• $15,9405
  • €16,7972
  • 926.579
  • 2394.83
16 Aralık 2011 Cuma

Ölçümcüler Karayip'te

Kamuoyunda klasikleşmiş yargı vardır; 'Programı rating tutturamayan, bipi AGB Nielsen'e atar'. Kıvırma payları var. Çünkü 72.5 milyonun nabzını 2400 peoplemeter ile tutmak mümkün mü? Başarısız olanlar havlu attıkça, rating listesine para ödeyenlerin sayısı tutmamış diziye döndü. Polisimizin 'Organize Suçlarla Mücadele Şubesi'nin başlattığı operasyon konuyu gündemin ilk sırasına oturttu. Bilgi tazeleme açısından birkaç önemli noktaya değinmek istiyoruz. Cihazlarına ölçüm aygıtı takılanlara küçük hediyeler vermek gelenektir. Hepsi o kadar mı? Sanmıyoruz. Kimi yapım şirketleri ile ekranların 'Armağanları büyüttüğünü' öğrenmeyen kalmadı. Hatta içerideki cihazda 'Önerilen diziye açık televizyon'u kimse seyretmezken, öbür ekranın başında tüm aile fertleri oturmaktadır. Feriha'dan Fatmagül'e, Fenerbahçe'den Beşiktaş'a izlerler.
...
Şimdi Kanal a'ya bağlanıp, söylediklerimizin bir kısmını -İzlemeyenler için- okurlarımızla paylaşacağız. Bu işler sadece Türkiye'de mi? Asla. Reklam verenlerin icat edip, desteklediği günlük karne işinde, ölçüm kuruluşları uluslararası kurumların kurgusudur. Bizdeki de aynen öyle. Yıllar önce TRT-2'de katıldığımız programda Hollanda kökenli şirketin adını açıklamıştık. Yayın ekrana geldiğinde, bir de baktık, sadece bu bölüm sansürlenmiş. Anlayın güçlerini. Gelelim dünyadan birkaç örneğe. İtalya, İngiltere ve özellikle Amerika'da çeşitli skandallar yaşandı. Aklımızda kalan ve en gırgır üçkağıtı yazacağız. ABD'de, mafya öyle bir tezgah ayarladı ki, komedi dizisi. Bazı süpermarketlerin adı verilip, peoplemeter bulunan evlerdekilere 'Karayipler'de iki hafta tatil kazandınız' mesajları iletildi. Bunlar, 'Aşk Gemisi' adı verilen dev teknelerde iki hafta yedirip, içirildi. Boşalan mekanlara adamlar yerleştirildi. Tam 14 gün süreyle, bu yerlerden 'Blok halinde değerlendirme' çıktı. Reklamlar, arzulanan kanallara gitti. Kazanılan parayı düşünebiliyor musunuz?
...
İşin ucunda büyük gelir olduğu sürece, üçkağıtlar devam edecektir. Siz tedbir alacaksınız, onlar yeni sistem geliştirecek. Geçmişte aynı formüllerle zirveye oturanlar da, şimdiki ağlamalarını sellere dönüştürecek. Laf aramızda, bakalım bizdeki 'Tatil kazandınızlar' ne zaman devreye sokulacak?
***
Beşiktaş'ı atlamamız mümkün değil. Garip bir maç izledik. İlk yarı 'Köprüaltı mavuna, ... bir dilim kavuna' kalaylamaları ile geçti. İkinci devre, bambaşka Kartal seyrettik. M. Kemal Aktoprak'ın yorumuyla 'Fernandes'in o sakallı hali bize epey şirin göründü'. Almeida'nın Ege yöresinde develerin sıcaktan popoları çatlamasın diye 'Yağ sürmekle görevlilere dönüşen hali' büyük sıkıntı. Beşiktaş yönetimi ara transferde mutlaka boşluğu doldurmalı. Bu konuda lafımız Bobo'yu gönderenlere. Herkes gibi, bizim de tavsiyemiz 'Carvalhal ile yola devam'.
...
Star'dan yapılan yayını yine Güntekin Onay-Metin Tekin ikilisinin anlatım ve yorumuyla izledik. Öylesine hasta Beşiktaş'lılar ki, asıl görevlerine zarar veriyorlar. Yine de onları ayırmamak gerek. Nedeni çok basit; 'Uğurlular'.

<p> </p>

İsveç terör örgütü PKK'ya neden destek veriyor?

Perlit'e talep yağıyor! Dünyadaki rezervinin yüzde 75'i Türkiye'de

Çinliler sonunda bunu da yaptı! Kendi kendine giden yemek arabasıyla yemek hizmeti başladı

Bakan Kurum'dan Atatürk Havalimanı ile ilgili açıklama