• $7,4126
  • €9,0363
  • 441.833
  • 1542.45
12 Mayıs 2011 Perşembe

Neden elendik?

Burhan Ayeri
Burhan Ayeri
YAZARIN SAYFASI

56. Eurovision'da ortak slogan 'Kalbinin attığını hisset' idi. Bizim şarkının ismi de minibüs arkası yazısı; 'Yaşamaya bak-Live it up-'. Yüksek Sadakat'ın bu besteyle Düsseldorf'a gitme kararının açıklandığı gün uyardık; 'Buram buram ABD kokuyor. Başarı şansı zayıf'. Hatırlayın salı günü, yani bizim de katıldığımız Yarı Final'in ilk ayağında dile getirdiklerimizi:
... Ancak, Yüksek Sadakat için umutlu değiliz. Şarkıyı her dinleyişimizde biraz daha Amerikan 'Country Music' esintisi olduğuna inancımız artmakta.
...
Yine haklı çıkmaktan bu kez üzüntülüyüz. 'Atarken mangalda kül bırakmayan' müzik bilgeleri nerede? Hiç olmazsa bizden ezgiler taşıyan besteyle yarışsaydık, diyebiliyoruz. Düştüğümüz hatayı Ermenistan'da da gördük. Bir 'Kan Kan dansı' yürütmesi onlara da golü yedirdi. Ortak müzik aletlerimiz olan Duduk-Balaban- ya da Bendir'i kullanmayınca diasporaları bile popolarını kıpırdatmadı. Umurlarında olmadı.
...
Bir yerde Türkiye için 'Kötü gruptaydı' tesellisi mümkün. Vatandaşlarımızın, soydaşlarımızın yoğun olduğu ülkeler, dün akşam sahne aldılar. Almanya, Bulgaristan, Makedonya, Hollanda ve diğerlerindeki 'Oy depomuz'dan yararlanma imkanımız olamadı. Onların grubunda yarışsak, bu kadar rezil olmazdık. Koreografimizdeki koca hatayı da not düşelim. Çemberin içindeki kızı sahneye çıkarmak kimin fikriydi? Bir ara kendimizi Amsterdam'daki Kırmızı Fener Sokağı'nda zannettik. Şarkıcıya mini etek giydirmeyen kafalar, nasıl oldu böylesi rezalete izin verebildi?
...
Diğer ekipler arasında Portekiz'e -O da elendi- dikkat ettiniz mi? Sahne aldıkları şarkı mı yoksa ilkokul rontu muydu? Ellerindeki her dilden destek pankartları arasında 'Türkçe laflar var mıydı' yoksa yanıldık mı, çözemedik. Organizasyonu üstlenen Almanların 'Rezil ses düzeni'ne söyleyecek laf bulamıyoruz. Bülend Özveren ile Erhan Konuk'un cep telefonlarının, felaketi sadece minimize ettiği gerçek.
...
Seneye Serkan Çağrı, Hüsnü Şenlendirici ve Burhan Öçal üçlüsünü yollayalım. Arka planda 'Kırkpınar Davul Zurna Ekibi'. Sahnede boş yer kalırsa, Kekeva Şenliği'nin dansözleriyle doldururuz. İşte o zaman, bütün EBU bölgesinin, hatta tüm dünyanın sadece bizi konuştuğunu görürsünüz. Teklif bizden. Gülmek yasak.
...
Naklen yayını, dört ekranı üstünden yapan TRT'de Dr. Ömer Önder'i sevdik. Her zamanki gibi başarılıydı. Ülke jürimizde Başkan Levent Mayda ve Popstar Utku Güdü dışında tanıdık yüz yoktu. Sanırız, son yılların en kolay görevini gerçekleştirdiler. Fazla görüntü bile vermediler.
H H H
Türkiye'nin yeni starı Star'da belli olacak. Endemol Türkiye'nin organizasyonu, Star Akademi bünyesinde gerçekleşecek. Ekrana yansıyacak yarışma süresi 13 hafta olarak belirlendi.
...
CD yağmuruna tutulduk. Altay'ın Elma'sı ve Fatih Ürek'in Hayde isimli çalışması yazlık. Ece Gürsel kızımız 'Yarı Farkında' ile meslek değiştirdi. Güzel mankenin sesi fena değil. Jale, 'Mor' ile aşk şarkılarına devam ediyor. Teoman'ı bir single'da yakaladık 'Tek Başına Dans'. Teoman, çalışmasını 'Aşk ve Gurur' adıyla zenginleştirip yeniden raflara çıkaracak.

<h3>Siyasetin gündemi reform ve ittifak çalışmaları oldu. Peki muhalefet neden reform ve ittifak çal

Siyasetin gündeminde ne var?

Türkiye'nin yeni nesil yerli silahları

Yurt genelinde yapılan huzur uygulamasında 2 bin 402 kişi yakalandı

İstanbul boğazında görüntülendi! Sakarmekeler martılarla beraber simitle besleniyorlar