• $7,436
  • €9,0227
  • 443.612
  • 1540.21
07 Mayıs 2011 Cumartesi

Neye oy verilecek?

Burhan Ayeri
Burhan Ayeri
YAZARIN SAYFASI

Tahminler Seçim Ligi'nin puan cetveli gibidir. Abartılı da olsa, anketlere bayılırız. Ortaya konan rakamlar caziptir. Kimi alkışlar, kimi küfür eder. Yine de ilk önce bunlara bakar, söyleyenleri izleriz. NTV'deki Doğrudan Siyaset'in konu başlığı 'Seçmen neye oy verecek'ti. 'Süpermarketin şarküteri bölümündeki tezgahtar' gibi giyinmiş Çiğdem Anad, tartışmayı iyi yönetti. Sivri isimler olmamasını değerlendirdi. '34 kamuoyu yoklaması'nın ortalamasıyla başlandı:
. AK Parti yüzde 46.90
. CHP yüzde 26.55
. MHP yüzde 11.85
BDP Bağımsızları'nın yüzde 6 oranında oy toplayacağı belirtildi. Hakan Bayrakcı sadece MHP'ye itiraz etti: 'Bu parti her seçim, anketlerdeki tahminlerin mutlaka
2 puan üstünde almıştır' dedi.
...
Vatandaşın oy kriterleri geniş olarak masaya yatırıldı. Prof. Dr. Ali Çarkoğlu'na göre 'AKP, iktisaden -Ekonomik durum- başarılı ve bunu üçüncü defa sandık başarısıyla perçinleyecek'. Yine Çarkoğlu'nun görüşü 'İşsizlik yoğun, enflasyon OECD ülkelerinin çok üstünde. Muhalefet bu konuları seçmene anlatmakta başarısız'. Prof. Dr. Oğuz Işık, dersini çalışmış öğrenci gibi hazırladığı rengarenk grafiklerle 'Partilerin oy merkezleri'ni sıraladı. Aslında bilinmedik şeyler değildi. Konda'nın Bekir Ağırdır'ı iki kişilik söz aldı ama, ağzı laf ediyor.
...
Oy vermede iki önemli etkenin atlandığını belirtmek zorundayız. Erdoğan; 'Kürt sorunu bitmiştir'le, sonunda hatasını anladı. Ancak geç kaldı. Bu yüzden yüzde 46.90'ın altında oy toplayacaktır. Hiç gerek yokken 'Açılım' deyip, yara kaşımasaydı, anayasayı tek başına hazırlayacak milletvekili sayısını yakalardı. Aysel Tuğluk gibilerin dozajını arttırdıkları tehditler, dileriz ülkenin başına yeni dertler açmaz. Bir de son günlerin hedef tahtası Sağlık Bakanı'nın üstünde durmak istiyoruz. Çeşitli iddialarla çullanılıyor. Eczacılar şikayetçi. İlaç imalatçıları-ithalatçı kızıyor. Doktorlar çıldırıyor. Ancak, Sosyal Güvenlik Kurumu şemsiyesi altında sağlık hizmeti alanlara soran yok. Çevremizden, okurlarımıza kadar aldığımız tepkilerin hepsi olumlu. Prof. Dr. Recep Akdağ'a şükran mesajları yağmakta. İçtenliğimizle söylüyoruz 'Akdağ, partisinin lokomotifi'. Sandığa kucak kucak oy taşımakta. Yaptığımız 'Sezar'ın hakkını Sezar'a vermek'.
***
Prof. H. Murat Çekirge halen Suudi Arabistan'da görev yapmakta. Önemli bir uyarı yolladı. Yazdıklarını birlikte okumakta yarar var:
. Kendimi tanıtayım, ben Prof. H. Çekirge, geçen iki sene ABD'den gelip Maltepe Üniversitesi'nde hocalık yaptım. Bu esnada Karadeniz Ekonomik Topluluğu'na müşavirlik yapıyordum. Şu anda S. Arabistan'da görevliyim.
. Kanal İstanbul, Karadeniz'in Water Budget'ini değiştirecek bir projedir. Havza'ya ikinci delik açacaktır. Karadeniz'in 100-150 metre derinliğinde H2S (Hidrojen sülfür) -çok zehirli gaz- vardır. Bu herkesin bildiği gerçek. Üst tabakanın altı ölüdür (Dead zone). Water Budget'in (Su bütçesi) değişimiyle bu gaz ortaya çıkarak ölümcül tehlike yaratır. Japonya'daki afetten daha büyük felaket olur. Prof. Ahmet Vefik Alp yakın arkadaşımdır, durumu ona da anlattım. İlgilenen herkese yardımcı olabilirim. İyi hesap kitap yapmadan bu işe girişilmemeli.

<p><span>İstanbul Emniyet Müdürlüğü Terörle Mücadele Şube Müdürlüğü Ekipleri HDP Binası'na 6 saatlik

Kandil değil HDP binası

Türkiye'nin yeni nesil yerli silahları

Pompalı tüfekle polisten kaçan zanlının yakalanma anı güvenlik kamerasında

Dışişleri Bakanı Çavuşoğlu, Mustafa Şentop'u ziyaret etti