir kısım politikacı bu işlerin babasını yapıyor. Sonuç 'Saman altından idare ediliyor'. Birtakım kompradorlarımızın anılarına gelince, rahmetli olan multimilyarder birinin macerasını, kendi ağzından dinlemiştik. Buna gazeteci arkadaşımız Abdullah Nebioğlu tanıktır. Çok ünlü bir şarkıcıyla 'Çakma saat' karşılığı güreş yaptığını kahkahalarla anlatmıştı. Sahtekarlığı ortaya çıktığında, ne yaptığını sorduk. Cevabı ilginçti; 'Hala kaçıyorum'. Büyüğümüzü kaybettik. Dandik Cartier ile kandırılan, hala zirvede.
...
Son örneğimiz yakın zamandan. Ünlü bir işadamının 'Kuma sayısı epey fazla'. Birlikte iş yaptığı ortağına, hatunlarından birini 'Hissedar ve Yönetim Kurulu üyesi' diye getirince, kıyamet koptu. Devasa anlaşma iptal edildi. Kafanızı biraz çalıştırın, bu zampik zatı hemen çıkaracaksınız.
***
'Ananın Bedduası' başlıklı yazımıza yaklaşık on gündür olumlu tepki yağıyor. Doğrusu şaşırdık ve sevindik. Sonra bu devamlılığın 'Tavsiyeler sonucu' gerçekleştiğini anladık. Işık Ardıçalan' ın şahsında, tüm e-posta yollayanlara teşekkür ediyoruz. Tabii Afet Limon' a da.
...
Z. Fügen Akkemik, Hüseyin Akyar, Ahmet Aziz, Fransa'dan Şadan Kün ve Doç. Dr. Ö. Arslan Kalafatçılar'ın mesajlarına da minnettarız.

<p>Trump Destekçileri Kongre Binası’nı bastı hayatını  kaybedenler ve gözaltına alınanlar oldu

ABD'de devir teslim töreni nasıl olacak?

Türkiye'nin yeni nesil yerli silahları

Yusufeli Barajı'nda sona yaklaşıldı

Mandaların eksi 10 derecede yemek arayışı