• $15,8664
  • €16,818
  • 940.829
  • 2393.61
2 Kasım 2011 Çarşamba

Nafile turları

Afganistan ve Pakistan liderlerinin, Abdullah Gül'ün öncülüğündeki toplantılarının sonuç vermeyeceğine inanıyoruz. Bunda önce Pakistan sonra Afganistan'a yaptığımız seyahatler etken. Yıllar yılı Amerika desteğiyle yaşasa bile Pakistan'daki resmi ya da gayri resmi şeriat eğitimi veren yerlerin sayısı 7 bin. Yanlış duymadınız, rakam bu. Afganistan'daki durumu kısaca özetlemek için birkaç gözlemimizi aktarmak yeter. Moskova yanlısı son lider Dr. Babrak Karmal döneminde Kabil'e giden ikinci Türk gazetecisi olduk. Bırakın eyalet ve büyük kentleri, küçük yerleşim birimleri dahi farklı kimselerin denetimindeydi. Tamamı Müslüman ama dini yorumlar değişikti. Gidiş ve gelişimiz ayrı maceraydı. Döndükten sonra anlatıp, yazdıklarımız çok kimseyi şaşırtmıştı. O güne kadar Babıali'nin iyi antikomünisti olarak tanınıyorduk. Final cümlemiz ise 'Babrak Karmal'dan sonrasını düşünmek istemiyoruz' oldu. Bildiğiniz gibi Türkiye dahil, pek çok ülkenin destek verdiği insanlar, Karmal'ı Moskova'ya kaçırdı. Rusya'nın, Türk kökenlilerden oluşan askeri gücü, arkasına bile bakmadan gitti. Şimdiki durum, ABD gözetiminde 'Uyuşturucu Ekonomisi'. Dünyanın yüzde 90'ı 'En iyisi, Afgan bunlar' sloganıyla satılanları içip, zehirleniyor. Yüksekova başta, Şemdinli ve Çukurca'da verilen savaş 'Afgan malları için'. Bizdeki taşeronları kim? İyi bildiniz, PKK. Onun için Afgan-Pakistan ve Türkiye'nin summit'leri dikiş tutmaz. Boşuna gayret.
***
'Burada Laf Çok'ta Turkmax'ın komedi yapım diye ekrana sürdüğü Heberler'in dört asını izledik. Gerçeği ifade etmek gerekirse, bu program, Oscar Wilde'ın 'Mizah ciddi iştir' sözüne hak verdirmekte. Ara sıra spor yorumcuları Faik Abi'yi fazla uzatsalar da. Heberler'i kaçırmamaya özen gösteriyoruz. Mesut Yar ve arkadaşlarını da seçmeleri için kutluyoruz. Örneğin Yargıtay'ın '13 yaşındaki kızın, babası ve dedesi yaşında 26 erkekle gönül rızasıyla yattığı kararını onayını' tiye alan bölüm olağanüstü idi. Mahir İpek'in canlandırdığı Hukuk Profesörü
-Herhalde cezacı idi- Osman Yılmaz tiplemesini ilk izlediğimizde alkışlamıştık. CNN TÜRK'teki tekrarında aynı işi yaptık. Mahir, soruları jest ve mimiklerle cevaplandırdı. Arada bir-iki öfke sesi çıkarabildi. Demek ki, Wilde'ın dediğinde gerçeklik payı fazla 'Mizah gerçekten ciddi iş'.
...
Heberler takımının imece yaptığı kesin. Güncel konuları, sosyal yaraları ve de futbolumuzdaki arızaları şak diye yakalıyorlar. Sadece Galatasaraylı Sabri'yi sahiplenmelerine itirazımız var. İsabetsiz pas ve ortalarıyla bu futbolcunun internetteki siteleri açıldığında, ortada henüz Heberler takımı bile yoktu. Şu anda girin ilgili bir siteye, yepyeni gırgırlar bulacaksınız. Elif Dağdeviren'in açık yüreklilikte itiraf ettiği gibi, dünyada Heberler benzeri programlar yarım yüzyıldır mevcut. Kaynağını söylemek, kimseyi küçültmez. Tam tersine yüceltir.
***
Yok Böyle Dans'tan ilk elenen bayan rallicimiz Burcu Çetinkaya oldu. Şarkıcı Altay'la son ikiye kaldı ve halk oylamasıyla gitti. Bu kız kendi işine, direksiyon sallamaya devam etsin. Veda gecesinde yaptığına en uygun ad 'Oryantal' olabilirdi. Kötüler içinden Güneri Cıvaoğlu'nun dublörü Cem Ceminay ve Helin Avşar'ı 'Gidecekler Listesi'ne yazdık. Son notumuz Acun'a; 'Aktüel kamera fazla uyuyor'.

<p> </p>

“Havalimanı yıkılıyor” yalanı

Yavrusu için kendini feda etti! Vahşi doğanın acımasız yüzü

ABD 50 yıl sonra UFO'ları konuşmak için panel düzenledi

Doğu Karadeniz'in zorlu yolları havadan görüntülendi! Yolculuk yapmak cesaret ister