• $15,9167
  • €16,7902
  • 927.559
  • 2394.83
28 Temmuz 2011 Perşembe

Önce bindirim sonra indirim

Dün sabah Carrefour'un insertinde önemli indirimler yakaladık. Becel'in yarım kiloluk kasesi, 4.15'ti. Yani 1000 gramını 9.96'ya fırlatanlar, 8.30'a çekmişlerdi. Daha önemlisi Bizim'in 1.5 kilosu -6x250 gr- 7.49'du. Bir başka güzellik. 7.49'a verilen, 6 paket yağın yanında bir kilo da un var. Bu da eski tabirle 'Hedayesi'. Tırmanan okun, hızla aşağı doğru kıvrılması hoş. Bu ivmede, pazar günü yayınlanan 'Margarin topları' başlıklı yazımızın etkisi var mı, dersiniz? Dünyadaki ayçiçeği, soyayağı ve mısır fiyatları bu kadar hızlı düşüş mü yaptı? Biodizele ayrılan bitkisel yağlar bir anda margarin üretimine mi yöneltildi? Kimse kusura bakmasın, tüketici sesini çıkarmazsa, kazığın her türlüsünü yemeyi hak ediyor demektir. Gördüğünüz gibi, bu köşede ekonomik tespitler de yapabiliyoruz. Ne Brezilya ekonomisine ne de Frankfurt Borsası'na-Ondan da anlarız- bulaşıyoruz. Yaptığımız mikro ekonomi. Yani, orta direğin kesesine sahip çıkmak. Övünmek gibi olmasın margarinin 1000 gramını 9.96'dan 5.0'a indirmek önemli değil mi? Yanında da 1.5 liralık birinci kalite un bedava. Sırada yazın göbeğinde taze fasulyeyi 5.69'a satan süper marketler var. Hangileri mi? Söyle bir raflara bakın, bunları hemen yakalayacaksınız.
- - -
Ali Ağaoğlu'nu ilk kez tanıma imkanı bulduk. CNN TÜRK'te Mesut Yar'ın konuğuydu. Yaklaşık 45 dakika kendini anlattı. Konuşması hoştu. Ana kurgusunun 'Çalışkanlık' olduğu mesajını verdi. Aslolan bu. 14 Yaşında hem okuyup, hem küçük çaplı müteahhitliğe soyunmak yetenek ister. 'İki torba çimentoya-100 kilo çeker- bana mısın demem' çıkışını sevdik. Ellerine dikkat ettik, taşın altına girmeye alışık görüntüsü mevcuttu. 'Belki de Rolls Royce'da kemençe dinleyen tek insanım' deyişi, aslını inkar etmeyen tavrıydı. Bir yerde Sakıp Ağa'nın Karadenizlisini fark ettik. 'İş ve istihdam' hakkındaki görüşleri tıpatıp. Ağaoğlu'ndaki tek fark, çapkınlık işlerini daha rahat becermesi. Of'lu işadamının, Yunanistan'ın Meksika tarzı çalışma saatlerini örnek verişi, çok şıktı. 'İşte bu kafa yüzünden battılar'ı öyle bir çaktı ki, bizdeki tembellere mesaj olmasını diliyoruz.
- - -
Akşam Sefası'nın kolajını beğendik. Kıyafetlerden, birkaç programın harmanının yapıldığını anladık. TRT-M, bir yerde TSM kanalı oldu. Bu işe devamda yarar var. Türk Sanat Müziği için sloganımız belli; 'Bayatlamaz. Her dem tazedir'. Yeter ki, iyi icra edilmiş olsun.
...
TRT-M'deki tek canlı yapım Fuat Güner'inkiydi. TRT-FM'le ortak yayının yanlış kurgusu devam etmekte. Radyoda birinci saat tamamlanıyor, ondan sonra ekranla birleşiliyor. Sizce tuhaf değil mi? Konuk Fahir Atakoğlu'na ise lafımız yok. Büyük usta.
...
Burcu Esmersoy'un Yaz Gecesi'nde misafir sıkıntısı devam etmekte. Suzan Kardeş'in playbacklerini seviyoruz. Ancak, Ramazan gelirken 'Hıdrellez Muhabbeti'ni anlayamadık. Ders çalışırken, ara sıra takvime göz atmakta yarar var.
...
Burcu Özgen ve Özgül Menderes'in e-postalarına teşekkürler. İGİAD'ın iftar yemeğinin tarihini ise bulamadık.

<p>Earle Dickson, 1920'li yılların başında genç ve oldukça sakar bir kadınla evli olan bir şirket ça

Yara bandı nasıl icat edildi? | İcat Çıkarma #7

Perlit'e talep yağıyor! Dünyadaki rezervinin yüzde 75'i Türkiye'de

Çinliler sonunda bunu da yaptı! Kendi kendine giden yemek arabasıyla yemek hizmeti başladı

Bakan Kurum'dan Atatürk Havalimanı ile ilgili açıklama