• $13,5274
  • €15,2673
  • 802.85
  • 1973.37
18 Şubat 2012 Cumartesi

Önce asıyoruz

Yargıtay eski başkanlarından Sami Selçuk'u ilgiyle dinledik. Hepsi aynı havuzda toplanan tartışmalara son noktayı koydu; 'Yargının önüne gelen dava dışarıda tartışılamaz'. Peki Türkiye'de yasalarla denetime alınması gereken işlere, neden engel olunmuyor? Adam gazeteci geçiniyor, sanık pozisyonundaki kişi aleyhinde kitap bile yazıyor. Sonuç mu? Tam içeri girerken 'Dokunulmazlık zırhı'na büründürülüyor. Bir de çıkıp nutuk atanları izliyoruz; 'Yüksek yargının onayı çıkana kadar, herkes masumdur'. Hep diyoruz ya, kanunlar ve içtihatları muz niyetine değerlendiriyoruz. Bu nasıl hukuk düzeni? Silivri'de başlayıp, Çağlayan'da devam edecek 'Futbol Mağdurları Davası'ndan örnek verelim. FIFA ve UEFA normlarına göre bu konunun kesinleştirilmesi için iki önemli ayak var. Birincisi Hakem Raporu. Maçı yöneten yazacak; 'Tuhaf kokular aldım'. Gözlemci ise 'Danışıklı dövüşe gözlerimle tanık oldum'. İddianamede yer alan ve şaibeli olduğu öne sürülen hangi müsabakanın böyle delilleri var. Cevap verelim; 'Hiçbirinin'. Peki böylesi kurguyla nasıl yargılama yapılabiliyor? Tahran'daki gibiyiz. Önce Evin Cezaevi'ne tıkıp, asıyoruz. Bu arada yargılama sürüyor.
...
ÖZEL NOT: Prof. Dr. Burhan Kuzu belli ki bize kızgın. Bu köşede yazdıklarımıza bugün saat 12.00'de Beyaz TV'de cevap vereceğini bildirdi. Tabi” kendisi değil de, özel kalemi aracılığıyla. Meclis Anayasa Komisyonu Başkanı Sayın Hocamızın talimatını yerine getireceğiz. Çünkü, onu insan olarak çok seviyoruz.
***
Feridun Düzağaç'ı NTV Spor'da görünce, kaçırmadık. Şarkılarının sözlerine bayılırız. Bir de iyi Beşiktaş'lılığı buna eklenince güzel seyir oldu. Bir hayranının dediği gibi 'Baba Hakkı Beşiktaşlısı'. Düşünün, önemli bir gazetede spor yorumculuğunu sırf 'Kartal kötü oynuyor' diye bıraktı. Düzağaç'ın hoşumuza giden laflarından iki tanesini buraya almak istiyoruz:
a)  Dünyada bugünkü Beşiktaş gibi 'İki ruhlu takım' var mı?
b)  Braga maçı benim için sürpriz oldu. Tek farklı yenilgiye razıydım.
Anlaşılan Feridun Düzağaç'a 'Depresyondayım'ı sıkça tekrarlatan berbat futbolumuz. 2-0'lık deplasman galibiyeti sanatçıya 'Alev, Alev' dedirtebildi.
...
Not Defteri'nde Rıdvan Dilmen'in hoş tespitini de atlamayacağız; 'İslam Çupi'nin yazısını bir günde çözerdim. Bilgin Gökberk'i bir haftada. Feridun Düzağaç'ı açabilmem epey zaman alıyor'.
***
1884 Vakfı-İTÜ- 'Gençlerimiz/Geleceğimiz' konulu toplantı düzenledi. 23 Şubat Perşembe saat 19.00'da başlayacak etkinliğin konuşmacısı Prof. Dr. Gülsün Sağlamer. Bilindiği gibi Sağlamer eski rektör ve Avrupa Üniversiteleri Denetleme Yönetim Kurulu Üyesi.
...
Volkan Akay'ın 'Bay İfade', Demet Sabancı Medyası'nın eğitim kanalı ZTV ile anlaştığını öğrenip mutlu olduk. Başarı dileklerimizi yineliyoruz.
...
Deniz'in ilk albümü İksir piyasada. 8 şarkının tamamının söz ve müziği Deniz'e ait. İlk klip 'Kederimi Bana Bırak'a Hırvatistan'ın Dubrovnik kentinde çekildi.
...
Amerikalı müzisyen St. Vincent -Gerçek adı Annie Clark- salı akşamı saat 21.30'dan itibaren Salon sahnesinde olacak. Sanatçının 'Yaylalar'a yaptığı uyarlamayı canlı icrası merakla bekleniyor.

<p>İstanbul Ticaret Üniversitesi Ulaştırma Sistemleri Uzmanı  Prof. Dr. Mustafa Ilıcalı araç içinde

Yolda kalan sürücüler araç içinde ne yapmalı?

256 yaşında ölen adamın sırrı açıklandı!

Rusya'nın en korkutucu köyü! Kimse gitmeye cesaret edemiyor

Akbabalar evcil köpeklerin peşine düştü! Korku dolu anlar