• $7,4788
  • €9,073
  • 442.095
  • 1565.01
18 Eylül 2011 Pazar

Olmadı basa sar!

Burhan Ayeri
Burhan Ayeri
YAZARIN SAYFASI

Şafak Sezer'in Oya Başar'la iki önemli rolü paylaştığı yeni diziyi izledik. Sonra aynı yargıya vardık; 'Dünyadaki toplam senaryo sayısı 600'dür'. Buna ilave yapmıştık; 'Çoğu da W. Sheakespeare'in'. Amerikalı eleştirmenler senaryolara 20 ilave daha olduğunu ilan ettiler. Yani, bütün film ve dizilerin kaynak sayısı 620. Alemin Kralı'na dönecek olursak; iki eski dizinin harmanından oluşmakta. Bunlardan biri Show TV'de öteki atv'de gösterime sokulmuştu. Şafak Sezer 'Kimsenin tınmadığı aile reisi'ni, Oya Başar 'Mikser kaynana'yı canlandırmaya alıştı. Senarist Kemal Kenan Ergen ise unvanını değiştirebilir. Onun için 'Harmanlayan' lafı uygun düşer sanırız.
...
Ertem Şener'in tanıtımı için, maçların canına okuduğu Firar da başladı. Daha ilk dakikasında çözdük. Güneydoğu'dan yola çıkılıp İstanbul'da devam eden 'Klasik öyküler'den. Araya kadınların ezilmesi ve töre doğramalarının monte edilmesi kesin. Merak ettiğimiz nokta, bu diziyi Ertem'in seyredip seyretmediği.
- - -
Rıdvan Dilmen'i NTV'deki canlı yayında 'Sinek kaydı' gördük. Aynı dakikalarda CNN Türk'te Yarın Tatil'in konuğuydu. Bu bant yayında ise 'Kirli sakallı'gözüktü. Aynı ekrandaki Gaziantep-Fenerbahçe maçının yorumcularından Uğur Meleke'ye ayrı parantez açacağız. Bu genç yetenek, kesinlikle Türk futbol medyasının en donanımlı isimlerinden. İzliyor, okuyor, mantık dokusunu sağlam oluşturuyor. Adı büyüğe çıkmış 'Tıntınlardan değil'. Fenerbahçe'nin deplasman galibiyetini anlatan Melih Gümüşbıçak için de 'Başarılı notunu düşüyoruz'. Hiçbir zaman 'Sakız çiğner gibi maç aktaranlardan olmadı'. Gümüşbıçak'ı SKYTürk'ün Spor  Müdürlüğü'ne getirilmesi konusunda ayrıca tebrik ediyoruz.
- - -
İki kitap önereceğiz. 'Türkiye'nin İlkleri' Önder Güney'in çalışması. '1919-2010 Arası, Kurtuluş Savaşı'ndan Günümüze İlk Olaylar ve İlk İnsanlar' İsim Yayınları etiketli. Epey ilginç konu bulacaksınız. İlk TV yayınımızın 30 Ocak 1968'de yapıldığını bilen vardır; peki ilk hayvan kan bankasının nerede açıldığını? Bu ve benzerleri birarada.
...
'Japon Ne Yapmış' değişik kitap. Sinek avlamakla görevli polisler, Japon öcü hikayeleri, akılları durduran buluşlar, Onur Ataoğlu'nun kaleminden. Güzel tarafı yazılışın mizah tarzında oluşu. Çınar Yayınları'ndan.
...
Bodrum, ilk defa Türk Filmleri toplu gösterimine ev sahipliği yapacak. 1-8 Ekim tarihleri arasında her gün bir film izlenip onun yönetmen ve oyuncularıyla söyleşi imkanı bulunacak. Mekan olarak Gümbet'teki Cinemarine seçildi.
...
ÖZEL NOT: Kabataş İDO iskelesinin rampası jet hızıyla onarıldı. İstanbul'daki raylı sistem ve metrobüs seferlerinin sayısının artırıldığı müjdesini de aldık. Tolga Uyar'ın şahsında uyarımıza kulak verenlere teşekkür ediyoruz.

<p>Trump Destekçileri Kongre Binası’nı bastı hayatını  kaybedenler ve gözaltına alınanlar oldu

ABD'de devir teslim töreni nasıl olacak?

Türkiye'nin yeni nesil yerli silahları

Yusufeli Barajı'nda sona yaklaşıldı

Mandaların eksi 10 derecede yemek arayışı