• $13,4726
  • €15,2894
  • 793.592
  • 2011.16
4 Ağustos 2011 Perşembe

Nereye kadar sansür?

Okura saygımız sonsuz. Meslek hayatımızın 45 senesini geride bıraktık. AKŞAM'da 15. Yılımız 28 Ağustos'ta dolacak. Tüm bu süreç içinde, bir kişiye bağırdık. Ancak, bu aralar Avrupa Yakası'ndaki Hümeyra'nın dediği gibi 'Üstümüze üstümüze geliyorlar'. Sebebi biz değiliz. Maalesef aynı sayfaları paylaştığımız bayan yazarın Paratoneri haline geldik. Telefonu açan, e-postayı yollayan protestoyu üstümüzden geçiriyor. Hakikaten yeter artık. Başımıza musallat edip gidenlere, lanet ediyoruz. Bu hanımefendiye son kez sesleniyoruz; 'Çek git artık'. Arzu ettiği, televizyonlarda bağırıp-çağırsın. Onlar bizi ilgilendirmiyor. Aynı formayı giyip, sahaya çıkmaktan utanır hale geldik.
***
Dr. Hilmi Bengi, Anadolu Ajansı Yönetim Kurulu Başkanlığı ve Genel Müdürlüğü'nden istifa etti. Bu işi zarif şekilde, 'Emekliliğini isteyerek' yaptı. Bengi Kardeşimiz'le gazetecilik mesleğinin başlangıcındaki 4 yıla yakın süreyi birlikte çalışarak geçirdik. Tanıdığımız en başarılı ve yeteneklilerdendir. İyi eğitim ve hepsinden önemlisi çok iyi 'Aile Terbiyesi' almıştır. Bengi'nin ani bir kararla değil, düşünüp taşınarak AA'yı bırakışının sebeplerini biliyoruz. Ancak bunları yazıp, birtakım üst kademenin boy hedefi haline gelmesini arzu etmiyoruz. Dr. Bengi'nin köşeye çekilip, inzivada kalacağına inanmıyoruz. Yaşı müsait, bilgi birikimi üst seviyede. Kendisine sevgi, saygı ve başarı dileklerimizi yolluyoruz.
***
Aydın Boysan 90'ına dayandı-Allah daha uzun ömür versin-ama gece yarıları ekranlara çıkmaktan kaçınmıyor. Büyüğümüz bu kez Haber TÜRK'te Mine
Fıstıkoğlu'nun konuğuydu. Kocamustafapaşa'dan yola çıkıp eski İstanbul Ramazan'larını anlattı. O kadar hoş örnekler verdi ki, geçmişe yolculuk yaptık. Müezzin Osman Amca'yı anlatırken, Tahtaminare Cami”'nin 'Usturumcalı Hüsnü Hocası' aklımıza geldi. 'Tramvay, Boğaz Vapuru, komşuluk artık yok' derken, mahalle kültürünün kayboluş nedenlerini özetledi. İftariyeliklerden söz ederken 'Beyaz peynirin bile cibilliyeti bozuldu' teşhisini koydu. Boysan Ağabeyimiz, bakışlarında dahi kalsa 'Ruhu çapkınlardan'. 'Çifte gamzeli' Taliha Hanım'ı anlatışına bayıldık. Karşısında oturan Fıstık'a 'Külhanbeyi bakışlar atmayı' unutmadı. Aydın Boysan gibi değerleri pamuklara sarıp muhafaza etmeliyiz. Ellerinden tekrar tekrar öpüyoruz.
***
'Kahveye tükürme muhabbeti' Mesut Yar'ın programına yakışmadı. Hatta işi yemeklere vardıran iğrençlikleri sevmedik. İftar'la sahur arası, bu tip zırvalara gülebilen çıktığını sanmıyoruz. Nilgün Belgün ve yanındakiler hariç.
...
Oylum Talu'yu gece yarısına alıp, aya uygun program yaptırma fikri iyi değil. Kaldı ki, konuk seçimi de başarısız gidiyor. 'Tesettürlü etekler' ise hiç çekilmiyor.
...
Universal Channel, bu akşamdan itibaren 'Law&Order Los Angeles'ı yayınlamaya başlıyor. Başlangıç saati 21.00.
...
İGİAD'ın -İktisadi Girişim ve İş Ahlakı Derneği- geleneksel iftarı bu akşam. Yer; İBB Florya Sosyal Tesisleri, İdeal Salon'da.

<p> </p>

'İBB Engelleniyor' algısı neden yapıldı?

Piton ve timsahın ölümcül mücadelesi! Görenler dehşete kapıldı

Vücudu koruyup virüsleri öldürüyor! İşte o muhteşem besin ve faydaları

Karın ağrısı ile doktora gitti! Midesinden çıkanlar şoke etti