• $7,4265
  • €8,9943
  • 438.538
  • 1467
01 Eylül 2011 Perşembe

Önemli tavsiye

Burhan Ayeri
Burhan Ayeri
YAZARIN SAYFASI

90 yaşına basan Aydın Boysan Büyüğümüz, hemen her kanala konuk oldu. Bir günde dört ayrı ekranda izledik. Kendinin de itiraf ettiği gibi 61 yaşından sonra 40 kitap yazdı. İki ayrı gazetede -AKŞAM dahil- tam 16 yıl köşe yazarlığı yaptı. Herkese önerdiğini, çerçeveletip duvara asmalıyız: 'Yaşamı sevin. Yapabileceğinizi aklınızın kestiği her işe burnunuzu sokun'.
...
Bizim, Aydın Ağabey'le üç yıl süreyle aynı çatı altında, aynı yemek sohbetlerinde bulunma ayrıcalığımız oldu. Cep telefonu öyküsünü ilk kez ondan dinlemiştik. Boysan bu aleti almakta uzun süre direndi. Sonunda çok sevdiği bir arkadaşı -İsmi bizde kalsın- ona hediye etti. Şartı çok basitti; 'Faturası benden. Numarayı bir ben, bir de Suzan Hanım bilecek'. Telefonlu ilk gece ve Aydın Hoca bildiğimiz sofrada. İlk kadehi ağzına götürürken, mobil haberleşme mekanizması çalmaya başlıyor. 'Alo' der demez Suzan Hanım'dan ilk direktif geliyor; 'Bana bak az iç'. Bu laf, Aydın Boysan'ın GSM aracılığıyla yaptığı tek konuşma. Daha doğrusu dinleme. 'Sonra' diye sorduğumuzda 'Gönderdim, gitti' karşılığını vermekle yetindi. Aydın Ağabey 90. Yaş gününde dansöz oynattığını itiraf etti. 100 yaşına basınca 'Sulukule usulü eğlence yapacağına' dair söz verdi. Dileriz birlikte kutlamak kısmet olur.
***
Bayram anılarına bakıyorsunuz hep aynı yüzler karşımızda. Hakkı Devrim ve Aydın Boysan'a bu kez Üç Hürel'in Haldun Hürel'i eklendi. Ne de olsa hemşerimiz. Fatih-Çarşamba'nın çocuğu. Biz Vefa Lisesi'ne giderken Kiremit Caddesi'nden geçerdik. Tam tepede evleri vardı. Bahçede müzik çalışmaları yaparlardı. Zaman zaman onları izlerdik. Azınlıklarla içiçe yaşayan aileydiler. Haldun'un geçmişten anıları aktarması hoştu. Şimdileri 'SMS Bayramları' diye tanımlaması güzeldi. Yine onun dediği gibi kutlamaları biraz ağırdan almakta yarar var. Yani eskiye dönülmeli.
...
Sohbetler sırasında yeni jön Kenan Ece'nin en önemli yanlarından biri ortaya çıktı. Türkiye'nin ilk dünya güzeli Keriman Halis'in-Ece soyadını Atatürk vermişti- torunu. Keriman Hanım'ın hayatta ve sağlıklı olduğunu söyleyince, sevindik. Kadıncağızı bunaltmadan röportaj yapılmasını arzu ettik.
***
Berfu Haşıoğlu'nun SkyTÜRK'teki programı Mevzubahis, Bayramın yıldızlarından oldu. Kızcağız, iyi hazırlık ve akılı sorularıyla göz doldurmakta.
...
Dr. Adnan Çoban ve Melihat Gülses dahil herkes Ramazan Bayramı'nı kutladılar. Türkiye Cumhuriyeti'nin kuruluşunun öncüsü Zafer Bayramı unutuldu gitti. Galiba bu her 36-37 yılda bir böyle olacak. Sanırız önemli olan kafalardaki düşünce.
...
Gülben Ergen'in 'Huysuz Hakkı'-Devrim- konuşmalarından çıkardığımız sonucu açıklayalım; Boşanmaktan vazgeçmiş. Detay konuşmalarda Devrim Usta'nın bir lafına da bayıldık: 'Kadıköy'ün kadınları müessesedir'.

<p>Başkan Recep Tayyip Erdoğan, 'Holokost, Bosna, Ruanda, Kamboçya gibi trajedilerin tekerrür etmeme

Başkan Erdoğan'dan uluslararası topluma çağrı: Harekete geçin!

Türkiye'nin yeni nesil yerli silahları

Aizanoi Antik Kenti'nde ''Roma'nın sikke koleksiyonu'' bulundu

Sivas'ta tıra arkadan çarpan ambulanstaki hemşire öldü, şoför yaralandı