• $15,9283
  • €16,7889
  • 926.134
  • 2394.83
16 Temmuz 2011 Cumartesi

O polisin açtığı bayrak

25 Haziran'da 'Hatip Dicle'ye özgürlük' gösterisi yapanları anımsadık. Silopi'deki kalkışmada, bir polisin açtığı 'Türk Bayrağı' gözümüzün önüne geldi. Devlet'in elini kolunu bağlayıp, 'Savunmada kal' emri verdiği arslan, deşarj olmanın yolunu ancak bu şekilde bulmuştu. Sonrasını biliyorsunuz. Kandil'e kadar gidip, el-etek öpen gazeteciler koro halinde yaygara yaptı. 'Vatandaşı tahrik etti' diye. Hangi vatandaş? Silahlı isyancının adı ne zamandan beri vatandaş? Yaptıkları da en terbiyeli deyimle kalkışma.
...
13 Yiğitin yakıldığı günkü gelişmelere iyi bakın. TBMM Başkanı'nın söylediği 'Zamanlamaya dikkat edin'. Selahattin Demirtaş'ın 'Ölümünden üzüntü duyduğu gençler'in kimler olduğunu artık görün. Bunlar, BDP'lilerin  'Taziye Çadırları' kurdukları. Kaldırın gözlerinize inen perdeyi. Bırakın PKK sözcülerine övgü yağdırmayı. Terkedin, 'Önce Federasyon' diyen hainleri. Çıkartmayın sözde öğretim üyelerini ekrana. Pişkin sırıtan suratları taşımayın evlerimize. İmralı'nın 'Yaptım dediği protokole' ayağınızı sokun. Eli kanlı caniden 'Örgüt' diye söz eden gazeteci bozuntularını koyun kapının önüne.
...
Böylesine organize ekibin üyeleri 'Milletvekili yemini' etse ne olur, etmese n'olur'. Silvan kırsalında şehit edilen Mehmetçikler, ülkenin dört yanına kor olup, dağıldı. Çam ormanı yangını, evlere sirayet etti. Eşler-çocuklar, analar-babalar perişan. Bağırlar tutuştu. Kimilerinin 'Barış komitesi kuruldu' diye böbürlendiği Kandil günü, cenazeler taşındı. Dualara, selalar eklendi.
...
'Açılım, açılım' diye diye bölünmez bütünlüğü tehlikeye sokanlara sesleniyoruz. Hala mı hayal peşindesiniz? Parmağı verdik, eli istediler. Onu da koparttık, kolu işaret ediyorlar. Bu arsızlığın sonunun geleceğini mi sanıyorsunuz? Parçalama açlıklarının biteceğine mi inanılıyor? Arif Nihat Asya'nın dizelerini hükümet etme konumundakilere yolluyoruz:
'Ey şimdi süzgün, rüzgarlarda dalgalı;
Barışın güvercini, savaşın kartalı...
Yüksek yerlerde açan çiçeğim;
Senin altında doğdum,
Senin dibinde öleceğim.'
Cemil Çiçek'in uyardığı gibi 'Artık saflarımızı seçme zamanıdır'.
...
ÖNEMLİ NOT: Can kaybı verdiğimiz her terör olayında programların yasa dönüştürülmesine karşıyız. Ancak, şehit sayısının fazla olması halinde 'Dürüyemin Güğümleri' ve 'Artiz Mektebi' gibi yapımların sulu esprilerine sinirlendiğimizi net olarak dile getirmek istiyoruz.
***
Gürbüz Evren'i Kanal-B'deki programı 'Bekleme Odası'ndan hatırlayanlar çoğunlukta. Evren'in meslek geçmişi de parlak. Pek çok ödülü var. Bu kez, seçme yazılarını 'Durun Öldürmeyin Birbirinizi Siz Kardeşsiniz'de topladı. Karınca Yayınları etiketli bu kitap, bir yerde ajanda özelliğinde. Bu konuda düşülen en önemli not: 'Çin ve İran'da 34'er gazeteci cezaevinde. Türkiye'de bu sayı 57'.
...
Alişan Birlik'ten iki çalışmayı aynı zamanda aldık. Özlemleri Ölüm Siler' ile 'Tutsak Aşk'ın temaları hoyrat sevgi üstüne. Birlik'in yazış tarzı Fakir Baykurt'u çağrıştırıyor. Dizi yapımcılarına, özellikle 'Özlemleri Ölüm Siler'i okumalarını öneriyoruz.

<p>Bu yıl bir ilki  gerçekleştiren ve 8 gün boyunca sürecek olan SAÜFEST, farklı alanlarda düzenlene

SAÜFEST: Festival Anlayışında Yenilik

Perlit'e talep yağıyor! Dünyadaki rezervinin yüzde 75'i Türkiye'de

Çinliler sonunda bunu da yaptı! Kendi kendine giden yemek arabasıyla yemek hizmeti başladı

Bakan Kurum'dan Atatürk Havalimanı ile ilgili açıklama