• $9,531
  • €11,091
  • 549.47
  • 1509.2
20 Aralık 2010 Pazartesi

Özal'ın yolundan

Medyamızın assolistlerine göre CHP yenilendi. Doğru. Parti Meclisi'ne pek çok isim girdi. Yüzler farklı. Ancak, kafalar için aynı şeyi söylemek mümkün mü? Bakıyoruz isimlere çizgileri inanılır gibi değil. Merkez sağ mevcut. Hatta, arada tek tük de olsa muhafazakarlar var. 'Sosyal Demokrat yaftası' arkasında marksistleri bile görüyoruz. Bunlar aylardır, yerle bir olmuş 'Demirperde'den nutuklar' atmalarına rağmen, Cumhuriyet Halk Partisi'nin en önemli organında yer bulabildiler. Aklımıza Türkiye'de tüm eğilimleri bir araya toplamayı başarmış tek isim geliyor; Turgut Özal. Peki Kılıçdaroğlu bunu tekrarlayabilir mi? Çok zor. Yakın çevresine aldığı öyle isimler görüyoruz ki, olası 12 Haziran yenilgisinde, ortalık toz duman olacak. En çok oyu da, 'Uç solcu geçinenler kaybettirecek'. Nedeni çok basit. Açılım konusunda yuvarlak lafların hepsi bunlardan çıkıyor. İyice süzdüğünüz zaman, bırakın 'Çift dilliliği', 'Tırmık mesajı alıyorsunuz. Bu konuyu daha anlaşılır hale getirirsek 'Düz ovada siyaset kafalarında hazır'. Aldığımız koku ve gözlemlerimizin bizi yanılttığını sanmıyoruz.
...
PM için toplanan oylardan, CHP delegesinin gerçek eğilimini belirlemek mümkün. 'Bu liste seçilecek' emrine rağmen, çizilenler ortada. Partide 'İkinci Adam' konumuna geçen Gürsel Tekin örneği meydanda. Kısa sürede 'Fırıldak' damgası yedi. Diyarbakır Barosu'nun eski başkanı Sezgin Tanrıkulu'yu karalayanlar, endişeli beklentilerin ağırlığını hissettiriyor. En fazla oy toplayanların tamamı ortanın solundakiler. Kısa zaman diliminde birkaç partinin ipini çeken Bülent Kuşoğlu'nun yeni yeri, dileriz son olur. Bir dönem gazetemizde ekonomi yazarlığı yapan İrfan Hüseyin Yıldız'ın başarılı olacağına eminiz. En çok merak ettiğiniz, iki isimden biri Mesut Değer. Bakalım, '200 Binlik oy potansiyelim var' iddiasında bulunduğu Diyarbakır ve çevresini ayağa kaldırabilecek mi? Bir de espri yapmak istiyoruz. Enver Aysever'in kafasındaki parti, geçen seçimde 60 bin oyu bulamamıştı. Bakalım, bu rakamın ne kadarını CHP'ye taşıyacak? Türkiye'nin son yıllarda çıkardığı en donanımlı sosyal güvenlik uzmanı Ali Tezel'in gerekli desteği sağlayamamasına üzüldük. Bunun iki nedeni var. İlki, çalıştığı medya grubunun 'Yandaş haline gelmesi'. İkincisi, Sabah'ın, onunla ilgili attığı manşet -Özel hayatıyla ilgili- oldu. 'Türkiye gerçeği bu' deyip, Tezel'e geçmiş olsun diyoruz.
...
CHP'nin Parti Meclisi Kurultayı'nı ekranlarda izlerken gerçekten rahatsız olduk. Buncası arasında bu kadar gürültüsünü yaşamamıştık. Oray Eğin'in işaret ettiği gibi Kılıçdaroğlu'nun konuşması zaplama duygusu yarattı. CHP Genel Başkanı'nın en zayıf tarafıysa, vurgulamaları kötü. Nasıl 'Recep Bey' çaktırmadan İngilizce dersi alıyorsa 'Kemal Bey' de, hitabete çalışmalı.
- - -
Yok Böyle Dans'ta zincir bozuldu. İlk defa bir bayan yarışmacı, Burcu Güneş elendi. Eğer, Dünya Yüzme Şampiyonası'na giderayak, Derya Büyükuncu yollansaydı, üzülürdük. Gecenin gerçek yıldızları ise Burcu Esmersoy ile Pascal Nouma oldu. Jürinin 'Sıfırcı Hocası' Lilian, bu sıfatını Tan Sağtürk'e devretti. Sait Sökmen her zaman favorimiz. Unutmadan iki ayrı gösterinin, kondisyon olarak favorileri zorladığını gördük.

<p>Irak  ve Suriye'ye 2, Lübnan'a 1 yıl asker gönderme süresinin uzatılmasına ilişkin  Cumhurbaşkanl

CHP Tezkereye 'Hayır' Oyu Vereceğini Açıkladı

Kepçe ile yol kapatıp drift yaptılar

Muğla'daki fosil alanında yeni buluntulara ulaşıldı

''UÇBEY''in ilk kez kullanıldığı operasyonda gri listedeki terörist vuruldu