• $13,4079
  • €15,2052
  • 793.024
  • 2014.21
12 Ocak 2011 Çarşamba

Özlenen seviye bu

Muhteşem Yüzyıl'ın tartışmalarında karşıt görüşler biraraya getiriliyor. Atışmalar ve de sataşmaları gördükçe, önlerine su bardakları konulmamasına seviniyoruz. Bu defa şaşırtıcı bir buluşma gerçekleşti. Mirgün Cabas'ın üç konuğu arasındaki 'Seviye birliği'ne şaşırdık. Böyle bir tabloyu özlemişiz. İki bilgili isim, Gürkan Hacır ve Yavuz Bahadıroğlu, ayrı frekansları paylaşsa da, müthiş seviye tutturup, yaşattılar. Onlara eşlik eden Yapımcı-Yönetmen Ezel Akay üçlemeyi tamamladı. Fazla uzatmadan özetlersek Hacır, özellikle iç-dış kaynaklardan oluşmuş bilgi dağarcığıyla, bizi de aydınlattı. Aynı şekilde Tarihçi-Yazar Bahadıroğlu, Osmanlı Hanedanı'yla ilgili donanımını ortaya koydu. Sokak gösterilerine karşı duruşuysa çok şıktı. Muhteşem Yüzyıl'ın yapımcısı olsak, geç oldu demeden Bahadıroğlu'nu 'Ombudsman' olarak kadroya dahil ederiz. Akay'ın ise en önemli cümlesi şöyle idi; 'Bu dizinin arkası gelecektir. Yakın zamanda pek çok benzer projeyi ekranda göreceksiniz'.

***
Tarafsız Bölge'de de aynı tema vardı. Doğrusu NTV'ye dikkatten, CNN TÜRK'le ilgili fazla yorum yapamıyoruz. Yeri geldi Yaşar Usluer'in e-postasından bir bölümü aktaracağız:
Sayın Ayeri,

. Biliyorsunuz Atasözlerimiz yaşanmış deneyimlerden sonra söylenip kayda geçmiştir. Bunlardan ikisi 'Meyve veren ağaç taşlanır. Doğru söyleyeni dokuz köyden kovarlar'dır.
. Sizin her zaman her konuda doğruları söyleyip onuncu köyü kuracağınızı biliyoruz. 'Ezel' daha  yayınlanmadan 'Bu dizi tutar' dediniz. Tuttu ve Show TV'den kaçtı. 'Karadağlar' dizisi için de 'Tutar' dediniz. Sanıyorum 'Ezel'i geçecek. 'Kurtlar Vadisi'ne itiraz edenler, şimdi kendi kanallarında (Eski bölümleri Kanal 7'de, yeni bölümleri atv'de) yayınlıyor. Söylediğiniz gibi 'Muhteşem Yüzyıl dizisini hiç seyretmeden' eleştirenler, yarın kendi kanallarında (Doğan Grubu'nun Kurtlar Vadisi'ne yaptığı gibi) yayınlanırsa ne diyecekler? Demek ki 'Meyve veren ağaç (Reklam alan dizi) taşlanır'mış.
. RTÜK Başkanı 'Bizim yayınlanmamış bir programla ilgili tasarrufta bulunmaya ya da bir programı yayından kaldırma yetkimiz yoktur' diyor ama 'Kurtlar Vadisi Terör' dizisinin Show TV'de ilk bölümü yayınlandıktan sonra yasaklandığını unutuyor.

***
Genç bir yeteneği kaybettik. THM'nin son dönem protestlerinden Kıvırcık Ali trafik kazası sonucu vefat etti. Türkülerinde söylediği gibi 'Ciğerimiz yandı'. 'Isırgan Otu' olup içimizi dağladı. Allah'tan rahmet, ailesine ve yakınlarına başsağlığı diliyoruz. Kendisini son olarak TRT Müzik'te Turnalar programında canlı olarak izlemiştik.

...
Prof. Dr. Nurettin Arslan, 1881'den 2010'a kadar yapılan Assos Kazıları'nı anlatacak. Cumartesi günü saat 14.30'da başlayacak konferansın yeri Antalya-Kaleiçi.

...
Denizciler dergisi VİRA'nın 50. sayısı çıktı. İçinde iki önemli yazı dikkatimizi çekti: 'Tarihin sakladığı antik sır, Bathonoea' ve 'Üsküdar Sarayburnu arasındaki yol ve Hüdayi Hazretleri'.
...
Cumhuriyet'in belgeseli yarın TRT Haber'de başlıyor. Sunuculuğunu Hülya Hökenek'in, yönetmenliğini İsmail Sert'in yaptığı altı bölümlük çalışmanın ismi 'Siyah-Beyaz'. Başlangıç saati 20.30.

<p class='MsoNormal'>Ezgi Aşık soruyor, Altınbaş Üni. Öğretim Üyesi Dr. Eray  Güçlüer ve Hacı Bayram

Zeytindalı Harekatı'nın yıldönümü…

67 yıldır banyo yapmayan dünyanın en pis insanı! Doktorları hayrete düşürdü!

Boğa'nın gazabı! Herkes kaçarken o kamerasını açtı ve...

Dev timsahı kepçeyle durdurabildi! Yaklaşık bir ton ağırlığında