• $13,4965
  • €15,3014
  • 797.179
  • 2011.16
26 Mayıs 2012 Cumartesi

Müzikte lobicilik

Bir tarafta Türkiye-Gürcistan oynuyor. Öbür yanda Bakü'deki yarışmanın ikinci elemesi yayınlanıyor. İzlenme raporuna bakıyoruz; 'Fatma'nın Şalvarı' uzak ara birinci. Demek ki milletçe tercihimiz bu. Bizim değer yargılarımız azınlıkta kalsa da, rotamız belliydi. Can Bonomo, yüreğimizi ağzımıza getirerek bu akşamki Büyük Final'e taşındı. Love Me Back'in alacağı dereceyi gurbetçilerimiz ve soydaşlarımız belirleyecek. EBU'nun kurucularından Almanya, İngiltere ve Fransa'daki işçilerimizin SMS'lerinden eminiz. Bosna-Hersek, Makedonya ve ille de Azerbaycan'dan oy toplamamız kesin. Anlayacağınız, nasıl 'Eski Yugoslavya'dan kopanlar' ve Kuzey Ülkeleri birbirlerini besliyorsa, bizim de benzer avantajımız var.
...
Gelelim ikinci yarı final elemelerine. İtiraf etmek gerekirse Can ilk kez hata yaptı. Detone oldu. Bir ayak sürçmesi dışında koreografi ise muhteşemdi. Hele, sahnede yelkenli oluşturmayı çok sevdik. Candaş Baş'ı  tebrik ediyoruz. Beklediğimiz  açıklama belli ki, elektronik oylamayı yöneten şirketin şakasıydı. Merkezi Düsseldorf'ta olan bu kuruluşun sahipleri Türk. 'Heyecan yaratalım' derken, kim bilir kaç kişiyi hastanelik ettiler. Kristal Salon'daki 'Türkiye, Türkiye' tezahüratı unutulmazlar arasına girdi. Bonomo'nun her fırsatta dile getirdiği gibi 'Avantajlıyız. Çünkü kendi dilimizi konuşuyoruz'.
Bir konuya daha dikkatinizi çekmek istiyoruz. Bu yıl Hollanda'yı babası Türk şarkıcı temsil etti. İsveç Fas, Norveç İran doğumluyla sahne aldı. Arada bolca değişik tercihli gözlemledik. Demek ki, İran'ın protestosu boşuna değilmiş. Onlar konuyu 'Uzman gözü' ile çok önceden incelemişler. Adamların dünyası. 'Ak mı, kara mı?'nın cevabını bu gece alacağız. Can Bonomo'nun ilk beşe girmesine razı olmalıyız. En büyük sürprizi İngiltere yapabilir. 76 yaşındaki Engelbert Humperdinck ipi göğüslerse kimse şaşırmasın. Tam Eurovision'un ilk yıllarını anımsatan nefis bir romantık beste ile yarışacak. Rus Nineler'in toplayacağı sempati oyları, dileriz birinciliği getirmez.
***
Abdullah Avcı'nın Avusturya macerası Gürcistan'la başladı. 46-80 dakikalar arası hariç, takımımızı beğendik. Almanya'dan son keşif Sercan Yararer ve Gökhan Töre'yi iyi bulduk. Savunmamızdaki göbeği oluşturan Egemen Korkmaz-Ömer Toprak ikilisini beğenmedik. Yeni oluşum hakkında kesin kararı ancak Portekiz ve Ukrayna maçlarından sonra verebileceğiz.
...
Naklen yayında enteresan uygulama yapıldı. TRT ile Lig TV aynı anda verdiler. Kamu Yayıncımızda Levent Özçelik ısrarını anlayamıyoruz. Ne söylese tersi çıkıyor. Oyuncuları neden sonra tanıyabiliyor. Yalçın Çetin, Erdoğan Arıkan ve Kerem Öncel varken bu tercihi anlamak mümkün değil. Yorumcu Ömer Üründül'ün sesini duyurmanın formülünü hemen sunalım; 'Çifte yaka mikrofonu bağlanmalı'. Lig TV'de Mustafa İyi ile Mustafa Sapmaz için 'Fena değillerdi' notunu düştük. Son tespitimiz Avusturyalı hakemle ilgili. Hammater, maçı ciddiye almadı. O kadar oyuncu değişikliğine boş verdi. Hiç uzatmadığı gibi, oyunu erken bitirdi.
***
Y. İcka, son gelişmeler üzerine 12 Mayıs'ta yolladığı e-postayı hatırlatıyor; 'Bütün çabaları İstanbul Barosu'nun Başkanı Ümit Kocasakal'ı hapishaneye atmak'. Gerçekten, gidiş onu haklı çıkaracak gibi.

<p>Çok şanslı biri olduğunu söyleyen Bülent  Serttaş, 'sahnelerden çok para kazanıyor ve kazandırıyo

Gayrimenkul zengini Bülent Serttaş'ın duası: Rabbim çok para verme!

İstanbul'da bordo-mavi fırtına!

Beyaz örtü her yeri sardı! İşte Türkiye'den kar manzaraları

Piton ve timsahın ölümcül mücadelesi! Görenler dehşete kapıldı